Приходите на малките бизнеси в САЩ са се свили с 31 процента към януари тази година спрямо януари 2020 година. Новият транш от 284 милиарда долара субсидии по програмата за защита на работните места цели да коригира недостатъците на предишните траншове, като акцентира именно върху малките бизнеси с миноритарни собственици. А също и върху хората в по-бедните райони извън банковата система, пише Bloomberg. Междувременно прогнозите на анализаторите предвиждат, че трилиони долари стимули са готови да бъдат върнати обратно в глобалната икономика, но от домакинствата, а не от правителствата или централните банки. Това пише S&P Global Ratings. Развитите икономики като САЩ са особено засегнати от пандемията на коронавируса, защото са силно зависими от потребителските разходи. Икономистите на S&P Global Ratings прогнозират, че БВП за 2020 г. в САЩ ще се свие с 3,9%. Но повишените нива на спестявания на домакинствата и ускоряващите се програми за ваксинация предполагат, че през 2021 и 2022 г. ще бъде отчетен поток от разходна мощ, натрупан по време на пандемията. S&P Global Ratings очаква растежът на САЩ да се възстанови с 4,2% през 2021 г., като БВП на страната ще се възстанови до размера, който беше в края на 2019 г., до третото тримесечие на тази година, в зависимост от размера на фискалните стимули на администрацията на Байдън. Голяма част от инерцията ще дойде от спестяванията на домакинствата, които нарастват до 25,8% от доходите през второто тримесечие на 2020 г. от само 7,3% в края на 2019 г.

 Икономическо неравенство

Историята предполага, че нивата на спестявания могат бързо да спаднат до нивата отпреди кризата, въпреки че скоростта на това конкретно възстановяване ще зависи от това колко скоро ще потиснат вируса правителствата по света и колко засегнато ще бъде доверието на потребителите. Разпределението на спестяванията е една от пречките за бум на потреблението, защото по-богатите домакинства отчитат по-голямата част от допълнителните спестявания, докато по-бедните домакинства - техния спад. Oxford Economics изчислява, че първите две квинтили в САЩ притежават всички допълнителни спестявания от 1,6 трилиона долара. За разлика от тях при последните три квинтили процентът на безработица се повишава от 3,5% през февруари 2020 г. до пик от 14,8% през април, преди да спадне до 6,7% през декември. Консултантската компания обаче очаква евентуалният пакет от стимули на правителството на САЩ да осигури 1 трилион долара на разполагаемия доход на домакинствата, с обезщетения за безработица и нов кръг от безвъзмездни плащания, укрепващи разходната мощ на семействата с по-ниски доходи. „Семействата с по-ниски до средни доходи трябва да могат да харчат по-свободно на базата на щедри фискални трансфери съгласно американския спасителен план на Джо Байдън“, смята Грегъри Дако, главен американски икономист в Oxford Economics.

 По света

Япония използва подобни мерки в началото на кризата, увеличавайки разполагаемия доход с обезщетения в размер на 100 000 йени за всеки мъж, жена и дете в страната. Consultancy Capital Economics предполага, че без тези плащания процентът на спестяванията на домакинствата би се увеличил едва до 11,6% през второто тримесечие, а не до 21,8%. Предприети са и схеми за подпомагане на работните места, благодарение на които равнището на безработица е относително стабилно - 2,9% през декември 2020 г. спрямо 2,4% година по-рано. В еврозоната и Обединеното кралство ръстовете на безработицата също са леки - до 8,3% от 7,2% преди кризата и съответно до 5% от 4%. HSBC очаква процентът на спестявания в еврозоната да достигне 13,8% до края на 2022 г., все още оставайки по-висок от средния за 2019 г. (12,8%). За Обединеното кралство се очаква през 2022 г. спестяванията на населението да са 7,2%, при средно 6,5 за 2019 г.

 Програми за ваксинация

Скоростта, с която тези спестявания ще бъдат превърнати в разходи, отчасти ще зависи от темпа на ваксинациите и отчасти от икономическите и психологическите белези от пандемията. Израел и ОАЕ са водещи в глобалната кампания за ваксиниране, като са имунизирали 57,5 ​​и 36,5 на сто души до 4 февруари. Великобритания и САЩ водят сред развитите икономики, съответно на 16,5 и 10,3, показват данни от проекта Our World in Data на Оксфордския университет.