Дори и цял живот да сте спестявали сериозно, пак може да се окаже, че доходите в пенсионните ви години едва покриват основните разходи за живот. Не забравяйте, че (отгоре на всекидневните ви разходи) ще трябва да плащате данъци; трябва да имате предвид цената на Medicare и допълнителните Medicare премии; а и лекарствата, които вземате, само ще се увеличават с възрастта. И като че ли това не е достатъчно, някои пенсионери изплащат студентските заеми на децата си. Неизбежно е да има неочаквани разходи, които идват от здравословни проблеми или финансова криза. Да, социалноосигурителната администрация помага, но все пак трябва да знаете как да инвестирате вашите спестявания, така че не само да ги защитите от загуба, но и да получавате достатъчен годишен доход от тях. Първият съвет, който финансовите специалисти винаги дават на пенсионерите, е да държите

парите си в облигации

За съжаление цените на облигациите падат, когато лихвените проценти се покачват. Къде да държите спестяванията си тогава? Стълбовидно подреждане на депозитни сертификати. Малко инвестиции бяха ударени така сериозно през изминалите години от ултраниските лихвени проценти, наложени изкуствено от Федералния резерв, както депозитните сертификати (certificate of deposit – CD). Така че не очаквайте от тях значителни приходи. Но без съмнение депозитните сертификати ще бъдат съществено облагодетелствани, ако се стигне до повишаване на лихвените проценти. Плюс това те ви дават 100% гаранция, че няма да загубите главницата. Всяко CD, продадено ви от банка, покрита от Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC), е застраховано за сериозна сума. Ако отворите съвместна сметка с брачния си партньор, ще бъдете застраховани за двойно. Ако сложите и името на едно от децата си – още повече, и т.н. Това поставя голяма горна граница на риска ви, но

едногодишен депозитен сертификат

ще ви предложи максимален годишен процент на доходност (annual percentage yield – APY) от едва 1.3%. Най-високата доходност дават петгодишни джъмбо CD-та. Един от начините да се възползватe, когато има покачващи се лихвени проценти, е да „построите“ стълбовиден портфейл от депозитни сертификати. Слагате равно количество пари в CD-та с различни дати на падеж, да речем – една година, две години, три години и пет години. Когато депозитите станат изискуеми, вземате главницата и купувате CD-та с по-дълъг срок. Така че когато едногодишният депозитен сертификат навърши една година, т.е. имате право да го изтеглите, вземете постъпленията и купете петгодишно CD. Една година по-късно, когато двегодишният депозитен сертификат „узрее“, изтеглете главницата и сложете парите в петгодишно CD. Ако разположите сертификатите си по този стълбовиден начин, няма да се налага да връзвате всичките си спестявания в относително нискодоходни CD-та и ще бъдете съществено облагодетелствани, когато лихвените проценти започнат да се покачват. Така винаги ще имате свободен капитал да инвестирате в депозитни сертификати с по-голяма доходност.

Акции, които плащат дивиденти

Подобно на облигациите, цените на акциите, плащащи дивиденти, са склонни да падат, когато лихвените проценти се покачват. Но това няма да има значение за вас, ако нямате намерение да продавате вашите дивидентни акции. Добрата новина за вас е, че доходността на дивидентите се повишава, когато цената на акциите пада. Дори е логично за всеки, който иска да си купи акции, плащащи дивиденти, или вече притежава такива с цел здравословен поток от приходи, да приветства спада в цените на акциите. Друга полза от акциите с дивиденти е, че ударите, които те поемат от покачващите се лихвени проценти, обикновено са краткотрайни. Историята показва, че те обикновено поддържат потенциала си за покачване на цената много по-добре от които и да е други инвестиционни инструменти. С добра цена и сериозна доходност акциите, плащащи дивиденти, имат отлична дългосрочна история. От 1928 г. насам те са генерирали средна годишна възвръщаемост от 8.32%. Благоприятното данъчно третиране (по-ниски данъци върху дивидентите ви, отколкото върху заплатата ви) и дългата положителна история на дивидентите да нарастват по-бързо от инфлацията са други атрактивни атрибути.

В кои точно акции да инвестирате?

Всяка компания, която не само е просъществувала, но и е правила нарастващи плащания на дивиденти върху акциите си през двете световни войни, през Голямата депресия и Голямата рецесия, най-вероятно ще ви носи добри печалби до края на вашия живот. Според мен обаче не е особено разумно да инвестирате в няколко акции. Най-добре е да вложите парите си в борсово търгувани фондове (exchange traded funds – ETFs), за да разнообразите фирмите, от които получавате дивиденти. Всеки един от гореописаните варианти предлагат стабилен доход при сравнително малък риск. Ако например една брачна двойка е спестила $500 000 през живота си и сега ги вложи в депозитни сертификати и акции, плащащи дивиденти, и приемем консервативно 3% възвръщаемост, това ще генерира допълнителен годишен приход от $15 000 (без да теглим от главницата, така че тази петстотин хиляди продължават да генерират доход всяка година). Заедно с приходите от Социалноосигурителната администрация, това би било достатъчно за покриването на всекидневните ви разходи и даже може да ви остане малко да ходите на почивка всяка година.