Бившият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг обяви кампания в размер на 160 милиона долара за забрана на електронните цигари в САЩ. Той направи това на фона на скока в смъртността на употребяващите „безопасните“ устройства.
Жител на Канзас стана шестият човек, починал в САЩ от мистериозно респираторно заболяване, свързано с вдишване на изпарения на подгрятото съдържание на пълнител в електронни цигари, заявиха държавни служители във вторник, докато служителите на общественото здравеопазване настояват за дебат по общонационалния здравен проблем.
„Време е да спрете да вдишвате изпарения“, казва здравният служител в щата Канзас д-р Лий Норман. "Ако вие или любимият човек го правите, моля спрете."
Служителите на общественото здравеопазване в САЩ разследват 450 случая на белодробни заболявания, свързани с пушене на електронни цигари, в 33 щата.
„Това е спешна здравна криза и тютюневите компании стоят зад нея“, казва Блумбърг, дългогодишен активист против тютюнопушенето, който забрани пушенето в барове и ресторанти в Ню Йорк, когато беше кмет в мегаполиса.
"Ние знаем играта на Big Tobacco. Виждали сме това и преди. Тя е насочена към децата - и ги излага на сериозна опасност", добави той в публикация във в. „Ню Йорк таймс“, съвместно написана с Мат Майърс, президент на кампанията за „Деца без тютюн“.
Блумбърг отрече бездействието на Администрацията по храните и лекарствата (FDA) и заяви, че парите ще бъдат изразходвани за подпомагане на поне 20 града и щати да забранят всички ароматизирани тютюни и електронни цигари.
Електронните цигари се предлагат в САЩ от 2006 г. и понякога се използват като помощно средство за отказване от тютюнопушенето на традиционни тютюневи изделия като цигари.
Употребата им сред подрастващите скочи рязко през последните години: около 3,6 милиона ученици ги използваха през 2018 г., което е увеличение с 1,5 милиона спрямо предходната година.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) съобщиха в петък, че в САЩ вече има над 450 възможни случая на белодробни заболявания, свързани с електронните цигари , което е двойно повече от предходната седмица.
Първата забрана за електронни цигари въведе през юни миналата година Сан Франсиско.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.