България вече има два медала на олимпиадата в Токио, а все още на килима не са излезли златните момичета и Мирела Демирева загрява за финала. Макар и официално трофеите да са два, героите ни в Игрите се класираха за битки, които със сигурност ще им донесат нови шест медала. Освен тях българските спортистки и спортисти показват дух и чупят собствени и републикански рекорди, с които може и да остават на крачка от почетната стълбичка, но пък вече пишат българската олимпийска история. Първият победител, донесъл медал за Родината в Токио, стана Антоанета Костадинова. Тя спечели
сребърното отличие в стрелбата
с въздушен пистолет на 10 метра. Това е първо олимпийско отличие за България в спортната стрелба от 2004 г. насам, когато Мария Гроздева спечели злато на 25 м малокалибрен пистолет и бронз на 10 м пневматичен на олимпийските игри в Атина. Стрелбата в Токио беше третото участие на Антоанета Костадинова на олимпийски игри. Тя беше девета в Лондон през 2012-а и осма в Рио през 2016 г. 35-годишната българка влезе във финала с шесто място от квалификациите. Другата представителка на страната, Мария Гроздева, остана 43-а в квалификациите и от Токио сложи край на невероятната си кариера. Другият голям успех за България дойде в женския бокс и е дело на Стойка Кръстева. Тя е добре позната в българския спорт, доскоро предимно като Стойка Петрова, но новата фамилия като че ли също й носи късмет. В сряда Стойка Кръстева се класира на финала на олимпийските игри по бокс в Токио и ще се бие за златото. Стойка е родена в Добрич през 1985 г. и вече е участвала на олимпиада – на Игрите в Лондон през 2012 г., където отпада на четвъртфинала. „Този медал е много жадуван.
Защото това е и
първият олимпийски медал в женския бокс
казва Кръстева пред „24 часа“. Тя е двукратна носителка на сребърен медал от световно първенство и два пъти на златен от европейско. Една от най-интензивните години не само в кариерата й, но и в личния й живот, е 2018-а. Тогава тя става европейска шампионка в София. Докато е на стълбичката, годеникът й Борил Кръстев й предложи брак. По-късно, през ноември, Стойка стана световен вицешампион в Индия, а малко след това обяви, че слага край на кариерата си. ''Спомням си този момент. Имаше и други, в които съпругът ми, личният ми треньор и президентът на федерацията се опитваха да ме върнат да играя. Имах нужда от почивка. Натрупаният опит беше в доста дълъг период. Това изтощава. Нормално за всеки един човек. Може би е трябвало да си почина. Завърнах се, станах още по-силна и ето ме на олимпиадата'', казва тя пред „България днес“. Тайбе Юсеин, друго познато име в българския спорт, се класира за полуфиналите в борбата. В категория до 62 кг българката се наложи с технически туш, дошъл след по-малко от минута, срещу Болортуя Хурелхуу от Монголия и грабна бронзовия медал.
Преди това световната шампионка от 2018 г. се представи силно и в първата си схватка, в която спечели уверено с 4:1 срещу Лаис Нунеш от Бразилия. За полуфинал и сигурен медал се класира и Ивет Горанова при каратето. По-късно в четвъртък през деня борците Евелина Николова и Георги Вангелов излизат в мачове за бронз. Мирела Демирева също се класира за финал и влиза м битката за медал във високия скок. Невероятната Ивет Лалова участва за пети път на олимпиада. Тя не успя да се класира за финала в спринта на 200 метра, но показа борбеност и хъс, заради които заслужи аплодисментите на българите. Усмихнатото момиче на българската атлетика постигна
най-добър личен резултат
за сезона с 23,39 сек.
И макар това да не й помогна да продължи в надпреварата, бе достатъчно, за да я разплаче от щастие. Досега най-доброто й постижение през годината беше 23,71 сек. Преди пет години в Рио Лалова стана осма в бягането на 200 м.
Голям български успех и историческо присъствие на България на олимпиада демонстрира и Йосиф Миладинов, който завърши осми във финала на 100 метра бътерфлай. 18-годишният състезател се нареди сред елита в Токио още при олимпийския си дебют. Плуването влезе в историята на България, след като Миладинов е първият мъж, който е финалист в плувните дисциплини.