Възстановяването й започна с огромно закъснение
Метростанция World Trade Center в Ню Йорк се открива отново за първи път, откакто бе разрушена по време на атаката на Световния търговски център преди 17 години. Старата станция на „Кортланд" на линията № 1 на метрото бе погребана под развалините на кулите на 11 септември 2001 г. Изграждането на новата бе отложено заради възстановяването на сградите и кулите. Обектът струва 181 милиона долара и е украсена с мозайка с думи от Декларацията за независимост.
Тази година се навършват 17 години от атентатите, причинили срутването на двата небостъргача на Световния търговски център в Ню Йорк, разрушаването на част от Пентагона и падането на пътнически самолет край Шанксвил, Пенсилвания. Жертвите бяха 2,974 души без терористите: 246 - на четирите самолета (от които няма оцелели), 2,603 - в кулите в Ню Йорк и на земята, 125 - в Пентагона. Други 24 души бяха обявени за изчезнали. С изключение на 55 военни, убити в Пентагона, всички останали жертви бяха все цивилни лица. Сред загиналите имаше представители на повече от 90 държави.
411 служители на спасителните служби, които се отзоваха на сигналите, загинаха, докато се опитваха да спасят хората и да ограничат пожарите.
Атаките започнаха рано сутринта, когато 19 терористи установиха контрол над 4 пътнически самолета, излитащи от Източното крайбрежие на САЩ в посока към Калифорния. Специално са подбрани самолети за далечни направления, тъй като те са заредени догоре с гориво. Петима отклоняват полет № 11 на „Американ еърлайнс" (от Бостън за Лос Анджелис) и насочват „Боинг 767-723" към Северната кула от Световния търговски център. Самолетът се удря в северната страна на сградата в 8:46:33 часа местно време. В 9:02:59 часа местно време други петима принуждават „Боинг 767-222" на "Юнайтед еърлайнс" да се вреже в Южната кула. Сблъсъкът е видян на живо по целия свят, тъй като след първия сблъсък телевизионните канали излъчват пряко от Световния търговски център. Редовният маршрут на полета е трябвало да бъде от Бостън за Лос Анджелис. Друга група от петима терористи превзема „Боинг 757-223" на „Американ еърлайнс" (изпълняващ редовен полет от Вашингтон до Лос Анджелис) и го насочва към Пентагона. Самолетът катастрофира и причинява разрушения на сградата. Четвърти самолет - „Боинг 757-222", изпълняващ полет 93 на „Юнайтед еърлайнс" от Нюарк за Токио, е отклонен от четирима терористи. Предполага се, че целта на полета е бил Капитолият или Белият дом, но пътниците се противопоставят на похитителите и осуетяват намерението им. Самолетът се разбива в поле в Югозападна Пенсилвания, на около 240 км северозападно от Вашингтон, в 10:03:11 часа местно време.
„WTC Cortlandt не е просто станция на метрото, а е символ на желанието на нюйоркчани да възстановят и подобрят Световния търговски център", каза Йозеф Лот, ръководител на метрополитена в Ню Йорк. Строежът на станцията започна едва през 2015 г. Според „Ню Йорк таймс" градежът струва на властите в Ню Йорк $181.8 млн. За да се възвърне функционалността й, е било нужно да се заменят 365 метра от трасетата, както и да се оформи изцяло нов интериор и таван. Сега мястото е оборудвано с най-нови технологии: например нова вентилационна система, която охлажда платформата. И поради по-малкия брой колони има повече място за пътнически трафик.
Стените на метростанцията са украсени с бяла мраморна мозайка, която съдържа извадки от Декларацията за независимост, както и Всеобщата декларация на ООН за правата на човека.
Междувременно ползващите нюйорското метро имаха специално преживяване на станцията „Гранд сентръл". Пол Макартни бе ангажирал за себе си част от метро станцията, за да изнесе концерт, който можеше да бъде видян единствено в интернет. Пътниците в метрото не можеха да го видят, но можеха да чуят 24-те песни, които обхващат над 50-годишен период от историята на поп музиката.
Зад черните завеси пред сцената бяха допуснати единствено специално поканените за събитието знаменитости, сред които Джон Бон Джоуви, Мерил Стрийп, Ейми Шумър, Кейт Мос, Крис Рок, Стив Бушеми, Джими Фалън и Шон Ленън - синът на Джон Ленън.
Събитието целеше да промотира новия албум „Egypt Station" на Пол Макартни. Седемдесет и шестгодишният бивш бийтъл изпълни известни хитове на легендарната четворка от Ливърпул, включително „Let it Be", „Can't Buy Me Love", „A Hard Day's Night" и „Lady Madonna", песни, записани заедно с групата му „Уингс", като „Hi Hi Hi" и „1985", и три композиции от новия си албум.