Една пета от журналистите в Los Angeles Times ще бъдат съкратени, като това се случва в разгара на криза в американските медии, предаде Франс прес.
Най-малко 115 журналисти от изданието ще бъдат освободени от длъжност, за да се справи то с годишни загуби, възлизащи на между 30 и 40 милиарда долара, обяви собственикът на изданието, милиардерът и предприемач в областта на технологиите Патрик Сун-Шион.
Los Angeles TImes е основан преди 142 години. Според собственика на изданието трябва да се вземат бързи мерки, за да се създаде една жизнеспособна медия, която да процъфтява за идните поколения, която да има повече абонати и повече приходи от реклами.
Бизнесменът купи изданието през 2018 г. за 500 милиона долара.
"Все още вярваме в Los Angeles Times и във важната роля, която той играе в една динамична демокрация. Но един вестник не може да играе тази роля, когато неговият персонал е сведен до минимум", казва синдикатът на изданието.
Вестникът е получил 51 награди "Пулицър" от 1942 г. досега. Изданието трябваше да се адаптира към трусовете в дигиталната ера и към намаляването на приходи от реклами и от абонамент. Това е труден процес за много традиционни издания.
През юни изданието съкрати 70 служители, а главният редактор Кевин Мерида напусна поста си в началото на януари заради разногласия със собственика.
От Washington Post, който е собственост на милиардера и основател на "Амазон" Джеф Безос до Националното обществено радио, като се мине през медиите на медийната група Vox Media (списание "Ню Йорк", "Вокс" и "Върдж"), 2023 г. беше белязана от много съобщения за съкращаване на работни места в американските редакции. Тази тенденция продължава от години.
Във вторник шефката на сп. Time Джесика Сибли също информира екипа си за трудното решение да съкрати работни места в няколко редакции, но не съобщи конкретни цифри.
Според доклад от началото на декември на консултативната компания в областта на човешките ресурси "Чалънджър, Грей и Крисмас"
2681 работни места са били съкратени вече в редакциите през 2023 г.,
спрямо 1808 през 2022 г. и 1511 през 2021 г.
Трудностите засягат и медиите от ерата на интернет като "Вайс Медия", която е във фалит от май, докато "Бъзфийд" обяви през април закриването на информационния си сайт "Бъзфийд нюз", като това е засегнало 180 души.
Новините за съкращения в Los Angeles Times и Time бяха съобщени в момент, в който 400 журналисти и синдикалисти от медийната група "Конде наст" преустановиха работа за 24 часа в знак на протест срещу план за съкращения в изданията на групата.
"Конде наст" обяви през ноември намерението си да уволни 5 процента от екипите на изданията си, което означава около 300 души. Но медийният синдикат протестира силно срещу това решение.
Според протестиращите актрисата Ан Хатауей е напуснала фотосесия на Vanity Fair в знак на солидарност с протестиращите.