Животът е по-дълъг, когато си семеен
Разликите между детството и зрелостта варират значително между културни и социални групи и в историческите периоди. Стареенето е не само биологичен, той е и социален процес. Личното и социалното значение на преминаването през годините е форма на културно-възрастова система. Всички общества разделят живота на етапи. Тези етапи или периоди са обозначени с определени физически, психологически или социални моменти. Правени са различни опити да се дефинира средната възраст, която мнозина наричат още преддверие към есента на живота.
Изучаването на зрелостта е сравнително ново явление. Причините за това са много, но най-важната всъщност е продължителността на живота, която се увеличава постоянно. През не чак толкова далечната 1900 година средната продължителност на живота е била едва 47 години. Изследванията напоследък дават точна представа кога навлизаме в средната възраст. Всеки може сам да си го изчисли по следните промени, които настъпват с неговата физика: намаляване на височината, съпроводена с увеличаване на теглото (мъжете губят около 2 инча, жените - 1); намаляване на костната плътност (за жените загубата е два пъти по-бърза); намаляване на силата, зрението, светлочувствителността, слуха (особено при високи честоти); понижение на бъбречната функция (с около 50%); постепенно спадане на дейността на сърдечната система (почти наполовина в сравнение с тази на 20-годишните).
При средата на зрелостта се забелязва и промяна в начина, по който възрастните гледат на работата си. До този момент повечето хора са се утвърдили в тяхната кариера и на възраст между 40-45 г. са престанали да се изкачват по кариерната стълбица. Като цяло удовлетвореността от работата и ангажираността продължава да се увеличава до шейсетте години. Тогава възрастните приспособяват своите идеалистичени надежди към реалистичните възможности. Тази корекция е постижима и зависи от това колко време остава до пенсионирането, като с пенсионирането финансовото безпокойство започва да нараства. Причините могат да доведат до стрес и тъга поради незавършени цели или очаквания за сериозно намаление на доходите. Въпреки че повечето хора при достигане на средната си възраст вече са имали зад гърба си поне един брак, тези, които са останали сами, са още по-застрашени от стрес. Някои специфични проблеми включват синдрома на празното гнездо, късните родителски грижи, развод, асексуалност, повторен брак и дори сдобиването с внуци, които запълват свободното време.
Кога започва средната възраст?
Макар досега да се смяташе, че средната възраст започва на 41 г., ново изследване установи, че тя настъпва едва на 53 г. Увеличаването на продължителността на живота и по-здравословният начин на живот са причина за изместването на ,,фаталната" за мнозина дата с утешителните 12 години. Ако се наслаждавате на следобедна дрямка, избирате удобството пред стила и пъшкате, когато се навеждате, значи сте достигнал средната възраст, показва допитване сред 2,000 британци.
Други признаци на средната възраст, посочени от анкетираните, включват ходенето на круизни ваканции и предпочитането на спокойна вечер вкъщи пред такава навън. Изследването, осъществено от марката Benenden Health, установило още, че близо половината от хората над 50-годишна възраст смятат, че все още не са достигнали средната възраст, а 75% заявили, че сега разделението между възрастовите групи е по-незабележимо. 80% от участниците в допитването заявили, че ,,средната възраст" е много по-трудна за дефиниране, отколкото преди, а същият процент посочили, че сега тя е повече състояние на духа, отколкото физически крайъгълен камък. Над половината от анкетираните дори заявили, че вече не съществува такова нещо като ,,средна възраст".
Помолени да определят признаците на средната възраст, британците посочили затрудненията със съвременните технологии, забравянето на имената на хора и мнението, че учители, лекари и полицаи изглеждат много млади. Купуването на сладки за пътуване с кола и вземането на кана с чай за пътувания през деня също са сред признаците на средната възраст, както и мнението, че телевизията днес не е като едно време, заспиването след само една чаша вино и предпочитането на разходката пред неделно излежаване.
Изследването установило още, че хората са три пъти по-склонни да казват, че са навлезли в нов етап от живота си, когато станат на 50 г., отколкото когато навършат 30 или 40 години. 84 на сто заявили, че ако се мислиш за възрастен, ще започнеш да се чувстваш като такъв, а същият процент посочили, че щастието им е пряко свързано със здравето. Болестите и загубата на паметта са нещата, от които хората най-много се страхуват с напредването на възрастта.
Ако искате да живеете дълго, оженете се
Учените са установили, че хората на средна възраст, които не са се женили, са с повишен риск от смърт. Женените хора е три пъти по-вероятно до доживеят до 60 години в сравнение с несемейните. За хората, които никога не са сключвали брак, вероятността да умрат по-рано от онези, които имат стабилен брак, е близо 3 пъти по-голяма. Изследването, чийто резултати цитираме, за пръв път разкрива, че рискът от смърт за неженените на средна възраст е по-голям. Ако си неженен, след като си прехвърлил 40-те, или си загубил партньора си, но не си сключил отново брак, това увеличава риска от ранна смърт и намалява шансовете да доживееш до дълбока старост. Дори след като се вземе под внимание рисково поведение като тютюнопушене и консумация на алкохол, шансовете на женените да доживеят до старини са 2.3 пъти по-големи. Изследването е извършено от д-р Айлин Сиглър и колегите й от Медицинския център към университета Дюк в Северна Каролина.
,,Общо погледнато, за хората на средна възраст наличието на партньор има защитен ефект, заяви д-р Сиглър. - Да си неженен или да загубиш партньора си, без да го замениш с нов, са обстоятелствата, които увеличават риска от смърт на средна възраст и намаляват шансовете да се доживее до старини. Семейният живот отдавна е свързван с по-голямо дълголетие. Въздействието на семейния живот върху риска от смърт на средна възраст обаче досега не бе проучвано."
Изследването обхванало 4,802 души, родени през 40-те години на миналия век. Участниците, които били на около 40 години в началото на изследването, доближили 60-годишна възраст в края му. Те попълнили 4 въпросника, свързани със семейния или несемейния си статус и с рисково за здравето им поведение. 238 участници, включително 32 жени, намерили смъртта си в рамките на изследването. Учените установили, че те били сред онези участници на средна възраст, които не са се женили. Това кара изследователите да заключат, че точно тази група е с повишен риск от смърт. Предишни изследвания показаха, че бракът може да помогне на хората да оцелеят след сърдечен байпас и да понижи риска дори от болестта на Алцхаймер.