Псамотерапия е метод в алтернативната медицина, който използва лечебните сили на пясъка в борбата с някои заболявания и по-леки травми. Как протича лечението с пясък и какво е характерно за псамотерапията?

В миналото псамотерапията е била използвана от древните египтяни, които си приготвяли пясъчни вани, за да се отпуснат след тежък ден. По-късно лечебните свойства на пясъка са били изследвани по-задълбочено и специалистите открили, че той може да е полезен в борбата с редица заболявания. Днес псамотерапията е най-разпространена в Италия и Франция, добре позната е и в Русия и Румъния. У нас също се предлага в някои хотели и спа центрове по морето, но интересът към нея все още е слаб.

Как лекува пясъкът?

Пясъкът е богат на минерали като силиций и калий, съдържа също елементи от магнезий, манган, натрий. Освен това е приел и някои от лековитите свойства на морската вода. Съществуват различни видове пясък в зависимост от състава си. Затова, когато става въпрос за псамотерапия, е най-добре да се консултирате със специалист, който да ви насочи кой е подходящият вид за вас. Лечебните сили на пясъка се проявяват, когато той е нагрят и осъществява топлообмен с тялото. Пясъкът разпределя равномерно топлината на повърхността, прилепва плътно по тялото, загрява го и му отдава част от полезните си вещества. Вследствие на високата температура пациентът се изпотява обилно, а песъчинките поглъщат отделения секрет.

За какви болести се прилага псамотерапията?

Лечението с пясък се препоръчва за хора, които наскоро са преживели някаква травма, имат оток, навяхване, изкълчване или друга контузия. Псамотерапията помага при ревматизъм, артроза, невралгия, ишиас, детски паралич и болестта на Бехтерев. В някои случаи лекува и възпаления на яйчниците и матката. Освен това с нея увеличавате кръвоснабдяването, подобрявате обмяната на веществата, подхранвате тъканите и стимулирате работата на потните жлези, така че организмът да отдели по-лесно натрупаните токсини.

Специалистите твърдят, че лечението с пясък гони хроничната умора и стреса, тъй като отпуска тялото. Псамотерапията е противопоказна за хипертоници и епилептици, както и за жени, които са в цикъл или страдат от ендометриоза.

Как протича псамотерапията?

По време на терапията пясъкът се нагрява до 40 градуса и се разпределя на купчинки, между които се прави място, където да легне болният. Количеството пясък не е еднакво навсякъде. Главата и областта около сърцето остават открити, гърдите и коремът се покриват с 3-4 см пясък, а останалата част от тялото - с 6 до 10 см. По време на първия си сеанс пациентът остава в тази поза в продължение на 10 минути. С увеличаване броя на процедурите нараства и времетраенето, което в крайния си етап стига до 35-40 минути.

След това пациентът трябва да си вземе душ с гореща морска вода, да се завие с чаршаф и одеяло, за да продължи да се поти. Минути по-късно пак се облива с вода и остава легнал да почива, докато се нормализира температурата на тялото. За да бъде лечението ефикасно, то трябва да включва 15 процедури. Псамотерапията е подходяща и за деца, но в този случай сеансът трае не повече от 10 минути.

Процедурата можете да направите и сами, ако случайно скучаете на плажа. Това може да е много забавно. За да бъдете „заровени" в хоризонтално положение, ви трябва само загорял мускулест помощник. Няма значение с какъв пясък ще ви заравят - речен, морски или от пустинята Гоби. Важното е да не е примесен с камъчета и мидени черупчици. Закопаването

има ефект само ако пясъкът е много топъл

В противен случай не се говори за терапия, а за игра на плажа. Спомнете си за филма „Бялото слънце на пустинята" - пясък, пясък, пясък и... главата на Саид, стърчаща сред пясъчните хълмове. Методиката на псамотерапията обаче няма нищо общо с източните мъчения. Процедурите обикновено се провеждат на изключително приятни места - на брега на море или река.

При локалната псамотерапия с пясък се покриват само проблемните зони по тялото. В този случай продължителността на 1 процедура може да достигне и 1 час, а температурата на пясъка - до 70 °С. Другият вариант на терапията шеговито се нарича „джобен" и е изпълним по всяко време на годината. Достатъчно е да сложите нагрят пясък в ленена кърпа и да наложите болното място с него. Оздравителните процедури ще имат положителен ефект върху вас, ако предварително обсъдите техните възможности с личния си лекар.

Псамотерапията както всяка друга „топла" процедура има и противопоказания.

От нея не могат да се възползват хора, които страдат от инфекциозни заболявания или пък техният хроничен недъг е в период на обостряне. Псамотерапията е абсолютно противопоказна за хипертоници и страдащи от епилепсия. Женски болести от рода на миома на матката, ендометриоза, мастопатия и хормонална дисфункция на яйчниците, а също и месечен цикъл автоматично изключват лечение с горещ пясък.

Внимавайте с опасностите на плажа

Плажът крие опасности. Нека се подготвим за лятната морска почивка и да разберем за нещата, които евентуално могат да я развалят. Както и да внимаваме повече. Знаете, между 12 и 16 часа не трябва да бъдете на плажа. За по-чувствителните времето е между 10.30 и 17.30 ч. Дори 10 минути повече могат да ви оставят в стаята за следващия ден или дни с изгаряния, болки или топлинен удар. Задължително на плажа носете нещо за пиене и най-добре вода. Пийте и преди да тръгнете. Задължително включете чаша сок например към закуската си. Пазете се от порязване или нараняване на краката и цялото тяло от скали, подводни камъни, миди. Бъдете особено внимателни, ако избирате по-диви плажове. В пясъка човек може да открие какво ли не - от златен пръстен, загубен случайно, до спринцовка, употребявана от наркомани предната вечер, или използван презерватив, заровен в пясъка. Бъдете внимателни, особено ако сте на неохраняван плаж и с деца! Морето е опасно, най-вече след вълнение, със скрити течения и подводни ями. Не плувайте извън допустимото и особено внимавайте, ако сте с деца - не ги оставяйте без надзор. При бурно море също не навлизайте навътре и не използвайте надуваеми пояси, възглавници, дюшеци. При всички случаи знайте, че малко повече внимание няма да навреди на почивката ви!

Христина Спасова