Нова необмислена идея на американския президент Доналд Тръмп заплашва опазването на околната среда в световен мащаб. Причината е в намерението да възобнови дейността на т.нар. „Божествен отряд“ – комисия, която има правомощията да отмени Законът за застрашените видове.

Въпреки че официалното ѝ наименование е Комисия за опазване на застрашените видове, тя се наложила като „Божествения отряд“. Комисията е председателствана от секретаря по вътрешни работи на САЩ, а нейни членове са министрите на земеделието и отбраната; началникът на Съвета на икономическите съветници и администраторите на Агенцията по опазване на околната среда и Националната агенция за океански и атмосферни изследвания. Всеки един от тях има право на глас.

Защо комисията е известна като „Божествения отряд “? Защото членовете ѝ имат властта да се разполагат с живота на видовете, обясни за в-к „Ню Йорк Таймс“ проф. Патрик Паренто от Юридическия факултет във Върмонт, който е и един от редакторите на законодателните текстове в края на 70-те години на миналия век, с които се учредява комисията.

Тук следва и най-важният въпрос – как тази комисия може да отмени законите за защита на видовете?

Когато се прецени, че даден федерален акт е в услуга на обществения интерес и е от важно национално или регионално значение, членовете на комисията могат да решат, че икономическите фактори са по-важни от това да бъдат съхранени застрашени от изчезване видове: ако най-малко 5 от 7-те гласа са „за“ в подкрепа на даден икономически проект, той ще получи „зелена светлина“, дори това да означава да се заличат някои видове от лицето на Земята, поясни проф. Паренто.

От влизането си в Белия дом президентът Тръмп подписа два указа, касаещи разширяването добива на нефт, газ и въглища, включително върху защитени зони като Арктическия национален резерват за диви животни.

В един от тези укази Тръмп нарежда на секретаря си по вътрешни работи „да свиква Комисията за опазване на застрашените видове поне веднъж на три месеца, освен ако законът не изисква друго“.

Но ходовете, които президентът възнамерява да предприеме, не са толкова прости. Според източници от „Ню Йорк Таймс“, за да се свика „Божествения отряд“, законът изисква да се следват определени процедури, което може да отнемат много време.

Изглежда си мислят, че „Божественият отряд“ може просто да махне с ръка и да обяви, че определен вид вече не е защитен съгласно Закона за застрашените видове. Процесът изобщо не работи така, обясни Дрю Капуто, вицепрезидент по съдебни спорове за земя, дива природа и океани в Earthjustice – организация за екологично право, която съди федералното правителство по дело с петнистата сова.

Международната общност също няма да улесни нещата, тъй като изрази загриженост относно промяната на посоката в екологичната политика на САЩ, белязана от оттеглянето от Парижкото споразумение и насърчаването на изкопаемите горива.