Във воюваща Русия има само един истински кандидат и само един победител: Владимир Путин. Това пише "Ройтерс" в свой анализ.
Руснаците вече гласуват на изборите, които ще се проведат между 15 и 17 март в 11-те часови зони на страната, а популярността на 71-годишния бивш подполковник от КГБ е висока на фона на силната подкрепа за войната в Украйна.
"Подкрепям Путин и, разбира се, ще гласувам за него", заяви 46-годишната Людмила Петрова.
"Путин изправи коленичилата Русия. И Русия ще победи Запада и Украйна. Не можете да победите Русия - никога", подчерта тя. "Вие на Запад съвсем ли полудяхте? Какво ви прави Украйна?".
Западът гледа на Путин като на автократ, военнопрестъпник, убиец и дори, както президентът на САЩ Джо Байдън заяви миналия месец, "луд мъж", който според американски служители е поробил Русия в корумпирана диктатура, водеща до стратегическа разруха.
В самата Русия обаче войната помогна на Путин да укрепи властта си и да увеличи популярността си сред руснаците, както става ясно от социологически проучвания и интервюта с високопоставени руски източници.
"Не се съмнявайте: това е работа за цял живот", заяви влиятелен руснак, запознат с мисленето по върховете на Кремъл. Той говори при условие за анонимност, за да изрази мнението си по политически въпроси.
"Путин няма конкуренти - той е на съвсем друго ниво. Западът направи много сериозна грешка, като помогна за обединяването на голяма част от руския елит и руското население около Путин със своите санкции и хуленето на Русия".
Друг високопоставен руски източник посочи, че мандатът на Путин като лидер не е въпрос на политика, а на здравето му, което изглежда крепко. Той няма видим наследник на поста.
Путин нареди пълномащабно нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. след осем години конфликт в Източна Украйна между силите на Киев от една страна и проруските украинци и руските подставени лица от друга.
Десетки хиляди войници бяха убити, а много други бяха ранени от двете страни, хиляди украински цивилни загинаха, а икономиката и инфраструктурата на Украйна претърпяха щети на стойност стотици милиарди долари.
Западът, който смята Путин за заплаха далеч отвъд бившия Съветски съюз, е предоставил на Украйна помощ на стойност стотици милиарди долари, оръжия и разузнаване на най-високо ниво. Западните лидери обвиняват Путин, че води брутална война в имперски стил, насочена към възстановяване на глобалното влияние на Русия.
Война със Запада
Путин разглежда войната като част от екзистенциална битка с упадъчния и декадентски Запад, който според него е унизил Русия след падането на Берлинската стена през 1989 г., като е посегнал на това, което Путин смята за сфера на влияние на Москва, включително Украйна.
Тази теза се харесва на много руснаци, които са подозрителни относно политиката и намеренията на Запада, дори и към потребителските му стоки. Високопоставени служители на Кремъл говорят открито за война с НАТО.
Рейтингът на одобрение на Путин в момента е 86%, спрямо 71% малко преди инвазията в Украйна, според "Левада център" - уважавана руска социологическа агенция. Рейтингът на Путин скочи и по време на войната с Грузия през 2008 г. и анексирането на Крим от Украйна през 2014 г.
Руската телевизия и социалните мрежи представят Путин като силен патриот и осмиват западни лидери като Байдън като слаби, глупави и мамещи.
"За много руснаци, които са отчасти вдъхновени от пропагандата, но най-важното - от собствените си вътрешни убеждения, Русия е във вековна борба със Запада - и това, което се случва в момента, е епизод от тази борба", заяви Алексей Левинсън, ръководител на социокултурни изследвания в "Левада".
"Тези, които изразяват подобни чувства в нашите проучвания, се смятат за участници по някакъв начин в тази борба със Запада. Те са като футболни фенове, които си въобразяват, че са участници във футболния мач".
Въпреки че неколцина в руския елит са скептични относно войната, те няма какво да спечелят, но за сметка на това биха загубили много, ако се противопоставят на Кремъл - както показа неуспешният бунт на лидера на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин през 2023 г.
Самолетът на Пригожин се разби на 23 август - два месеца след бунта.
Путин оставя малко неща на случайността. След началото на войната властите предприеха строги мерки срещу всякакви признаци на несъгласие. Стотици хора са арестувани за изразяване на несъгласие, а протестите са забранени.
Държавните медии, които доминират в ефира на Русия, остават твърдо лоялни към Путин. Задачата на тримата му опоненти е да загубят. Нито един от рейтингите им на одобрение не надвишава 6%.
Служител на руската ЦИК каза на Борис Надеждин - антивоенен кандидат, който не беше допуснат до участие, въпреки че събра десетки хиляди подписи за регистрация, че трябва да се съсредоточи върху собствените си пропуски, вместо да се оплаква.
Основната грижа на Кремъл е осигуряването на висока избирателна активност. Някои мениджъри в държавни компании са наредили на служителите си да гласуват - и да представят снимки на бюлетините си, разкриха шестима източници. Дори банкоматите напомнят на руснаците да гласуват.
Лидерите на фрагментираната руска опозиция са или в чужбина, или в затвора, мълчат или са мъртви.
Алексей Навални, най-известният опозиционен лидер в Русия, почина на 16 февруари в арктическата наказателна колония "Полярен вълк".
Вдовицата му Юлия призова руснаците да се явят в избирателните секции по обед на 17 март, за да покажат несъгласието си.
Навални определяше Русия на Путин като крехка престъпна държава, управлявана от крадци, подлизурци и шпиони, които се интересуват само от парите. Той отдавна прогнозираше, че Русия може да бъде изправена пред политически сътресения, включително революция.
Запитан дали Путин е силен или слаб, Леонид Волков, един от най-близките сподвижници на Навални, отвърна: "Динозаврите са били много силни, преди да изчезнат".
Малко след интервюто си за "Ройтерс" във Вилнюс Волков съобщи, че е бил нападнат с чук. Литва обвини Русия за атаката, а Кремъл отказа да коментира инцидента.
От съда, където беше осъден миналия месец на 2,5 години затвор за "дискредитиране на въоръжените сили", руският правозащитник Олег Орлов сравни Русия на Путин с нещо от роман на Франц Кафка или Владимир Сорокин.
"Тези, които доведоха страната ни до ямата, в която се намира сега, представляват старото, грохналото, остарялото", посочи Орлов.
"Те нямат представа за бъдещето — само фалшиви образи на миналото, само миражи за "имперско величие". И те тласкат Русия назад, обратно в антиутопията".
Кръв и съкровища
Войната коства много хиляди руски животи, руската армия и службите за сигурност не успяха да проведат кратка победоносна война, а мобилизацията през 2022 г. изплаши части от населението.
Западните санкции досега обаче не успяха да сринат руската икономика, Путин успя да наеме стотици хиляди руски войници и рязко наклони Русия към суперсилата Китай.
Икономиката на Русия, съсредоточена върху войната, нарасна с 3,6% през изминалата година, а реалните заплати се повишиха със 7,8%. Страната обаче е изправена пред недостиг на работна ръка, недостиг на инвестиции и намаляване на населението.
Путин вярва, че има повече сила в Украйна от Съединените щати и може да държи Русия в битката още много години, според трима руски източници.
"Войната не е непременно лоша за икономиката в краткосрочен план", отбеляза руски източник, пожелал анонимност.
"Путин може да се бори колкото си иска".