Доказателствата, излизащи от масовите гробове в Сирия, разкриват държавна "машина на смъртта" при сваления лидер Башар Асад. Това заяви бившият посланик за специални поръчки, ръководил Службата за глобално наказателно правосъдие към Държавния департамент на САЩ, Стивън Рап пред "Ройтерс".

По негови думи повече от 100 000 души са били измъчвани и убити от 2013 г. насам.

Той направи изказването си след посещение на две места за масови гробове в градовете Ал Кутайфа и Наха близо до Дамаск.

Със сигурност повече от 100 000 души са изчезнали и измъчвани до смърт в тази машина, изтъкна Рап.

"Не се съмнявам особено в тези цифри, като се има предвид това, което видяхме в тези масови гробове. Наистина не сме виждали нещо подобно от времето на нацистите", посочи той.

Рап ръководи съдебните преследвания в трибуналите за военни престъпления в Руанда и Сиера Леоне и работи със сирийското гражданско общество за документиране на доказателства за военни престъпления.

"От тайната полиция, която е отвеждала хората от улиците и домовете им, тъмничарите и следователите, са ги подлагали на глад и измъчвали до смърт, до шофьорите на камиони и булдозери, които са криели телата им, хиляди хора са работели в тази система на убийства", посочи Рап.

"Говорим за система на държавен терор, превърнала се в машина на смъртта".

Смята се, че стотици хиляди сирийци са били убити от 2011 г. насам, когато репресиите на Асад срещу протестите срещу него прераснаха в пълномащабна война.

Както Асад, така и баща му Хафез, който го предшества като президент и почина през 2000 г., отдавна са обвинявани от правозащитни организации и различни правителства в широко масови извънсъдебни убийства, включително екзекуции в системата на затворите в страната и използване на химически оръжия срещу сирийския народ.

Асад, който избяга в Москва, многократно отрече правителството му да е извършвало нарушения на човешките права и определи своите клеветници като екстремисти.

Ръководителят на базираната в САЩ сирийска застъпническа организация Syrian Emergency Task Force - Муаз Мустафа, който също посети Ал Кутайфа, на 40 километра северно от Дамаск, изчисли, че най-малко 100 000 тела са били погребани само там.

"Място на ужасите"

Отделно, Международната комисия за изчезнали лица в Хага съобщи, че е получила данни, показващи, че в Сирия може да има до 66 - все още непроучени - места за масови гробове. Повече от 157 000 души са обявени в комисията за изчезнали.

Ръководителят на комисията Катрин Бомбергер заяви, че порталът за докладване на изчезнали вече "експлодира" с нови контакти от семейства.

За сравнение, около 40 000 души са изчезнали по време на Балканските войни през 90-те години.

За семействата търсенето на истината в Сирия може да бъде дълго и трудно. Съвпадението на ДНК ще изисква най-малко трима роднини да предоставят ДНК референтни проби и да вземат ДНК проба от всяка от скелетните останки, намерени в гробовете, обясни Бомбергер.

Комисията призова обектите да бъдат защитени, така че доказателствата да бъдат запазени за евентуални процеси.

Съединените щати са ангажирани с редица органи на ООН, за да гарантират, че сирийският народ ще получи отговори и отчетност, увериха от Държавния департамент.

Сирийски жители, живеещи близо до Ал Кутайфа и гробище в Найха, използвано за скриване на тела от местата за задържане, разказаха, че е имало постоянен поток от хладилни камиони, доставящи тела, които са били изхвърлени в дълги окопи, изкопани с булдозери.

"Гробовете се подготвяха организирано - камионът идваше, разтоварваше товара, който носеше, и си тръгваше. С тях имаше коли на охраната и никой нямаше право да се приближава, всеки, който се доближи, отиваше в гроба", обясни Абб Халид, който работи като фермер до гробището в Найха.

В Ал Кутайфа жителите продължават да се страхуват от възмездие, тъй като все още не са сигурни, че районът е безопасен след падането на Асад.

"Това е мястото на ужасите", заяви един от тях.