Биляна Чичич-Станич все още се измъчва, когато си спомня за болката, насилието и унижението, които е преживяла, докато е раждала сина си в Сърбия - преживяване, което според много жени е нормално в болниците на балканската страна, пише Оливър Буник в свой анализ за АФП.
Чичич-Станич разказва, че медицинският персонал я е завързал за леглото с белезници, а медицинските сестри са притискали корема ѝ с лакти.
"Всичко беше толкова жестоко", разказа жената пред АФП, като твърди, че лекарите и сестрите са крещели обиди по неин адрес.
"Слагат те на леглото и изискват да лежиш неподвижно, докато някой насилствено отваря шийката на матката ти, пробива мембраната ти и ти казва да мълчиш", добави тя.
Историята е позната на много хора в Сърбия, където според експерти насилието над родилки и гинеколози е често срещано явление.
Както и на други места на Балканите, комбинацията от патриархални ценности и слаба правна система позволява медицинското насилие срещу жени често да остава без контрол.
"Тук продължава да битува идеята, че ако се оплакваш от някакъв аспект на майчинството, не си достатъчно добра майка, нито достатъчно добра жена", казва Йелена Ризнич, активистка на базирания в Сърбия колектив "Женска солидарност".
Въпросът отново попадна в заглавията на вестниците, след като Марица Михайлович - жена от ромски произход - обвини своя гинеколог, че е "скочил върху корема ѝ" и я е обидил на расова основа, докато е раждала по-рано тази година.
По-късно новороденото ѝ дете умира, а Михайлович съобщава на местните медии, че според доклада от аутопсията смъртта е причинена от "насилствено раждане".
Историята предизвика възмущение в интернет и протести по улиците, тъй като жените споделиха подобни истории за лечението си.
Министърът на здравеопазването на Сърбия Даница Груичич до голяма степен отхвърли разказите, като заяви, че "всеки има различна поносимост към болката".
В доклад на водещи адвокати от 2022 г. се посочва, че жените в Сърбия редовно са подлагани на различни форми на насилие в родилните клиники и болници, включително на натиск върху стомаха по време на раждане и на инвазивни процедури без съгласие.
Жените свидетелстват, че са подложени на обиди, викове и срам от унижения на медицинския персонал, включително в главната столична клиника по акушерство и гинекология в центъра на Белград.
"В много случаи здравните работници извършват процедури против волята на пациентите", се казва в доклада.
"Пациентките са връзвани с колани, в случай че се оплачат от болка, а след раждането са подлагани на зашиване без упойка", се казва още в доклада.
В разследването се подчертава и отношението към пациентките със спонтанен аборт, като се посочва, че те са "оставяни сами, без медицински надзор, и са принуждавани да се подложат на процедурата" пред очите на родилки или току-що родили жени.
За 37-годишната Биляна Бранкович свидетелствата звучат особено правдоподобно.
През 2021 г. Бранкович отива в белградска клиника, за да прекъсне бременност, след като резултатите от теста потвърждават, че плодът има сериозни вродени дефекти.
Бранкович разказва, че медицинският персонал до голяма степен я е игнорирал преди процедурата, тъй като е гледал популярно телевизионно риалити шоу, и ѝ е казал "да спре да истерясва", когато е извикала за помощ, когато плодът се е появил.
"След 10 минути разпознах усещането и родих. Сама, без никой наоколо, без медицинска сестра, без лекар", каза тя.
"В продължение на 10 минути крещях, че всичко е свършил, но беше без значение, защото бебето ми беше мъртво“, разказа потърпевшата.
По-късно медицинският персонал отстранил плацентата ѝ и извършил процедура по изстъргване след аборт без упойка, която според трима лекари оставила Бранкович безплодна.
Гинеколог, който говори с АФП при условие за анонимност, признава проблемите, описани в доклада, но твърди, че повечето лекари в Сърбия "вършат работата си както трябва".
"Болниците трябва да документират тези случаи на злоупотреба. Отговорността за този вид работа е на тези, които управляват тези институции и не санкционират грешките, допуснати по време на раждане", заяви лекарят.
Но без да се предприемат реформи и с отричане от страна на някои членове на правителството, жените в Сърбия са изправени пред и без това стресиращата перспектива да родят дете с още един слой допълнителен страх.
След като е била малтретирана по време на предишно раждане, Сладжана Спасоевич вече е само на няколко седмици от датата на раждане.
"Страхувам се да отида в болницата и да попадна отново при същия лекар", каза тя.