Всяко лято всички се замислят за по-продължителна почивка, по възможност по-далеч от дома. Желанието ни, разбира се, винаги е да успеем да си починем пълноценно. Как обаче наистина да го постигнем, без да превърнем смяната на обстановката в още един стресов фактор? Човешкото тяло е устроено така, че се чувства истински добре само в доста тесен температурен диапазон. Затова през горещите летни месеци механизмите на физическата и химическата терморегулация са особено важни.
- Къпането (най-вече контрастният душ) помага за възстановяване на имунитета, подобрява обмяната на веществата, помага на кожата да диша, повишава запаса от физически и психически сили.
- Плуването подобрява кръвообращението и дишането, премахва болките в мускулите и нервите, помага за възстановяването и увеличаването на обема на движенията в ставите, но само при разумно натоварване. Ограниченията са особено препоръчителни страдащите от сърдечно-съдови заболявания, епилепсия, както и тези, на които са направени тежки операции.
- Сезонът на къпането, и то за най-закалените, не бива да започва, преди температурата на водата да е поне 15-16 градуса. Оптималното време за къпане е сутрин и вечер по 5-6 минути, като престоят във водата постепенно се увеличава до 20-30 минути.
- Не трябва да влизате рязко във водата, ако сте прекомерно загрети и изпотени, ако сте употребявали алкохол или сте се хранили наскоро, а също така ако страдате от повишено кръвно.
Правилно подбраната доза слънце стимулира нервната система, подобрява обмяната на веществата, способства за образуването в организма на витамин D, оказва благотворно влияние на жлезите с вътрешна секреция, подобрява защитните сили и повишава общия тонус. Но при предозиране се получава точно обратният ефект.
Преките слънчеви лъчи са противопоказни
за хората, страдащи от исхемична болест на сърцето, хипертония, енцефалопатия, варикозно разширение на вените, затлъстяване, туберкулоза, Паркинсон, епилепсия, заболявания на очите, черния дроб, при наличието на бенки, подсказващи предразположеност към рак на кожата, а също и за децата в твърде ранна възраст (1-3 г.). Най-подходящото време за слънчеви бани е сутрин от 7 до 10 часа. Започнете постепенно с 5-10-минутно пребиваване на слънце, увеличавайки времето до 1-2 часа. Краката е най-добре да бъдат обърнати към слънцето, а главата - скрита под широкопола шапка.
- Носете задължително слънчеви очила.
- Променяйте често положението на тялото си.
- Не заспивайте на плажа.
- Препълненият стомах, алкохолът и газираните напитки са враг на слънцето.
Ако сте прекалили със слънчевия загар, въздържайте се от излагане на преки слънчеви лъчи поне 1-2 дни и използвайте средства за слънцезащита. Пийте повече вода, сокове, а при ниско кръвно - зелен чай и 1-2 чаши кафе. За облекчаване на симптомите при изгаряне помагат студените компреси с отвара от мента, жълт кантарион, дъбова кора. Ако имате мехури, не ги спуквайте, а ги пръскайте със специален препарат, какъвто се продава в повечето аптеки. Ако пътуването с кола или автобус ви създава стомашен дискомфорт, не яжте много преди и по време на него.
Признаците на морска болест могат да се облекчат с помощта на масаж на точките малко над китката на ръката (от вътрешната й страна). Те трябва да се масажират с умерен натиск по посока на часовниковата стрелка в продължение на 5 минути с показалеца на другата ръка, след което ръцете да се сменят.
В автобуса или в колата не сядайте на предните места. Каютата на кораба е най-добре да бъде в центъра и винаги да е добре проветрена. По време на пътуването не трябва да четете, да фокусирате погледа си върху близки предмети. Въздържайте се от цигарите и алкохола, които могат да провокират гадене.
Как да си помогнем при топлинен удар
Предразположеността на всеки човек към прегряване (особено в горещото време) зависи най-вече от два фактора: продължителността на прекараното на слънце време и общото му здравословно състояние. Извън тях най-лесно податливи на това състояние са децата и възрастните хора, както и (независимо от възрастта) страдащите от хронични сърдечно-съдови, белодробни и бъбречни заболявания. Употребата на някои медикаменти също увеличава риска. На практика слънчевият удар е последната и най-тежка форма на хипертермия (прегряване на тялото), водеща до увеличаване на телесната температура и съпроводена от различни физиологични и неврологични симптоми. Терминът често се използва неправилно при форми на прегряване, които са ,,по-невинни". За разлика от тях топлинният удар е животозастрашаващо състояние, което може да се окаже фатално, ако не бъде правилно лекувано.
