Международна операция срещу мащабна схема за финансови престъпления, пране на пари и нарушения на международните санкции срещу Русия се провежда в София в момента, съобщи "24 часа". Прокурори, следователи от Националното следствие и служители на ДАНС, съвместно с чуждестранни агенти, са започнали претърсвания на българските офиси на компания, търгуваща с криптовалути в целия свят. По неофициална информация става дума за компанията Nexo. Подозренията на ДАНС били, че българите, стоящи зад компанията

действали по схемата на небезизвестната криптокралица Ружа Игнатова

По информация на сайта "Сега" Nexo е основана през 2018 г. и управлявана от българите Коста Кънчев, Антони Тренчев и сина на бившия социален министър Лидия Шулева - Георги Шулев.

Последният е бивш депутат от Реформаторския блок. Коста Кънчев пък е братовчед на управителя и председател на УС на Фондация "ХелпКарма" Константин Кръстев, който бе обвинен от Софийска градска прокуратура в длъжностно присвояване в края на 2021 г.

Осем американски щата предприеха атака

срещу криптобанката в края на септември, а проблемът е в нерегистриран продукт за криптовалута на фирмата. Тогава стана ясно, че прокуратурата в Ню Йорк вече съди фирмата, а други 7 щата забраняват депозитния продукт, предлаган от компанията. Според телевизия CNBC щатските регулаторни органи в Калифорния, Кентъки, Ню Йорк, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт твърдят, че Nexo е предлагала на клиентите си лихвоносещи сметки, без първо да ги регистрира като ценни книжа и да предостави необходимите отчети. Без достъп до тези финансови отчети, според щатските регулатори, инвеститорите не биха могли да вземат информирани инвестиционни решения. Осемте щата твърдят още, че Nexo е внушила на инвеститорите, че е лицензирана и регистрирана платформа. Депозитният продукт уж позволявал на инвеститорите да вложат активи в Nexo в замяна на доходност до 36%. Nexo обаче е признала, че само един неин продукт носи 36% лихва - за най-високия клас клиенти Platinum, при това за по-слабо известната криптовалута Axie Infinity. 12% се предлагали за депозити в стейбълкойни като USDC, USDT и DAI, чиято стойност е закрепена към тази на долара. А за депозитите в най-известните криптовалути - Bitcoin и Ethereum, доходността е едва 7 и 8%.

Основното обвинение към фирмата е в незаконни операции и измама на инвеститори

Оперативната дейност на фирмата е била осъществявана от българската столица, а вложители са били приканвани да инвестират в биткойни и други видове криптовалути с обещания за висока доходност.

Лихвите, които инвеститорите щели да получават, многократно надвишавали тези на класически банкови институции и различни брокерски къщи. Има данни, че собствениците на компанията са присвоили част от активите, възлизащи на няколко милиарда долара. Проверката за дейността на криптокомпанията у нас е започнала преди няколко месеца, след като чужди служби са засекли съмнителни транзакции, за които имало данни, че целят заобикаляне на наложените от Европейския съюз, Великобритания и САЩ санкции спрямо руски банки, както и на фирми и граждани от Руската Федерация.