Миньорци ликуват с купата

Двата най-силни отбора в Премиер Сокър Лийг шампионът „Нейпървил Страйкърс" и вицешампионът „Миньор" Чикаго играха финал за купата. След като жълто-черните губеха с 0:1, пет минути преди края на мача последва драматичен обрат и „чуковете" спечелиха в продълженията с 2:1. В герой за „Миньор" Чикаго се превърна бившият голмайстор на „Локо" София Росен Каптиев, който отбеляза и двата гола за жълто-черните.

В началото на първата част футболистите на „Миньор" създадоха много голови положения, но холандският вратар на „кобрите" Хил спасяваше всяка опасна ситуация. В средата на частта имаше и лек натиск на американците, но той не доведе до по-сериозни заплахи за вратата, пазена от Христо Христов. Мачът прехвърляше 35-ата минута, когато след изпълнение на тъч в английски стил от страна на „страйкърите" топката засече Бенсън и ударът му успя да прехвърли българския вратар за 1:0. Така завърши и първата част.

С подновяването на играта „винкелите" се нанесоха в половината на противника и създадоха куп положения за гол, но топката така и не влизаше във вратата. От своя страна американците разчитаха на контраатаки, които бяха спирани успешно от лидерите в отбрана Георги Николов и Светлозар Гюров. Старши треньорът Емил Миланов рискува през втортата част и „Миньор" заигра с трима защитници, като капитанът Благой Вълчев се връщаше да помага в дефанзивен план. В последните десет минути на мача миньорци нямаше какво да губят и заиграха ва-банк. Треньорът Емил Миланов извади двамата си крайни защитници и пусна в игра само футболисти с офанзивни функции. И когато ситуацията изглеждаше безнадеждна, в 85-ата минута Росен Каптиев се отскубна зад защитата на Нейпървил и беше спрян с цената на нарушение. Главният съдия Рич Гриди, който е рефер международна категория и свири в най-силната лига в САЩ - МЛС, не се поколеба и за миг и вдигна директен червен картон на играча, извършил нарушението. С изпълнението на прекия свободен удар централно срещу вратаря от дъгата на наказателното поле се нагърби Каптиев. Той отправи силен удар и буквално препарира вратаря Хил за 1:1. Така пет минути преди края резултатът беше изравнен и след последния съдийски сигнал играта продължи с две полувремена по десет минути. В средата на първото 10-минутно продължение юношата на „Велбъжд" Андрей Василев изведе с дълъг пас по дясното крило Росен Каптиев. Последният надбяга персоналния си пазач, излъга вратаря и от малък ъгъл отбеляза победното попадение за 2:1.

„Горд съм с моя отбор и удоволетворен от представянето. През по-голямата част от мача играхме при негативен резултат. Радващо е, че успяхме да се вдигнем и да обърнем мача. „Нейпървил" е един много сериозен съперник и за първи път го побеждаваме. Благодаря на всички, които са свързани с успеха на спонсора Димитър Огнянов, на ръководството на клуба и на всички момчетата. Благодарение на тяхното постоянство, желание за игра и себераздаване завършихме по най-хубавия начин сезона. Благодаря на верните ни фенове, който ни покрепяха през целия сезон и бяха близко до нас", сподели, развълнуван от победата, старши треньорът на „Миньор" Чикаго Емил Миланов.

След този успех „Миньор" се отчете с най-силния си сезон до този момент в кратката си 3-годишна история. Отборът записа първо историческо участие на български отбор в най-силната „опън" девизия в „Турнира на шампионите" в Кентъки, съревновавайки се с 14 отбора от среднозападните щати. Също така и историческо участие на финала за купата на щата Илйнойс, където „чуковете" отстъпиха на хърватския „Адриа". Второ място в майсторската група на Премиер Сокър Лийг и за финал миньорци спечелиха турнира за купата и вдигнаха трофея.

"Фен съм на „Миньор" Перник и отскоро се преместих в Чикаго, много съм щастлив, че успях да подкрепя и чикагския „Миньор", така както съм го правил на Стадиона на мира. Отсега натам винаги когато имам възможност, ще съм на стадиона да подкрепям отбора!", говореше развълнувано Кристиян Стойчев след мача.