Здравейте, скъпи приятели и читатели! В следващите броеве ще завършим темата за основните грешки, които допускаме в подготовката си за пенсиониране, след като в първите две части на статията разгледахте първите три – използването на кешов фонд в дългосрочен пенсионен акаунт, започването на пенсионен акаунт твърде късно в живота и фокусирането на изплащането на образованието на децата ни преди да сме изградили или дори започнали наша лична пенсионна стратегия. 

В темата ще продължим с анализ на още три основни грешки, които допускаме при подготовката си за пенсиониране и какви подводни камъни пречат на повечето хора да стигнат спокойно до пенсионния бряг.

 

Грешка №4: Неразбирането на динамиката на пазарите и как те помагат на парите да работят за нас

 

ГРЕШНА НАГЛАСА: „След спадовете на пазара забелязвам, че парите ми са намалели доста и смятам да спра да внасям, дори не е ли по-добре да си ги изтегля сега преди да съм загубил всичко.“

ПРАВИЛНО ОБЯСНЕНИЕ: Неразбирането на динамиката на пазарите е много често срещано при много инвеститори, които имат под 10-годишен инвестиционен опит и е важно да се обърне специално внимание и да се дискутират детайлите по тази динамика.

Като за начало, хора с инвестиционен опит под 10 години е много възможно да не са изпитвали сериозни спадове и трусове при периоди с по-изразени и почти непрекъснати покачвания като този между средата на 2009 година и края на 2021 година. Такива периоди създават една еуфория и очаквания за постоянен растеж, което е голям подводен камък за начинаещите инвеститори, като това се отнася за много от нас като имигранти в Америка, поради сравнително малкото време в тази финансова система. 

Това, което е важно да знаем по този повод, особено за пенсионните акаунти, които имат по-различно предназначение от един обикновен инвестиционен акаунт е, че при пенсионните акаунти е много важно да внасяме и закупуваме акции последователно, дисциплинирано и систематично за възможно най-дълъг период от време и когато се пенсионираме, пак да взимаме от този акаунт, обикновено не повече от 5% годишно, теглейки сумата на 12-месечни извадки, от финалната акумулирана сума през годините.

По този начин, когато купуваме систематично и инвестираме в правилен за нас портфейл от фондовете, ще купуваме акции на различни цени според пазарните промени и в моментите на спад, когато акциите са на по-ниски стойности, ще можем да закупим по-голям брой от тях.

Временната стойност на нашите акаунти се изчислява по формулата „Цена на акцията, умножена по брой акции, които притежаваме в момента, във всеки един от фондовете ни“. Следователно, това, което заблуждава много начинаещи инвеститори е фактът, че при спадовете на цените на акциите, стойността на акаунта може да падне драстично временно и това да изплаши инвеститорите. Но нека никой от нас не забравя, че броят акции, които притежаваме, пък се увеличава драстично поради нашите вноски и дивидентите, които някои фондове изплащат буквално докато ние спим и ни помагат да закупим повече акции на по-ниска цена.

Като погледнем в перспектива, след като натрупаме опит с инвестирането, ние всъщност осъзнаваме, че

 

печалбите се правят от закупуването на повече акции на ниски цени 

 

при спадовете и виждаме резултатите от това при възстановяването на цените и скоковете при пазарите, което понякога може да отнеме година, две или дори няколко такива, според създалата се ситуация.

Инвестирайки систематично и дисциплинирано в доказани през десетилетията фондове, гарантира едно спокойствие и растеж в годините напред, но изисква разум и хладнокръвие през периодите на икономически кризи, които винаги ще съществуват и не можем да избягаме от тях, каквото и да правим.

Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля, споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея.

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон – (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.