Здравейте, скъпи приятели и читатели! Днес ще продължим темата за различните спестовни и инвестиционни акаунти за деца, които могат да бъдат използвани в Америка днес. В предишния брой на вестника, като отговор на въпрос на читател относно спестявания за нашите деца, акцентирахме върху три от тях - обикновен спестовен банков акаунт, CD (Cerfiticate of Deposit) и много популярния в последните години 529 план.
4. Coverdell Education Savings Account - този вид спестовен акаунт се използва за подпомагането за образование на деца от предучилищна възраст до тяхната 30 годишнина. Веднъж, обаче детето станало ли е на 30 години трябва или да извади тези пари от този акаунт до 30 дни след навършването на тази възраст, съответно плащайки данъци на лихвите и 10% наказателна глоба, защото парите не са използвани за образование, или да ги прехвърли на брат, сестра, първи братовчед или родител, който би искал да ги използва за образование.
Специфичното при Coverdell ESA е, че парите могат да бъдат предпазени от данъци на лихвите (под формата на дивиденти и капитални печалби) през годините и същият този растеж да не бъде обложен с данък, ако използва за образователни цели.
Например, ако човек е инвестирал $5,000 в такъв акаунт и те са пораснали до $10,000 в срок на 10 години, то ако тези $10,000 бъдат използвани за образователни цели, т.е. по предназначение, на лихвата от $5,000 няма да бъдат наложени данъци. Ако обаче се налага да използваме само $8,000 за образование, но вземем $10,000 от акаунта, на разликата от $2,000, ще се наложи да платим полагаемите се данъци.
Лимитът, който може да се спестява в такъв вид акаунт на година е $2,000 на дете, което може да бъде добавено към вече съществуващ 529 план, правителството разрешава да имаме достъп и до двата образователни акаунта и да вкарваме пари едновременно в тях, ако имаме желание и финансова възможност.
5. UTMA / UGMA - този вид акаунти са често използвани за безвъзмезден подарък към деца или внуци, без образователен аспект прикачен към тях. Според законите на всеки щат, децата могат да притежават парите заделяни за тях в такъв вид акаунти на 18, 21 или 25 годишна възраст.
При навършване на определената възраст, детето има пълно право върху парите и може да ги използва както намери за добре. Това може да означава образование или чисто нова кола - наистина всичко зависи от детето и неговите желания, а хората, които са спестявали в този акаунт като родители или баби и дядовци, нямат правото на глас по въпроса за това как да се използват събраните ресурси.
Няма определени данъчни облекчения към сумите инвестирани през годините, с изключение на това, че тези суми се облагат като данък на детето (обикновено с много по-малка данъчна отговорност, заради липсата на доход) и това може да намали процентово данъчното облагане на дивидентите и капиталовите печалби през годините.
6. ROTH IRA / Traditional IRA - ето ги и нашите добри познайници от много други статии, появяват се отново и тук. Те определено са една от най-интересните опции за спестяване за образование, защото дават възможност на родителите да запазят парите си и да ги насочат към пенсионното си осигуряване, ако децата им не ги използват за образование. Това е една добра алтернатива, защото по този начин ние ще запазим данъчните си преимущества без да се налага да ги вадим от тези акаунти, ако децата ни преценят да не учат на по-високо ниво, или пък имат стипендии, които да се погрижат за образователните им разходи.
Единствената разлика при двата акаунта, в случай, че са използвани за образование. При ROTH IRA, Вие можете да дръпнете всички пари, които сте вложили до момента без да плащате данък или наказание (след като данъците на тях вече са платени) плюс всичката лихва, която е заработена до момента без да плащате наказание от 10%, ако парите са използвани за образователни цели за детето Ви или за Вас самите.
При Traditional IRA, нещата са почти същите с изключение на това, че ако се наложи да ги използвате за образование, Вие ще бъдете обложени на абсолютно цялата сума, която решите да извадите от тях, след като до момента сте приспадали от данъци главницата внесена в този вид акаунт, но и лихвата натрупана също трябва да бъде таксувана. Плюсът, е че както и при ROTH IRA, ще можете да избегнете 10% наказателна глоба, ако парите са използвани за образование.
Но както казах по-рано, ако по някаква причина парите в тези акаунти не се наложи да бъдат използвани за образование, те остават като спестяване за пенсионни цели и продължават да трупат дивиденти през годините до пенсиониране.
7. NON-QUALIFIED INVESTMENT ACCOUNT - това е един личен инвестиционен акаунт, без предопределена цел на инвестицията като образование, пенсиониране или каквото и да е друго. Този тип подход работи много подобно на спестовен банков акаунт, но тук има потенциала да заработи по-големи печалби и растеж през годините сравнено с банковия акаунт, както и да загуби пари в определени периоди на пазарите.
Предимството на този тип акаунт са адаптивността към промените на целите, за които можем да го използваме, потенциалният растеж в зависимост от заложените инвестиционни стратегии в него, както и пълният контрол, който родителят като собственик на акаунта, може да упражнява върху сумите в него по всяко едно време и да прецени дали и кога децата му да имат достъп до тях.
Единственият негатив е, че през годините, ако инвестицията генерира дивиденти и капитални печалби, те могат да бъдат обложени с данъци и в момента, в който парите са изтеглени от акаунта и се забележи растеж в сравнение с инвестирана сума, този растеж ще бъде обложен с данъци при ликвидиране на инвестиционните позиции.
Това е от мен за днес. Ако и Вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.