Има сигнали за незаконно работещи водни спасители. Това посочи Антон Налбантов, директор на водно-спасителната служба към Българския Червен кръст (БЧК). По думите му сигналите вече са предадени на разследващите органи. "Сертификатите на водните спасители се издават само от БЧК, съгласно Наредбата за водно-спасителната дейност и обезопасяването на водните площи", посочи той.

Налбантов обясни, че сертификатите – лични талони, се издават всяка година на спасителите и с тях се удостоверява готовността на спасителя за съответния сезон.

Сертификатите са валидни една година.

Ежегодно се заверяват близо 3500 сертификата, от които 1500 са на спасители за работа в море, а останалите – на басейни, уточни Налбантов. Не е важно спасителите да могат да се справят само във водата, важно е и да не допускат да се стига до инциденти, каза още той.

Морето не е до колене, водата, освен място за забавление, крие и опасности, а когато се подценява и се подхожда лекомислено, се стига до фатални инциденти, напомни Налбантов. Неумеещите да плуват трябва да се опитат да помогнат чрез подхвърляне на въже, набързо навързани дрехи или някакъв предмет, който би задържал давещия се над водата, допълни Налбантов.

Ако до две-три минути не се помогне на давещ се човек, е фатално.

Най-големият враг на неумеещите да плуват е паниката, но не трябва да се мисли, че щом си добър плувец, всичко ти е позволено, напомни Налбантов.