Европейски ловци от каменната епоха са първите откриватели на Америка.
Това става ясно от шест находки на сечива от далечния период, открити наскоро по Източното крайбрежие на САЩ, пише британският в. "Индипендънт". Според археолозите инструментите са на възраст между 19,000 и 26,000 години. Те без съмнение са от "европейски тип", тъй като по това време на Стария континент били използвани подобни сечива. Откритието доказва, че притежателите на инструментите пристигнали в Америка около 10,000 години преди предците на американските индианци да стъпят на Новия свят. Те изпреварили и с около 200 века изследователя, търговеца и мореплавател Христофор Колумб, който открива континента на 12 октомври 1492 г.
На три от шестте безценни сечива попаднал археологът на Университета в Делауеър Дарин Лоуъри. Четвъртата находка била намерена в Пенсилвания, петата - във Вирджиния, а шестата - на морското дъно на 100 км от бреговете на Вирджиния.
"Хората, живели през каменната ера, са били напълно способни да прекосят 2700 километра през Атлантическия океан по ледената му покривка", твърдят главните анализатори на находките - проф. Денис Станфорд от научноизследователския институт "Смитсониън" във Вашингтон и проф. Брус Брадли от университета "Екзитър".
По време на каменната епоха, за която се смята, че продължила около 2,5 милиона години и приключила около 4500 и 2000 година преди новата ера, северната част на Атлантическия океан била покрита целогодишно с лед.
Под бялата покривка обаче гъмжало от "храна" - тюлени и всякакъв вид риба, с която ловците можели да се подсигурят при дългия преход.
Археологическите находки в САЩ бяха обявени за най-значимия пробив от десетилетия насам. Учените се надяват, че те ще хвърлят светлина върху разбирането ни за преселението на хората на планетата през вековете.