Човешкото тяло в нормално състояние генерира топлина, която е резултат от метаболизма. Организмът е способен да се освобождава от излишната топлина - през кожата и чрез процеса на изпотяване. Ако обаче са налице анормални фактори като много висока температура и/или влажност, продължително излагане на силно слънце, тялото не успява да се справи с натрупващата се топлина чрез естествените си защитни механизми. Друга причина за топлинния/слънчевия удар може да бъде дехидратирането (липсата на достатъчно влага в клетките). То води до неспособност на тялото на изпотява с нужната скорост, което води до повишаване на температурата в него.
Различните хора могат да проявят различни симптоми на прегряването. Каквито и да са те, в повечето случаи се проявяват постепенно, но има и случаи, когато състоянието се влошава внезапно. Най-често срещаните симптоми на прегряването в резултат на топлинен/слънчев удар са:
- висока температура;
- намалено или напълно липсващо изпотяване, съпроводено със зачервяване и/или изсъхване на кожата;
- ускорен пулс;
- повръщане;
- затруднено дишане;
- нетипично поведение;
- халюцинации;
- състояние на тревожност, превъзбуда;
- липса на ориентация;
- припадъци;
- кома.
За сериозността на състоянието не бива да се съди по броя налични симптоми!
Как да окажем първа помощ
При състояние на прегряване или топлинен удар навременното вземане на мерки е от изключително значение, защото така могат да се избегнат трайни увреждания на някои органи. На първо място - пострадалият трябва да бъде охладен. За тази цел го поставете на сенчесто, прохладно и проветриво място. Махнете дрехите и се опитайте да го охладите незабавно, като го напръскате или обтриете с хладна вода и поставите лед под мишниците и на челото и слабините (не и върху главата!). Следете температурата му и ако тя не спада достатъчно (под 38,5-39 градуса), незабавно потърсете Бърза помощ. Дори тя да не пристигне незабавно, специалистите могат да ви дадат указания какво да направите междувременно в зависимост от състоянието на пострадалия.
Домашните мерки са подходящи и достатъчни само при състояния, които не надвишават средна степен на прегряване. По-тежките състояния трябва задължително да бъдат лекувани от специалист!
До средна степен на прегряване:
- починете си на хладно, сенчесто и проветриво място;
- приемайте повече течности (в такова състояние са препоръчителни и различните спортни напитки като Gatorate и Isostar, защото освен вода те възстановяват и недостигащото количество соли);
- съблечете се;
- не приемайте никакви течности, съдържащи кофеин и алкохол (включително и бира);
При силно прегряване (слънчев/топлинен удар):
- преместете пострадалия на хладно и проветриво място и незабавно се обадете на Бърза помощ;
- овлажнете кожата на пострадалия или го поставете под хладен душ;
- давайте му течности (ако състоянието му позволява да ги приема).
Трябва да се знае, че
плажните чадъри не защитават напълно от изгаряне
защото не могат да предпазят кожата от въздействието на ултравиолетовите лъчи. Според испански учени от Университета на Валенсия най-малко 34% от UV лъчите преминават и през най-плътните чадъри, защото някои успяват да прихванат изцяло преките слънчеви лъчи, но не и т.нар. разсеяно излъчване, което прониква от различни страни. За да изследват количеството проникващи лъчи, експертите поставили ултравиолетов датчик под чадър с диаметър 80 см и височина 1,5 м. Оказва се, че тъканта на чадъра спира прякото лъчение (до 95%), но част от разсеяното - около 60%! от общото количество UV лъчи, все пак достига до кожата.
Испанските дерматолози напомнят, че наднорменото ултравиолетово облъчване не само покачва драстично риска от меланома, но и води до изгаряне, фотостареене на кожата, различни очни заболявания (особено катаракта), отслабване на имунната система и увреда на ДНК структурите.
Атмосферата на Земята служи като естествен щит срещу вредното въздействие на ултравиолетовата радиация, но въпреки това специалистите препоръчват настойчиво да се използват всякакви възможни средства за защита от UV лъчите: дрехи с дълги ръкави и дълги панталони или поли, шапка с голяма периферия, слънчеви очила, чадър, както и лосиони или кремове за слънцезащита. Освен това трябва да се избягва излагането на слънце между 11 и 16 часа.