Ким Чен-ън
Един от най-големите ястреби в Конгреса - републиканецът Джон Маккейн, изненадващо обяви, че не е привърженик на бомбардировки над Северна Корея. „Те имат много сериозно въоръжение, разположено около демилитаризираната зона, и военен конфликт с тях може да доведе до огромни жертви сред американските войници в Южна Корея, Япония, дори в Хавай", заяви г-н Маккейн. Досега сенаторът винаги е бил краен привърженик на военните удари, а телевизиите често излъчват клип, на който той, покачен на сцена, казва с приповдигнато настроение за предстоящата преди години война срещу Ирак: Бам, бам, бам." Същевременно президентът Доналд Тръмп каза, че е готов да се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен-ън при подходящите условия за това. В интервю за агенция „Блумбърг" той каза: „Ако има необходимите условия, за да се срещна с него, тогава аз ще го направя, абсолютно. Ще бъде чест за мен да го направя." От идването си на власт Ким Чен-ън избягва срещи с чужди лидери.
Климатът на Корейския полуостров през последните месеци се влоши заради това, че Пхенян продължава работата по програмите си за балистични ракети и ядрено оръжие и заради твърденията от по-рано на президента Тръмп, че САЩ са готови да се заемат сами и да разрешат със сила севернокорейския проблем.
Наблюдатели обаче сочат, че Америка няма да посмее да нападне Северна Корея, защото това ще повлече след себе си автоматичен ответен удар по американските обекти в Южна Корея и Япония и вероятно до бомбардировки над Сеул и Токио, а също над военни обекти в Хавай, докъдето севернокорейските ракети могат да достигнат. Жертвите ще бъдат десетки или стотици хиляди, а резултатът - катастрофален. Според корееведи управляващите в Северна Корея много добре са проучили какво се случва с правителства, които се споразумяват със САЩ и прекратяват отбранителната си програма. В крайна сметка след това са нападани и сваляни. Така се случи с Милошевич в Сърбия, талибаните в Афганистан, Саддам в Ирак и Кадафи в Либия. Но докато при първите три примера съответният режим не разполагаше с военни програми, то Кадафи сам се съгласи да прекрати разработването на химически и ядрени оръжия, споразумя се с Америка и Западна Европа, а малко след като вече се знаеше, че няма с какво да отвърне, бе нападнат и свален.
Това е и причината специалистите по Северна Корея да смятат, че тя при никакви обстоятелства няма да се откаже от ядрените си оръжия, независимо колко сериозни санкции ще бъдат гласувани в Съвета за сигурност на ООН. Предполага се, че Пхенян отдавна е разработил алтернативни методи за заобикаляне на санкциите и продължава да търгува с продукцията, от която си осигурява валута. Освен това в Пхенян редовно арестуват американци, посещаващи Северна Корея, които веднага са осъждани на дълги срокове затвор. Тяхната цел е да служат като заложници, или втора застраховка, пред евентуална американска агресия.
Въпреки заканите на Америка и на ООН, че новите санкции ще са още по-жестоки от предишните, Северна Корея предупреди във вторник, че е готова да извърши във всеки момент шести ядрен опит. Случващото се около Северна Корея и нерешителността на Америка да я нападне само ще подсили убеждението и на други подобни режими, че за да не бъдат никога заплашвани от Америка, трябва да се въоръжат като Северна Корея, отбелязват наблюдатели.