сн. Фейсбук
Спането по корем, при което лицето е плътно притиснато във възглавницата, благоприятства преждевременната поява на бръчки, смятат учените. Затова специалистите създадоха специална антиейджинг възглавница, която да предотврати появата им по време на сън. Тя е проектирана със специален гел подплънка за охлаждане, който пази кожата при оптимална температура. Градусите обаче не са еднакви за мъже и жени, тъй като двата пола се нуждаят от различна степен на прохлада, докато спят. Лекарите обясняват, че ако проспиваме 1/3 от живота си, то тогава над 30 процента от бръчките ни не са мимически, а са резултат от омачкването на лицето във възглавницата.
Това стана ясно и на последния световен конгрес по естетична и антиейджинг медицина, провел се тази пролет в Монако. Сред учените, участващи на форума, бе и младият италиански професор Лучано Лафранчи. Той шашна публиката със своето изследване за връзката между автомобилостроенето и бръчките. „Д-р Лафранчи представи свое проучване върху лицата на пациенти от различна възраст при състояние на покой и радост. По аналогия със спортните автомобили, които при добра аеродинамика са по-мощни, по време на вентилация при лицето на млад човек въздухът се издига нагоре. С възрастта обаче струята постепенно се смъква надолу и обхваща цялото лице. Това е по-ясно изразено, когато човек се усмихва" - разказва за експеримента д-р Сияна Живкова от „Джюел скин клиник", която лично се срещна с учения на конференцията в Монако.
„Изводът е, че динамичната част на лицето старее по-бързо, следователно лифтингът с операция е незадоволителен. Трябва да се работи за подобряване структурата на мобилната зона на лицето, но за съжаление там възможностите не са еднократни и с постоянен ефект", добавя българският специалист.
„Не е повод за гордост да кажем, че на 20 или 30 години сме си сложили ботокс", споделя доктор Живкова. Тя разказва, че специалистите често са скандализирани от неетичната употреба на някои процедури. „Когато говорим за естетична медицина, говорим за медицина, а не за търговия!" - категорична е българската дерматоложка. Тя разказа, че по време на конгреса са й показали мимиката на дете по време на апликация с ботокс и на млада жена, търсеща перфекционизъм с използването на много медицински корекции. Тя предупреждава, че лицевото изражение е нещо нормално и това не означава, че трябва да се прибягва до инжекция с ботулинов токсин.
Проучване от 1992 г. показва, че средната възраст на пациентите, използващи ботокс, е 41 години. Въпреки това всеки пациент е уникален и поставянето на токсина трябва да бъде силно прецизирано. Последни изследвания сочат, че ранното блокиране на мимиката се отразява на отделните области в мозъка, отговорни за експресията на емоцията.
Хубавата новина е, че днес ботоксът е също „динамичен" и не позволява лицето да заприлича на восъчна маска. Той не е и така болезнен като процедурата с фротокс, която нашумя напоследък. „Другите добри новини от Монако са, че вече има нови филъри с еластична структура. Те бавно изместват старите, които стоят като подутина на лицето и го деформират. Тазгодишната версия на иновацията има способността да поема движението на лицето и да се разтегля. Притежава редица свойства като еластичност, пластичност и кохезия" - разказва д-р Сияна Живкова.
„Един от най-трудните за третиране зони обаче се оказва околоочният контур", споделя дерматологът. За да се повлияе благоприятно на този участък, трябва да се комбинират терапии с биоботокс и коктейл за мезотерапия от антиоксиданти, флавоноиди, пептиди, сапонини и полифеноли. Процедурите са насочени срещу тъмните кръгове около очите и уморения вид, които издават възрастта. Доказано е, че очната ябълка хлътва в костната орбита с възрастта заради изконсумирането на подкожната мастна тъкан. Затова специалистите съветват не пълнене, а биоревитализация.
Наред с мезотерапията за коса, която сгъстява и активира нови космени фоликули и подпомага растежа на косъма, новото изобретение, което бе представено в Монако, е робот за присаждане на косми. Той имплантира кичурите косъм по косъм и прави това супер прецизно. Така машината решава проблема с оплешивяването, споделя още българският лекар.