Парламентарната правна комисия прие предложението за връщане на хартиената бюлетина. То бе внесено от БСП и одобрено с 11 гласа "за" и 5 "против". ГЕРБ и ДПС подкрепиха идеята.
Законопроектът за връщане на този начин за гласуване ще е първият, който ще бъде разгледан в пленарната зала на 48-я парламент, най-вероятно в петък. Тогава трите партии, които разполагат с общо 128 гласа, ще имат възможността да сложат точка на технологичния подход при ходене на избори, за сметка на архаичната бюлетинна класика.
Връщането на хартиената бюлетина във всички секции би означавало да се върне практиката с броенето на гласовете на ръка, както беше до лятото на миналата година, когато в изборните протоколи имаше значително повече грешки и възможности за манипулации. ГЕРБ, БСП и ДПС обаче застават твърдо зад идеята изборните правила да направят крачка назад.
Завой на 180 градуса
През 2021г. БСП подкрепяше машинния вот, но след лошия изборен резултат за основен виновник бе посочена машината, която е уплшила по-възрастните избиратели на левицата. От ГЕРБ пък категорично вярваха, че загубата на предсрочните избори рез миналата година е в резултат на манипулация на софтуера на машините. Успехът на последния парламентарен вот през октомври обаче охлади негативните нагласи от формацията на Борисов към технологичния вот, макар лидерът на формацията да запази искането за връщане на хартиеното гласуване.
И ако в рамките на 47-я парламент ГЕРБ, ДПС и БСП нямаха мнозинството, необходимо, за да наложат волята си по отношение на начина на провеждане на избори, то сега разполагат с такова.
Законопроектът предвижда гласоподавателите да имат право на избор дали да гласуват с машина или с хартия. Според действащия Изборен кодекс в секциите с над 300 избиратели в страната и чужбина се гласува само с машина, а в по-малките секции – само с хартия. По този начин се гласуваше на последните три вота – предсрочните избори през лятото на миналата година, изборите 2 в 1 през ноември 2021 г. и изборите през октомври тази година. Гласуването предимно с машини намали недействителните бюлетини, скъси времето за обявяване на резултатите и улесни членовете на повечето секционни комисии, на които не се налагаше да броят хартиени бюлетини, да мъкнат чували, да висят на опашки и да припадат от изтощение.
Освен законопроекта на БСП за хартиената бюлетина, правната комисия прие още две предложения за промени в изборното законодателство - на "Демократична България" и на "Възраждане".
Проектът на ДБ предвижда към ЦИК да се създаде специално звено за машинното гласуване, както и парламентарно представените формации да имат постоянен достъп до изходния код на устройствата.
Предложенията на "Възраждане" предвиждат задължително видеонаблюдение по време на изборния ден и при съставянето на протоколите на секционните комисии, както и задължително броене на всички разписки машините. Освен това от формацията искат да имат представител в ЦИК.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.