снимки Wikipedia
1820 г. Лима, сега столица на Перу, е все още част от Испания, но все по-често под заплахата да бъде превзета от бунтовници, борещи се за независимост на испанските владения в Латинска Америка. Най-сериозна заплаха идвала от аржентинеца генерал Сан-Мартин, който оглавявал огромна армия, с която вече победоносно успял да превземе други градове и да ги отнеме от испанската корона. По това време градът има статут на вицекралство със свой собствен владетел, Хосе де ла Серна, но васален на Испания. Целта била Лима да е център на испанското владичество в Америка. Виждайки накъде вървят нещата, вицекралят на Лима решил да пренесе цялата градска хазна на по-сигурно място. Организирал изнасянето й в Мексико - също испанска колония. Инвентар от 1820 г. показва, че съкровището се състои от 113 златни религиозни статуетки, една статуя на Дева Мария с човешки ръст, 200 сандъка с бижута, 273 саби с инкрустирани със скъпоценни камъни дръжки, 1000 диаманта, златни корони, 150 потира и стотици златни и сребърни кюлчета, които според записките от онова време се оценявали на шестдесет милиона долара. Натоварили всичко това на кораб, който носел името "Скъпа Мери".
Съкровищата били поверени на капитан Уилям Томпсън. Неговата преданост към вицекраля траяла обаче само до отплаването на кораба и скриването му зад хоризонта. "Скъпа Мери" потеглил от пристанище Каляо в Лима и в мига когато вече бил далече от Лима, по вероятно предварително подготвен план капитан Томпсън и още няколко предани му хора арестували шестимата охранители, изпратени от краля, и ги вкарали в трюма. Там те останали една нощ, а на другия ден било решено да ги убият. Прерязали им гърлата, а труповете изхвърлили в Тихия океан. През това време корабът поел курс към Кокосовия остров. Там заговорниците разтоварили целия товар и го укрили.
След като закопали ценните предмети, Томпсън и екипажа му поели обратно към Лима, все едно нищо не се е случило. Те вероятно са си правили тънката сметка, че скоро градът и без това ще е в ръцете на бунтовниците, та в смутните времена едва ли някой ще тръгне да търси съкровищата. Как са смятали да се възползват от тях историята мълчи. Революцията обаче малко се позабавила. Точно толкова, колкото било достатъчно от Мексико да пристигне информация, че там не са доставяни никакви съкровища. Хосе де ла Серна побеснял и веднага организирал залавянето на кап. Томпсън и останалите му заговорници. Той наредил да обесят всички без самия капитан и първия му помощник. Испански военен кораб успял да пресрещне "Скъпа Мери" и да арестува екипажа. Всички били убити още на място. Двамата, оставени живи по заповедта на Де ла Серна, нямали голям избор и обещали да покажат къде са закопали всичко. Качени на военния кораб, охранявани зорко, поели пак към Кокосовия остров. В мига щом ги свалили на брега, те успели да се отскубнат и избягали в джунглата. Година след това били прибрани от преминаващ пътнически кораб, но не носели никакво съкровище със себе си. По това време Лима вече била освободена от испанците и новите й управници имали съвсем други задачи пред себе си, сред които не влизало търсене на съкровище. Което не значи, че хората забравили за скъпоценностите. Напротив. Оттогава те са едно от най-загадъчните неща, които мъчат умовете на всякакви авантюристи, археолози, историци и обикновени иманяри.
Днес Кокосовият остров е в пределите на Коста Рика, а британски инженер е поредният търсач на силни усещания, който обяви тази седмица, че ще издирва митичното съкровище. Шон Уайтхед от град Мелтън Моубрей в британското графство Лестършър ще потегли през ноември заедно с още 15 помощници и модерна апаратура. Времето е специално подбрано след преминаването на сезона на дъждовете в региона. Уайтхед е изчислил, че по днешни стойности хазната на Лима отпреди два века се оценява на 160 млн. британски лири.
До Кокосовия остров не е имало официални експедиции от четвърт век насам. Когато тръгне на път през ноември, Уайтхед ще се присъедини обаче към забележителния списък от прочути изследователи, привлечени от легендата. В този списък фигурират Франклин Рузвелт, който пътувал до островите през 1910 г. с приятели, автомобилният състезател сър Малкълм Кембъл, който бил на острова през 20-те години, и режисьорът и актьор Ерол Флин, който го посетил през 40-те години. Германският авантюрист и изследовател Аугуст Гислер прекарал на острова 19 години, през които търсел съкровището от Лима, но се върнал оттам само с шест жалки златни монети. Низ от внушителни провали, които експедицията на Уайтхед най-вероятно ще избегне, защото е оборудвана с най-последна техника за проучване и издирване на скрити предмети, която досега не е била използвана на острова.
Уайтхед е набелязал отсега и местата, където най-вероятно е скрито съкровището и върху които ще фокусира усилията си. Експедицията ще издирва съкровището в районите около три от четирите залива на острова. Там най-често са акостирали посетители на това парче земя. За целта екипът му ще използва малък безпилотен самолет, оборудван с камери, за да прелети над острова и да направи триизмерна карта на обекта. Експедицията смята да използва и робот със змиевидна форма. Той ще се промъква из по-трудно достъпните зони и с помощта на радар, способен да прониква под повърхността на земята, ще открива кухини и дупки на дълбочина до около 19-20 метра. Данните, събрани от радара и змиевидния робот, ще бъдат включени в триизмерната карта. След този проучвателен етап екипът ще използва специална сонда, която може да достига до над 30 метра в забелязана от радара кухина или дупка. Чрез сондата в кухината ще бъде спусната камера, за да огледа дали нещо е скрито там. Експедицията ще продължи 10 дни. Освен търсене на съкровище тя ще има за цел и археологически и геологически изследвания, както и проучване на биоразнообразието на острова. Смята се, че на Кокосовия остров живеят стотици странни животински видове.
Ръководителят на експедицията Шон Уайтхед има фирма за електронна проучвателна апаратура. Компанията финансира експедицията, но Уайтхед се надява, че и някоя телевизия може също да спонсорира част от авантюрата. Ако експедицията открие съкровището, тя ще го предаде на властите на Коста Рика, издали разрешение за начинанието.
Първите експедиции до Кокосовия остров били организирани на базата на твърденията на мъж с име Джон Кийтинг, който бил приятел на капитан Томпсън. Твърди се, че по време на едно от пътуванията до острова Кийтинг успял да открие известно количество злато и бижута. Смята се, че на Кокосовия остров има още две съкровища, а също, че там са заровени 350 тона злато, плячкосани от испански кораби през 19 век от британския моряк капитан Бенет Греъм. Легенди донасят, че португалският пират Бенито "Кървавата сабя" Бонито, който е върлувал през 19 век, също е скрил съкровищата си на Кокосовия остров. Точно този остров е сочен за източника на вдъхновение за романа на Робърт Луис Стивънсън "Treasure Island" (Островът на съкровищата). Твърди се, че е бил вдъхновение и за филма "Джурасик парк". Включен е в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО заради непокътнатата му околна среда и разнообразната фауна. За да се отиде на експедиция на острова, са необходими 18-месечни преговори с властите на Коста Рика за издаване на разрешително.
Борислав Михайлов [email protected]