България е взела сърцето на не един чужденец. Много запленени от природата и от хората й спират завинаги в нея или пък отделят голяма част от времето и средствата си, за да й помогнат да заблести още повече. Подобна е историята на лорд Бризби. Той е един от тях, но не съвсем, защото не е чужд на България по рождение. От една страна, е съветник на британската кралица Елизабет II, а от друга, е наследник на... Той е голям дарител и истински български будител, защото е вдигнал от руините цяло село в Стара планина, направил е училище и дава стипендии на талантливи българчета. Той е част от английския хайлайф, но с повече плам ще ви разкаже, че е
наследник на страшен хайдутин
на един от най-големите дарители след Освобождението и на първия министър-председател. И признава, че сънувал България от дете и че се научил да свири „Хубава си моя горо“ още преди да помирише българския лес. Пристига в България за първи път, когато е на 16 години, а днес сам е голям дарител.
„Харесва ми нашата хубава природа и българите. Те са много добри и много чисти хора“, споделя той пред NOVA. Има английско име, роден е в елита на Лондон и съветва кралицата по правни въпроси. Но казва, че е от България, от една почти забравена махала на Троян - Баба Стана. „Аз съм малко като хамелеон – когато съм в Англия, аз съм много английски, в България – български“, смее се лордът. Баща му е англичанин и му оставя в наследство мястото в бляскавото общество на Великобритания. Майка му е българка и му завещава потекло на хайдути и песента за гората. По майчина линия лорд Бризби е правнук на първия министър-председател на България Тодор Бурмов, другият му прадядо е милионерът и пословичен дарител Константин Хаджикалчев. Той дарявал книги на читалището и раздавал пари на хората за Коледа. „Дядо ми е бил изселен след 9 септември. По това време майка ми Лиляна била студентка в Лозана, там се запознала с баща ми. Очевидно и дума не можело да става да се върне в България“, разказва лорд Бризби.
Десетилетия по-късно обаче той го прави и успява да съживи замрялата махала,
да възроди улици, къщи и училището
То е вдигнато през 1861 година с дарения от прадядо му Хаджи Калчо Дренски. „Баща му бил хайдутин, говори се, че е обрал керван, който носел заплатите на турската армия. Дядо ми ги обрал и избягал в тези планини с осем тона турско злато“, разказва семейните предания лордът. С легендарното злато синът му станал търговец, но не забравил махалата си Баба Стана. Както и правнукът му. „Училището се разпадаше, тук нямаше деца. Разбрах, че общината го продава и го купих. Сега идват деца от цяла България на зелено училище – хем да видят прекрасната природа, хем да учат“, доволен е лорд Бризби. Той решил, че на България й трябват повече отличници, затова решил да дава стипендии в Троян. „Когато дойдохме в България след промените, страната беше в страхотна икономическа криза. И се чудехме как да помогнем. И понеже моето семейство дарява пари за образование още от 19 век, просто възстановихме тази традиция“, споделя той.
Лорд Бризби започнал със стипендии на учениците в училището, което дядо му построил, но сега отличава всички изявени деца в Троян. Има и стипендия в Софийския университет на името на майка му. Учениците, които сега получават тази награда, леко
шеговито се наричат бризбита
„Не искам да съм най-богатият труп в гробищата. В моето семейство е традиция да даваш на обществото и си мисля, че по-добро от това няма“, споделя още лордът от Троян. Бризби разказва и за отношенията си с кралицата.
„Това е голяма чест, означава, че си един от най-добрите адвокати в кралството и Короната разчита на твоите съвети. Но да не си мислите сега, че кралицата ми звъни по пет пъти на ден да ме пита каква шапка да сложи. Постът ми е по-скоро почетен и кралицата има право да иска мнението ми. Е, и да ми се обади по телефона“, споделя той и допълва, че е съветник на кралицата вече 23 години, срещал я е няколко пъти, но тя никога не го е търсила по телефона.