Редкоземни минерали срещу военна помощ: тази сделка бяха напът на сключат САЩ и Украйна. Вашингтон представи на Киев договора, но Зеленски отказа да го подпише. Защо?

Украинският президент Володимир Зеленски е отказал да подпише договор, с който предоставя на САЩ 50% от редкоземните минерали на Украйна, съобщи Вашингтон пост.

Текстът на споразумението е бил изготвен от САЩ и е бил ключова тема в разговорите между Зеленски и вицепрезидента Джей Ди Ванс. Двамата се срещнаха в петък по време на Мюнхенската конференция по сигурността.

Седмица по-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп пожела да сключи следната сделка: Киев да доставя на Вашингтон редкоземни минерали като форма на плащане за американската финансова подкрепа за защита от руската инвазия.

Първоначалната идея принадлежи на самия Зеленски и датира от ранната есен на 2024 г. Тя е част от неговия "План за победа", изпратен и на двамата кандидати за президент на САЩ около месец преди изборите.

Украйна се защитава от Русия вече три години след непровокираното нахлуване на територията ѝ, а САЩ е най-големият ѝ доставчик на оръжие. Избирането на Доналд Тръмп за президент породи опасения, че Вашингтон ще спре военната помощ за Киев. В действителност няма данни за това какви са намеренията на президента Тръмп.

Въпросът е защо Зеленски се е отказал от нещо, което сам е предложил.

Според високопоставени украински служители, говорили анонимно пред Вашингтон пост, американското споразумение не е предлагало никакви конкретни гаранции за сигурност в замяна на това, че САЩ ще получат достъп до редкоземните минерали на Украйна.

Отделно от това то е било съсредоточено по-скоро върху това САЩ да използват природните богатства на Киев "като компенсация" за подкрепата, която администрацията на бившия президент Джо Байдън вече е предоставила на Украйна, отколкото като плащане за бъдеща помощ.

В продължение на близо три години война САЩ са предоставяли помощ на Киев или безвъзмездно, или като заем, но не са искали размяна.

Решението на Зеленски да не приеме предложението беше определено като "недалновидно" от високопоставен служител на Белия дом.

"Искаме редкоземни и други неща"

"Искаме да сключим сделка с Украйна, при която те ще осигурят това, което им даваме [оръжие] с техните редкоземни и други неща", каза Тръмп на 3 февруари.

Десетки редкоземни минерали са изключително важни за икономиката и националната отбрана на САЩ, а Украйна има големи залежи на много от тях. С тях се правят батерии, компютри, умни телефони, електрически коли и оръжие.

Ден след като отказа да подпише договора, Зеленски каза, че Украйна е "отворена" към предложението. Така в тази история се натрупаха противоречия.

Минерали срещу "почти нищо" в замяна

Зеленски е отказал споразумението, тъй като то е "твърде фокусирано" върху интересите на САЩ и не предлага конкретни гаранции за сигурност в замяна. Пред Вашингтон пост високопоставен украински служител го нарича "колониално" и "едностранно".

Проектът на споразумението е предоставен на Украйна от министъра на финансите на САЩ Скот Бесент по време на посещението му в Киев в сряда. Украински служители казаха, че ще го оценят преди срещата в Мюнхен.

Двете страни имаха за цел да постигнат сделка по време на 90-минутния разговор при закрити врата между Зеленски и вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, с участието на специалния пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог.

"Не позволих на министрите да подпишат съответното споразумение, защото според мен то не е готово да защити нас, нашите интереси", казва Зеленски пред Асошиейтед прес в събота в Мюнхен. По думите му то е могло "да донесе пари и сигурност".

Документът има търговска насоченост и се концентрира главно върху спецификата на проучването на минералите, казва високопоставеният служител.

Потенциалната стойност на находищата все още не е обсъждана, тъй като голяма част от тях или не са проучени, или са близо до фронтовата линия.

Предложението очевидно не взема предвид начина, по който залежите ще бъдат обезпечени в случай на продължаваща руска агресия. Служителят предполага, че САЩ нямат "готови отговори" на този въпрос и че мислят само как да се обезпечат операциите по добив на полезни изкопаеми в Украйна, включващи хора и инфраструктура.

САЩ са готови да разположат свои военни на територията на Украйна, за да защитят находищата, но само след като бъде постигнато споразумение с Русия за прекратяване на войната. Това съобщава NBC News, позовавайки се на четирима служители, запознати със ситуацията.

Много от тези ресурси се намират в окупираните от руската армия части на Украйна. Остава неясно дали САЩ ще защитават с военни и тези територии и дали искат да получат минералите, независимо под чий контрол останат земите.

"Недалновидно отношение" към една "отлична възможност"

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Брайън Хюз каза, че Зеленски "се отнася недалновидно към отличната възможност, която администрацията на Тръмп предостави на Украйна".

Администрацията на Тръмп се е отдръпнала от изпращането на допълнителна американска помощ за Украйна, пише Вашингтон пост. Хюз казва, че сделката с минералите ще позволи на американските данъкоплатци да "възстановят" парите, изпратени на Киев, като същевременно ще "развие" икономиката на Украйна.

Хюз добави, че Белият дом вярва, че "обвързващите икономически връзки със САЩ ще бъдат най-добрата гаранция срещу бъдеща агресия и неразделна част от трайния мир". По думите му "САЩ признават това, руснаците признават това, и украинците трябва да го признаят".

Украйна подготвя "контрапредложение"

В момента Украйна подготвя "контрапредложение", което ще бъде предадено на САЩ в "близко бъдеще", казва източникът на Вашингтон пост.

По думите му всяка сделка трябва да е в съответствие с украинското законодателство и да е приемлива за украинския народ.

"Недрата принадлежат на украинците по силата на конституцията", каза по-рано пред Асошиейтед прес Ксения Оринчак, основателка на Националната асоциация на минната индустрия на Украйна, което подсказва, че сделката ще се нуждае от народна подкрепа.

Двама членове на украинската делегация казват пред Ройтерс, че все още е необходимо да се уточнят "някои детайли", без да посочат кои.

След разговорите кабинетът на Зеленски каза в изявление, че Украйна и САЩ "са се договорили да продължат работата си по изготвянето на документа за икономическо партньорство между двете страни". В изявлението се повтаря и искането на Украйна за "реални гаранции за сигурност".

"Нашите екипи ще продължат да работят по документа", написа Зеленски в мрежата Екс след срещата. "Готови сме да се придвижим възможно най-бързо към истински и гарантиран мир. Дълбоко ценим решимостта на президента [Доналд] Тръмп, която може да помогне за спиране на войната и осигуряване на справедливост и гаранции за сигурността на Украйна."

Без европейци на масата за преговори

Пред Ванс Зеленски казва, че истинският мир изисква Украйна да бъде в "силна позиция" при започването на преговорите. По думите му американските преговарящи трябва да отидат в Украйна и че САЩ, Украйна и Европа трябва да бъдат на масата за преговори с Русия.

Тръмп започна разговори с президента на Русия Владимир Путин, в които Украйна не участва. Годишната конференция по сигурността в Мюнхен показа, че и Европа може да остане изолирана от преговорите.

Кийт Келог почти изключи европейците от всякакви преговори между Украйна и Русия.

"На масата може да има украинци, руснаци и очевидно американци, които да разговарят", каза той на Мюнхенската конференция. Попитан дали това означава, че европейците няма да бъдат включени, той отговори: "Аз съм привърженик на реализма. Мисля, че това няма да се случи."