Според анализ на нестопанската правозащитна организация AARP хората в Илинойс от различни възрастови групи се борят с по-високи разходи, като например за наем и храна, а чернокожите и мигрантите са особено обременени от дългове.

За да се справят с нарастващите разходи, хората намаляват парите, които харчат. Сред мигрантите, анкетирани в Илинойс, 62% заявяват, че се хранят по-малко навън; 46% намаляват покупките на дрехи; 29% харчат по-малко за хранителни стоки; а 28% отлагат или отменят почивки.
Резултатите се основават на проучване на AARP сред 1249 жители на Илинойс на възраст 18 и повече години, проведено от NORC, изследователска организация към Чикагския университет.

Жителят на Хермоса Саул Гарсия, който е латиноамериканец, не е участвал в проучването на AARP, но резултатите от него отразяват опита му.

Неговият наем е скочил на 1600 долара

от 1145 долара през 2020 г. 57-годишният Гарсия се е хранел навън три-четири пъти седмично, но е намалил до един път месечно. По-специално храната е по-скъпа. Преди няколко години пържолите в супермаркета са стрували 30 долара, спомня си той, а сега са 50 долара.

„Вече не се занимавам с много извънкласни дейности“, казва Гарсия.
Повече от половината от анкетираните възрастни чернокожи в Илинойс казват, че вечерят по-рядко; 42% намаляват покупките на дрехи; 29% харчат по-малко за хранителни стоки; а 22% отлагат или отменят ваканциите, според резултатите на AARP, публикувани през октомври.

Този последен анализ беше публикуван преди изборите в САЩ, тъй като според проучване на Gallup от октомври хората посочват икономиката като най-важния въпрос за тях. Около 52% от избирателите оценяват икономиката като „изключително важно“ влияние върху вота им за президент – най-високият резултат от октомври 2008 г. по време на Голямата рецесия, заявиха от Галъп.

Мигрантите в Илинойс – с дългове, харчат все по-малко за наем и храна

Според констатациите на AARP чернокожите и латиноамериканските възрастни са изправени пред по-голям финансов натиск в сравнение с други групи. Въпреки че спестяват пари и намаляват разходите си, 48% от латиноамериканците и 46% от чернокожите възрастни в Илинойс твърдят, че

имат повече дългове, отколкото могат да покриват

според анализа на AARP. Това контрастира с 35 % за всички участници в проучването.
Но като цяло хората от всички раси в Илинойс затягат коланите, като 63% от възрастните се хранят по-малко навън, а 45% купуват по-малко дрехи. Близо 30 % отменят почивки, 36 % харчат по-малко за хранителни стоки, а 10 % отлагат посещенията при лекар или намаляват приема на лекарства. Около една трета казват, че дълговете им са неуправляеми.

„Американците продължават да усещат хватката на инфлационната икономика с нарастващите цени, а именно на храните и жилищата“, се казва в анализа на AARP от октомври.

Филип Ларгент, директор на AARP Илинойс, заяви:

„Нашата надежда е, че лидерите, които се събират, за да обсъдят най-належащите проблеми на страната, ще използват тези данни като отправна точка - признавайки, че всеки ден хората се

чувстват ограничени и обезпокоени от парите

Преди това Гарика е работил на различни длъжности, включително като жилищен консултант в чикагска организация с нестопанска цел. До 2023 г. той е шофирал за Uber и Lyft, но върши по-малко работа, тъй като компаниите са намалили споделянето на тарифите с шофьорите от около 70 % на 30 % до 50 % в момента, казва той.

За да свърже двата края, това лято Гарсия започва работа на непълно работно време като охранител на магазин на Мичиган авеню. „Опитвам се да събера достатъчно пари, за да си плащам сметките“, казва той.
През последните няколко години Гарсия е натрупал около 55 000 долара дългове по кредитни карти, но може да се справи, защото има спестявания. Въпреки това той познава хора, които се борят. „Познавам шофьори, които са загубили колите си или изпитват затруднения да плащат ипотеките или заемите си за коли“, казва Гарсия.

30-годишният Джордан Дилс-Уивър работи като охранител в хотел в центъра на града. Той не е участвал в проучването на AARP, но неговият опит също отразява резултатите от него. Кредитните му карти са изчерпани, опитва се да

избягва да се храни навън и отлага посещенията при зъболекаря

"Хранителните стоки са скъпи. Опитвам се да разполагам с бюджет, за да мога да си позволя поне телефонна сметка“, казва Дилс-Уивър, който се определя като чернокож и бял.

Проучването на AARP е проведено през март, а организацията публикува първоначалните резултати през август. Публикуваният през октомври анализ, който допълнително разбива резултатите въз основа на расата, все още е актуален, тъй като поведението на спестяване и харчене отнема много време, за да се промени, така че обобщените резултати вероятно са същите, според AARP.

Инфлацията намалява, но въпреки това финансовият натиск за много хора не е намалял. Инфлацията спадна до 2,4% през септември, след като през 2022 г. достигна средно 8% - най-високите нива от началото на 80-те години на миналия век. Но от февруари 2020 г. насам потребителските цени са се увеличили с 21,4%, което е доста над историческата средна стойност за четиригодишен период, според Bankrate, фирма за финансови услуги.

„Американците ще се нуждаят от около 1214 долара, за да си купят същите стоки и услуги, които са стрували 1000 долара, когато е настъпила рецесията, предизвикана от коронавируса“, според Bankrate.