Ако интелигентни извънземни търсят други напреднали форми на живот в галактиката, нашите кули за мобилни телефони могат да бъдат фаровете, които да издадат земляните.

Ново изследване показва, че напредналите извънземни в близките звездни системи вероятно вече могат да засичат радиосигнали от кулите на мобилните телефони.

И тъй като тези сигнали стават все по-мощни, визитната картичка на човечеството ще става все по-откриваема в цялата галактика.

"Земята вече е аномално ярка в радиочастицата на спектъра; ако тенденцията се запази, бихме могли да станем лесно откриваеми за всяка напреднала цивилизация с подходяща технология",

казва в изявление Майк Гарет, директор на Центъра по астрофизика "Джодрел Банк" към Университета в Манчестър.

Гарет е ръководител на новото проучване, публикувано през февруари в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Изследователите са използвали данни, за да симулират изтичане на радиосигнали от кули за мобилни телефони и да определят колко трудно биха били открити тези сигнали от други планети. Рамиро Сайде, стажант в радиообсерваторията "Хат Крийк" на Института за търсене на извънземен разум (SETI) и магистър в Университета на Мавриций, ръководи моделирането, за да определи кои сигнали биха могли да бъдат засечени и на какво разстояние от Земята е вероятно да бъдат уловени.

Изследователите установили, че Земята излъчва множество признаци на технологично напреднал живот, като радиоизлъчването идва от кули за мобилни телефони, сателитни комуникации и интернет сигнали. Според изследователите тези сигнали биха могли да достигнат до хипотетични цивилизации, живеещи около близки звезди, включително звездата на Барнард - червено джудже, намиращо се на 6 светлинни години от нас, около което може да обикаля огромна планета, подобна на Земята.

Сигналите засега биха били откриваеми само от извънземни с по-чувствителни инструменти от тези, които съществуват на Земята, добави екипът. Но тъй като те стават все по-силни, по-далечните или по-малко технологичните извънземни ще имат по-голяма вероятност да ги открият.

"Чувал съм много колеги да предполагат, че през последните години Земята е станала все по-радиотих - твърдение, което винаги съм оспорвал", каза Гарет. "Въпреки че е вярно, че днес имаме по-малко мощни телевизионни и радиопредаватели, разпространението на мобилните комуникационни системи по света е огромно. Макар че всяка система поотделно представлява относително ниска радиомощност, интегрираният спектър на милиарди такива устройства е значителен."

Бъдещите изследвания трябва да обхванат и други източници на радиоизтичане, като например отделни мобилни телефони, военни радари, цифрово радиоразпръскване и Wi-Fi мрежи, казват изследователите.

"Всеки ден научаваме повече за характеристиките на екзопланетите чрез космически мисии като Кеплер и Спътника за изследване на транзитни екзопланети, с допълнителни прозрения от космическия телескоп Джеймс Уеб", казва съавторът на изследването Налини Хеералал-Исур, астрофизик от Университета на Мавриций.

"Вярвам, че има всички шансове напреднали цивилизации да съществуват там и някои от тях може да са способни да наблюдават причиненото от човека радиоизтичане, идващо от планетата Земя."