Икономисти от Белия дом в сряда предупредиха за „сериозни щети“ за икономиката на САЩ в случай на фалит по дълга, като предупредиха, че продължителното неизпълнение на дължимите плащания може да доведе до загуба на 8,3 милиона работни места и фондовият пазар да се срине с 45 процента, предизвиквайки „незабавна, остра рецесия“ по порядъка на Голямата рецесия.
Републиканците настояват администрацията на Байдън да се съгласи с намаляване на разходите и отмяна на политиките за изменение на климата.
Байдън настоява, че тези въпроси не са на масата. „Републиканците от MAGA в Камарата на представителите гласуваха екстремно предложение за ограничаване на надзора върху данъчните измами на богатите, спестяване на милиарди от раздавания за Big Oil, увеличаване на ежедневните разходи за трудолюбивите американци, които трябва да плащат сметката“, написа в Twitter президентът в сряда. „Това наистина ви показва кого ценят.“
Във вторник той обвини твърдолинейните републиканци, че „държат американската икономика като заложник“.
„Републиканците от MAGA изложиха две възможности за нас: намаляване на разходите – от ветерани до хранителни програми – с 22 процента. Или ще има просрочване по плащанията на националния дълг“, написа още той. „Ето как изглежда държането на американската икономика като заложник.“
Републиканците в Сената от своя страна обвиниха Байдън, че не желае да преговаря.
„На американците им е писнало от федерални разходи. Демократите нямат решения и отказват да седнат на масата. Това е просто несправедливо и безотговорно."
Размяната на обиди дойде, когато нов доклад на Съвета на икономическите съветници показва, че дори по-малко тежки сценарии от продължителния фалит биха попречили на икономиката на САЩ. Министърът на финансите Джанет Йелън предупреди, че без сделка между Конгреса и Белия дом за увеличаване на тавана на дълга, на федералното правителство ще липсват счетоводни инструменти, за да продължи да взема заеми и потенциално ще започне да изпада в неизпълнение веднага след 1 юни.
Първият и най-опасен сценарий е „продължителен фалит“
Вторият е „кратко неизпълнение“, при което Конгресът действа бързо, за да позволи на страната да заема отново след неизпълнение. Третият е „удар на ръба“, при който законодателите избягват фалит. И трите биха навредили на икономиката, казаха експертите.
Президентът Джо Байдън има планирана среща на 9 май с четиримата лидери на Конгреса, за да се опита да намери начин за разрешаване на наближаващата криза.
Републиканците в Камарата на представителите настояват за съкращаване на разходите като част от всеки план, който да позволи на страната да възобнови вземането на заеми. Байдън казва, че няма да позволи страната да бъде „взета за заложник“ на подобни искания и ще преговаря с Републиканската партия само относно разходите като част от бюджетния процес.
Президентът и законодателите от Демократическата партия търсят „чисто“ увеличение на лимита на националния дълг от 31,4 трилиона долара.
Председателята на Камарата на представителите Кевин Маккарти, изпрати имейл в сряда, в който обвинява демократите за безизходицата.
„Няма основателна причина, освен политическа злоупотреба, САЩ да просрочат дълга си“, написа говорителят му Чад Гилмартин.
Това изявление третира неизпълнението като единствено отнасящо се до федерални заеми, но служители на администрацията предупреждават, че пропуснатите плащания към изпълнители, получатели на социално осигуряване, федерални служители и други също биха представлявали неизпълнение.
Анализът на Белия дом предупреди, че продължителното неизпълнение на задълженията може да струва повече от 8 милиона работни места през третото тримесечие на 2023 г., повишавайки перспективата за „незабавна, рязка рецесия от порядъка на Голямата рецесия“. В доклада се казва, че на правителството, което не може да вземе пари назаем, ще му липсват традиционните инструменти, които използва, за да смекчи въздействието на икономическия спад, а именно икономически стимули и социална подкрепа.
Краткото неизпълнение също би нанесло щети с 500 000 работни места по-малко. Дори подходът „на ръба“, при който законодателите постигат сделка в единадесетия час, може да струва около 200 000 работни места и да намали 0,3 процента годишният брутен вътрешен продукт, показва анализа.