Френският президент Еманюел Макрон обяви, че ще бъде домакин на още една среща за Украйна след разговорите между новата администрация на САЩ и Русия, като добави, че Доналд Тръмп "може да възобнови полезния диалог" с Владимир Путин. В интервю за френските регионални вестници Макрон отново изглеждаше отворен към идеята за изпращане на войски в Украйна, но подчерта, че това може да стане само в най-ограничен мащаб и далеч от конфликтните зони.
Широкообхватните му коментари дойдоха, след като президентът Тръмп зашемети Европа, като промени политиката на САЩ почти 3 години след нахлуването на Русия в Украйна с възобновяване на дипломацията с Кремъл, целяща да се договори за прекратяване на конфликта.
"Тръмп пресъздава стратегическа двусмисленост за президента Путин, като използва много твърди думи и създава несигурност, която може да помогне за оказване на натиск", заяви Макрон.
Френският президент, който някога редовно разговаряше с Путин, но от 2022 г. не е провеждал разговори с него, добави, че самият той е готов да говори с руския си колега, "когато това е подходящо в цикъла на предстоящите преговори". Той добави, че Париж не се "готви да изпрати на фронта сухопътни войски, които са войнствено настроени към конфликта" в Украйна. Но Франция обмисляла, заедно със своя съюзник Великобритания, да изпрати "експерти или дори войски в ограничени условия, извън всяка зона на конфликт".
"Подобна стъпка може да подкрепи украинците и да покаже солидарност. За това мислим с британците", каза още той.
Британският министър-председател Киър Стармър заяви, че Лондон би бил готов да изпрати войски. Макрон обаче подчерта, че е необходима подкрепата на Вашингтон за бъдещи гаранции за сигурността на Киев.
"Като се има предвид, че Русия е държава с ядрен потенциал, за европейските партньори това е ключов момент", съобщи той.
Макрон подхвърли и идеята „в рамките на преговорите да се вземе решение за провеждане на мироопазваща операция под мандата на ООН, която да се проведе по протежение на фронтовата линия“.
Той заяви, че новите преговори ще се проведат на 19 февруари "с няколко европейски и неевропейски държави", след като на 17 февруари в Париж се проведе извънредна среща, на която се събраха малък брой ключови европейски държави. Предишната среща имаше за цел да покаже единство, но беше помрачена от напрежението около идеята за изпращане на войски в Украйна, като Германия и Италия изразиха категорични възражения срещу подобна стъпка.
Съобщава се, че няколко по-малки европейски държави, сред които Румъния и Чехия, също са били възмутени от факта, че не са били поканени, въпреки че са силни поддръжници на Украйна.