Намаляване на скоростта по магистралите в България на 130 км/ч и значителен скок на глобите за нарушения на пътя. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане нов проект на Закона за движението по пътищата.
Глобата за водачите, ненаправили технически преглед на автомобила си в срок - от 50 лв. глобата става 100 лв. От 20 на 100 лв. пък скача глобата за неправилно паркиране, за неспиране на знак СТОП и неправилно престрояване и отнемане на предимството. 150 лв. ще трябва да платим, ако паркираме в паркове, градинки и площадки.
В проекта се посочва, че се прецизират ограниченията на максимално разрешената скорост за населено място, извън населено място, автомагистрала и скоростен път.
Предвиждат се и ограничения на скоростта за категории А1, А2 (мотоциклети с понижена мощност и с отношение мощност/тегло, което не превишава 0,2 kW/kg - б.р.), В1 (четириколесни превозни средства/без тези от категория L6e/ с маса без товар не повече от 400 kg /категория L7e/ - б.р.), С1, С1Е, D1 и D1E (превозни средства за превоз на товари и пътници - б.р.).
В мотивите посочва, че с изключение на Германия, където по-голямата част от автомагистралната мрежа има единствено препоръчителна максимална скорост от 130 км/ч, в останалата част на Европа единствено в Полша има максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч.
С новите промени се регламентира подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън населено място, автомагистрала и скоростен път за различните категории, към които спадат управляваните от водачите моторни превозни средства.
Ето ги и тях:
С намаляването на максималната скорост се цели и ограничаване катастрофите. Вносителите посочват, че по автомагистралната мрежа в много от страните тази скорост е 130 км/ч, а в някои е дори 120 км/ч, като в цяла Европа продължава тенденцията за понижаването й, включително и до 100 км/ч.
В България в периода от 2010 до 2021 г. по магистралите са загинали 529 души. С увеличаването на максимално допустимата скорост на 140 км/ч през 2012 г. и разширяването на автомагистралната мрежа в страната броят на загиналите по тези пътища като дял от всички загинали се увеличава от 3-5% на 9-10%.
Посочва се и, че през 2021 г. заради трагичната катастрофа с македонския автобус на АМ „Струма“, повиши този дял до 13%. При инцидента тогава загинаха 45 души, 12 от тях деца.
Участниците в гонки да се готвят за тройни спрямо сегашния размер глоби и отнемане на правото да управляват автомобил в продължение на 3 години, предлагат също от МВР.
Как ще се минава на технически преглед
В предвидените промени на Закона за движение по пътищата се предвижда "повишаване на ефективността при изпълнение на наложените наказания".
Изисква се - като условие за извършване на преглед за проверка на техническата изправност на пътно превозно средство - да са заплатени глобите по влезли в сила наказателни постановления, фишове и електронни фишове за нарушения на ЗДвП, извършени с представеното за преглед превозно средство. С други думи - освен платения данък, ще трябва да нямаме и неплатени глоби, за да минем технически преглед.
ТОЛ камерите ще следят за скоростта
Друга идея е и тол камерите по пътищата да могат да следят за средната скорост на превозните средства и да се използват като доказателства за налагане на глоби. Вносителите на предложението заявяват, че това може да стане чрез синхронизирани действия на КАТ и АПИ, които да бъдат регламентирани законово. Сред останалите нововъведения влизат облекчаване на процедурите по дерегистрация на МПС поради различни ситуации, както и заявлението им по електронен път, по-бързото обжалване на актове и фишове, както и други промени.