При децата и подрастващите през лятото най-лесно и бързо заразата се пренася по време на ученически лагери и екскурзии. Ако на порасналото ви дете му предстои такова пътуване с връстници, непременно го ваксинирайте. Такива са препоръките на Американския център за превенция и контрол на болестите. Заразяването с менингит не може да стане само ако вдишвате въздуха, който диша и болният, обясняват специалистите. Микробът, който причинява бактериален менингит, не живее дълго извън човешкия организъм - той обитава задната част на носоглътката на 10 до 25% от населението на планетата и може никога да не причини болестта. Но може да се заразите от продължителен и близък контакт с инфектиран пациент. Болестта се разпространява по въздушно-капков път с отделените пръски при говор, кашляне и кихане. Макар пикът на заболяването да е през есента и зимата, по принцип се регистрира целогодишно. Преди да пратите детето си на екскурзия, предупредете го да спазва лична хигиена и да:
- не ползва кърпите и хавлиите на останалите деца;
- не ползва техните червила, гримове, кремове, лосиони;
- не ползва приборите им за храна и да не пие от техните чаши и бутилки;
- не пуши, а ако го прави - да не пуши цигара, от която друг е пушил;
- Предупредете вашия тийнейджър, че ако негов другар на лагера се разболее от менингит, той продължава да е заразоносител повече от 24 часа, след като е започнал да пие антибиотици.
Първоначалните симптоми на менингита често се бъркат с тези на грипа. При повечето хора се наблюдава схващане на врата, силно главоболие, объркване, изтощение и повръщане. С развиване на инфекцията настъпват кома, гърчове и парализа.