сн. „Дейли Мейл”

Британската критика е във възторг от новия филм за Джеймс Бонд „Skyfall", който според нея е достоен за „Оскар" и чиято световна премиера се състоя на 23 октомври в Лондон. Мнозина от експертите считат, че лентата на режисьора Сам Мендес е най-добрата в цялата филмова сага за суперагента. Според киноспециалистите на в. „Индипендънт", като се вземат предвид режисурата, играта на актьорите и операторското майсторство, 23-тата кинотворба за Джеймс Бонд е достойна за „Оскар".

„Бонд на Мендес изглежда по-мрачен и по-сериозен, отколкото в предишните превъплъщения на агента 007 и това може да убеди американската киноакадемия в достойнствата на творбата", пише изданието. С най-добри шансове да бъде удостоена със златната статуетка според „Индипендънт", е актрисата Джуди Денч в категорията за най-добра поддържаща женска роля.

Кинокритикът на в. „Дейли телеграф" Роби Колин е убеден, че трябва да бъдат възнаградени усилията и на оператора Роджър Дикинс, заснел невероятните екшън сцени, които правят от лентата

„един от най-красивите филми в 50-годишната „кариера" на Джеймс Бонд"

Вестник „Дейли Мейл" даде на премиерната творба оценка пет по петобалната система и написа: „Това е типично Бонд зрелище - филмът здраво стои на краката си и превъзхожда предишната лента."

„Таймс" пък възхвали усилията на Мендес и го поздрави за това, че върна класическия екшън в Бонд-поредицата. Кинокритиците от вестника оприличиха новия филм на „истински чистокръвен английски булдог".

На премиерата 44-годишният облечен в смокинг и с прилепнали от гел руси коси Бонд бе посрещнат като крал на червения килим, където към него се присъединиха останалите звезди от филма - Джуди Денч и Хавиер Бардем. „Истинска чест е да съм част от приключението Джеймс Бонд и да имам късмета да се снимам във филма в годината на 50-годишнината на агент 007", каза Даниъл Крейг преди прожекцията в присъствието на принц Чарлз и съпругата му Камила във величествената „Роял Албърт хол".

„Няма такова нещо като предпремиера, но тази изглежда още по-специална", добави пред стотици фенове актьорът, който се въплъщава за трети път в измисления от Йън Флеминг шпионин. Джеймс Бонд принадлежи „на публиката, така че трябва да се има предвид това", смята режисьорът на лентата Сам Мендес, носител на „Оскар" през 2000 г. за „American Beauty". „Исках само да направя филма, който имах желание да видя. Исках да заговори 13-годишното момче, което спи в мен", обясни той.

„Много съм изнервен, но завърших филма

така че всичко е наред. Просто имам нужда от почивка", допълни още Мендес.

Филмът вече излезе по екраните на Великобритания и Франция, а на 9 ноември - в САЩ и Канада. Доходната киносага, започнала с „Dr No" през 1962 г., досега е донесла световен боксофис от над $5 млрд. Петдесетгодишнината даде повод за редица събития по света, сред които търгове, изложби и един документален филм. Тази световна икона е смятана във Великобритания за една от скъпоценностите на националното културно наследство - дотолкова, че Дениъл Крейг имаше привилегията да заснеме минифилм с кралицата за церемонията по откриването на олимпийските игри.

Знак за неугасващата страст на феновете е фактът, че двете разпродажби на предмети от вселената „Джеймс Бонд", организирани от „Кристи'с" в началото на октомври в Лондон, донесоха над два милиона евро, надхвърляйки и най-оптимистичните предвиждания.

Същевременно немският вестник „Ханделсблат" изчисли, че ако Джеймс Бонд бе реално съществуващ агент, правителството трудно би могло да си го позволи. Образованието, снаряжението и екипировката му биха стрували на данъкоплатеца 4,418,626 евро. Един добър агент трябва и да изглежда добре.

Костюмите на Бонд стоят безукорно

все пак идват от „Савил Роу" - лондонската търговска улица, където се намират най-добрите бутици за мъжко облекло в света.

В живота, разбира се, само един костюм не би бил достатъчен, а за 10 първокласни костюма от „Савил Роу" ще трябва да бъдат платени общо 24,820 евро. Времето е пари, особено ако се следи по часовник „Омега Сиймастър". Даниел Крейг използва титановия часовник в „Спектър на утехата", очаква се аксесоарът да се появи и в „Skyfall". Цена - 4,901 евро.

Бонд изглежда винаги безупречно и с удоволствие носи скъпи костюми. Малките детайли обаче са тези, които поглъщат повече пари - чифт копчета за ръкавели „Дюпон" например струва на данъкоплатеца 745 евро. Леденосините очи на Даниел Крейг почти се превърнаха в запазен знак на неговия Бонд. Все пак в „Skyfall" той често слага тъмни очила - моделът, показан във филма, е на италианската луксозна марка „Персол" и струва 558 евро. Тежък товар за националния бюджет биха били и многобройните автомобили на Джеймс Бонд. Ако агентът реши да се повози в „Астън Мартин" от 1964 г., данъкоплатецът ще трябва да се „бръкне" за 465,340 евро. Малко по-изгоден би бил някой съвременен модел на марката - „Астън Мартин Ди Би Ес", който струва само 279,205 евро.

Оръжието на Бонд - пистолет Валтер Пи Пи Ес, е сравнително евтино спрямо останалата част от екипировката - 683 евро. Мунициите за него обаче са малко по-скъпи - 3,102 евро. Джеймс Бонд трябва и да телефонира - разходите за смартфона му -  (неговият Sony Xperia T, разбира се, има малко повече функции от обикновения модел) се оценяват на 3,102 евро.