Лютите чушки разкрасяват, подмладяват и вталяват. Още ацтеките и маите са ги хапвали за повече сила и енергия. Дори си имат научна мярка за пиперливост - сковил. Капсаицинът, който им придава лютив вкус, намалява глада и топи сланините. Не само изгаря подкожните мазнини, но клетките се подмладяват и чистят от натрупаните отрови. В лютата чушка има повече витамин С дори от лимона. Тя е богата и на витамини А, В1, В2, В6, Е, К, Р, фолиева киселина, желязо, калий, калций и фосфор. Затова и не е случайно, че екстракти от люта чушка се добавят в здравословни и фитнес добавки.
Италианците казват „да почервенееш от красота" и слагат люто във всякакви козметични шишенца - от балсамите за устни до тези за коса. Етеричното масло от люти чушлета се използва в продукти за тяло, лице, устни, ръце, крака, коса.
Масажът с пикантния крем повишава кръвообращението и засилва потока на хранителни вещества към клетките. Това го прави една от най-ефикасните козметични процедури за възстановяване и релаксация на кожата. Маска за лице пък може да се приготви от 50 грама глина и 2 грама прах от стрита люта чушка.
Пикантните процедури гладят целулита. Екстрактът от червените чушлета присъства в много антицелулитни гелове и лепенки.
Хит на пазара са антицелулитните процедури с люта чушка, които можете да си направите за двайсетина лева. Екстрактът от пиперките помага за разграждането на мазнините и тяхното изхвърляне от тялото, подпомага възстановяването на кожата, премахвайки целулитните депа. Олиото, което се използва при процедурата, е със загряващо и антибактериално действие. Процедури може да се правят и в домашни условия. Една прословута италианска рецепта е да се маже портокаловата кожа с маска от четири люти чушлета, 150 грама глина и вода. Прави се продължителен масаж.
Друга рецепта за справяне с целулита е да се смесят накълцано чушле и настъргано индийско орехче. Добавят се малко масло от канела, сто грама мед и две лъжици зехтин. Нанася се върху тялото, обвива се в целофан и след половин час се измива. Необходим е един месец с по две процедури седмично, за да се изглади набръчканата кожа.
Дори и косата може да се подлюти, за да расте бързо и да бъде гъста. Тази „терапия" се препоръчва не само от народната медицина, но и от водещи производители на козметика. Лютото укрепва корените на косата и добре влияе на растежа й, тъй като подобрява кръвообращението на тъканите. Пикантният зеленчук се препоръчва на жени с тънки и чупливи коси. Според специалистите благотворното влияние на лютивото при косопад се дължи на това, че то загрява допълнително кожата на главата и по този начин подобрява кръвоснабдяването. Това от своя страна донася повече полезни вещества до космената луковица, тя се подхранва и косата започва да расте.
Можете да се сдобиете с лъскавиq гъвкави и здрави коси, особено през летните жеги, с помощта на домашно приготвен лосион. Стрива се люто чушле и се държи 7-8 дни на тъмно в 500 мл спирт. След това се прецежда и се маже с малко количество два пъти на ден.
Косата расте по-бързо и ако просто към стрита пиперка се добави рициново масло.
Маслото с люта чушка съдържа значителни количества от минерала мед, който много подхранва косата. Препоръчва се при тънка коса, косопадq и по-специално алопеция. Нанася се на скалпа, масажира се и се увива с кърпа за не повече от 20 минути.
А казват, че лютото чушле, освен че лекува и разкрасява, подобрява настроението и желанието за любов. И сигурно затова е навсякъде - в чинията, в козметиката, в лекарствата... и дори в парфюма на Дейвид Бекъм.
Тина Богомилова