Телесната миризма сама по себе си е причинена от нормалното присъствие на бактерии върху кожата, които преработват захарите и белтъците от потта. Но за подчертано неприятния мирис може да са виновни някои от любимите храни. Затова не е погрешно да се каже, че човек мирише на това, което яде. Чесънът и лукът са едни от първите виновници. Те съдържат летливи серни вещества, включително алицин, които са силно миризливи. Ментата и куркумата също съдържат летливи съединения, които телата освобождават чрез потта и чрез дъха.

Логично е, ако миризмата на дадена храна е остра, порите да я отделят след хранене. Такива храни са синьото сирене, ферментиралите храни, зелето и оцетът например. Червеното месо също допринася за миризмата на тялото. Изследване в Чехия е установило, че пациентите на вегетарианска диета са оценени като имащи по-приятна и по-малко интензивна миризма, отколкото хората, които ядат месо. Всъщност това се отнася за всички храни, богати на холин - като риба, черен дроб, яйца и бобови растения. Някои хора не могат да преработват храни, които съдържат голямо количество холин и като резултат се отделя неприятна миризма ,,на риба". 

В допълнение към специфичните съединения пикантните храни също могат да допринесат за миризмата на тялото. Това се дължи повече на факта, че лютото увеличава температурата и повишава количеството на потта, която се произвежда. Повече пот върху кожата означава повече храна за приятелските бактерии, които са виновни за миризмата. Хлорофилът е естествен дезодорант. Ако не ядете достатъчно зелени зеленчуци като спанак и коприва, можете да приемате хлорофил като добавка. Младата зелена пшеница има подобен ефект. Освен другите ползи за здравето копривата, спанакът, дивият чесън и киселецът помагат и срещу неприятната миризма. А те растат точно в пролетните и летните дни - просто трябва да се възползваме.

Може да звучи нелогично, но козметиката, която е предназначена да се бори с миризмата на тялото, в действителност може да влоши нещата. Съставът на някои дезодоранти против изпотяване, миещи средства, спрейове за тяло и лосиони могат да насърчат растежа на бактериите, като им осигуряват храна.

Много холистични лекари насърчават пациентите да се опитат да използват само обикновена вода при измиване, тъй като самата пот няма мирис. Ако това не е достатъчно, може да се опита с лимонов сок, разреден с вода или ябълков оцет. Киселината ще потиска растежа на бактериите - истинския източник на миризмата. Натурален дезодорант е и содата. За целта се сипва малко в шепата и се добавят няколко капки вода, докато стане рядка кашица. След това се нанася под мишниците - това гарантира липса на каквито и да било миризми през целия ден дори и човек да се изпоти! Трябва обаче внимателно да се подхожда с този метод, тъй като при някои хора може да доведе до раздразнение на кожата - но това се случва относително рядко.

Дрехи срещу потене

 

Новите дрехи в гардероба също могат да помогнат срещу изпотяване през лятото. Избирайте свободни дрехи. Те дават възможност на кожата да диша по-добре, като не я задушават и не я карат да се изпотява, както при прилепналите тъкани. Направете собствено проучване. Има много материали, които предпазват срещу изпотяване, както и средства за третиране на дрехите - някои от тях са антибактериални, което означава, че правят дрехите по-меки. Те са идеални за под дебелите дрехи през зимата. 

Опитайте се да носите естествени тъкани през топлите летни дни. Да повторим отново - те ще позволят на кожата ви да диша. Колкото по-широко и по-леко е облеклото, толкова по-добре. Обмислете използването на аксесоари срещу изпотяване. Продуктите за изпотяване под мишниците могат да предложат допълнителна защита, ако се изпотявате много. Подплатата на дрехите прилепва плътно към кожата и създава физическа бариера, която позволява да защитите честта си и да се предпазите от заплахата от изпотяване.