„Представяш ли си, стотици групи ще забият в един ден в Мадисън! Ще бъде истински празник за града!“ - вълнува се Кристиян. В сценична треска е. След броени дни, на 21 юни, от всички заведения и сцени в Мадисън ще звучи музика. Градът ще е домакин на Make Music Madison.
Инициативата е на глобалната организация Make Music Alliance, подкрепяща световния празник Make Music Day. А той е вдъхновен от празника Fete de la Musique, създаден във Франция през 1982-ра. Всяка година на 21 юни, Деня на лятното слънцестоене, хора в над 1000 града по света празнуват силата на музиката, като предоставят сцена на музиканти да се представят наживо пред публика.
Свири се музика от всякакви жанрове - поп, рок, кънтри, участват и диджеи с клубна музика. Мотото на празника е „Music for everyone by everyone“ („Музика за всеки от всеки“).
Българинът Кристиян Петров Илиев е сред основните организатори
на празника, като секретар на борда на Make Music Madison - Уисконсин.
“Миналата година дойдоха 400 групи, сега очакваме над 500”, вълнува се Крис. Неговото ключово участие в мащабния фест не е случайно.
Американската мечта... Крис я е осъществил на много ранна възраст. Той е композитор, текстописец, китарист, вокал и фронтмен на рок бандата The Racing Pulses - една от младите сензации в Америка. Първият им албум за седмица е номер 1 в най-престижната класация „Билборд“.
Говори за България като за „страната ми“, а във фейсбук е отбелязал, че е от Pirdop. В Щатите е Крисчън, любимият фронтмен на рок бандата, а в България – Кристиян, който преди 5 години, при посещението си при корените си, живее за пръв път детството си, което не е живял, в родния Пирдоп.
Очите му виждат за пръв път Страната на неограничените възможности, когато е едномесечно бебе. Прекосява Океана, гушнат в кенгуру на гърдите на баща си. В Щатите семейството се установява в град Расийн, на 60 мили от Чикаго. „От малък съм луд по музиката. Татко ме научи да свиря на китара и дрънках от 8-годишен“, казва Крис. Расте в музикално семейство. Сестра му Грета пее, участва в „Мюзик айдъл“. Майка му Надежда също слуша много музика. Баща му Петър Илиев, който в България е талантлив журналист, в гимназията е свирил в група, а дядо му е пял в мъжки хор. От малък в дома си Крис слуша класики като Deep Purple.
В VI клас е луд по барабаните и свири в джаз групата на училището. На 14 години се влюбва в електрическата китара. През 2012-а е направо обсебен от английската банда Arctic Monkeys и решава да твори в този стил - алтернативен рок. „Арктически маймуни“ - що за име на група?“, чуди се баща му, а Крис казва: „Тези хора ми преобърнаха и преосмислиха живота“. Бащата Петър е озадачен.
Но когато през 2012-ра
„Арктик Мънкис“ откриват наживо олимпиадата в Лондон,
Петър е впечатлен, а синът тържествува.
Крис събира талантливи музиканти – Марк Нюби (ударни) и Крисчън Уест (бас китара) и създава групата The Racing Pulses. В нея е не само фронтмен и вокал, но и соло китарист и автор на музиката и текста на всичките песни. Измисля и името, което няма точен превод на български. „Racing Pulses“ означава усещането как ти се покачва пулсът, когато видиш и чуеш нещо страхотно“, обяснява музикантът.
След гимназията учи в университета на Уисконсин в Мадисън, който е в листата на 100-те най-добри в света, с 9 нобелови лауреати сред бившите си студенти. Там Крис завършва... политически науки. „Още от малък историята и политиката ми бяха много интересни - казва той. – Може някой ден да се включа в политиката.“
Родителите по всякакъв начин го подкрепят да се занимава и с музика. „Групата се роди в мазето до къщата ни в Расийн. Там репетирахме, а татко ни хранеше. Купи ни инструменти за хиляди долари, помагаше ни за всичко, свързано с музиката ни“, разказва Крис. Дълги години Петър Илиев е като баща на групата - мениджър, пиар и основен спонсор.
Крис обожава да пътува с групата си по участия на рок фестивали.
Америка и светът ги забелязват през 2014-та на Summerfest в Милуоки,
Уисконсин - най-грандиозният фестивал в света, вписан и в Гинес, където 11 дни на 11 сцени едновременно свирят групи от всички жанрове, слушани от милион фенове. Това лято на 7 юли бандата на Крис ще забие там за пети път.
Текстовете за песни и поезията си Кристиян е събрал в стихосбирката „Glyphs from the Apparat“ („Глифи от апарата“), излязла през 2018-а. Тази година е участвал със своя поезия на 23-ия Зимен фестивал на поезията в Уисконсин, един от най-старите в света.
От 22-годишен Крисчън Илиев е член на ASCAP - Американската асоциация на композиторите и текстописците, заедно с Били Айлиш, Джими Хендрикс и Марая Кери. Към момента има завършени около 30 песни, музика и текст.
Първият албум на бандата - Nothing To Write Home About („Няма за какво да пиша вкъщи“) от 2017-а постига светкавичен успех и се прeвръща в сензация. Класиран е като #1 в „Билборд“, #15 в Heatseekers и #43 за независими албуми.
Групата печели първа награда за видео клип за песента Мermaid и наградата „Любима рок група“ за 2017-а на Уисконсин. Музикалният профил на групата е включен в енциклопедията АllMusic от известния музикален критик Стивън Томас Ерлевин. Днес музиката на Крис и The Racing Pulses се слуша в около 80 държави на 5 континента, като имат много страстни почитатели и в Латинска Америка.
На стадиона на местния футболен отбор Forward Mаdison името българин звучи гордо. Кристиян е автор на музиката и текста на химна на отбора Go, Forward! - изчистен, динамичен и мелодичен алтернативен рок на бандата The Racing Pulses, каквито са всички „химни на сърцето“ на футболните запалянковци по света. „Когато зазвучи на стадиона на Forward Mаdison, всички - и футболисти, и фенове, пеят със страст и развяват в екстаз шалчетата си“, споделя Крис.
Във Forward Mаdison има и друга българска следа
директор на отбора е „бизнес геният в създаването на нови тимове“ Питър Уилт, бивш президент и генерален мениджър на „Чикаго Файър“ 7 сезона. Той е завел Христо Стоичков в отбора, вълнува се Крис. „На парти и пресконференция на отбора Питър Уилт дори вдигна нашето CD на албума ни пред местните новинарски камери, за да подчертае как общността ни подкрепя“, вълнува се музикантът.
„Вторият албум на групата се забави заради пандемията“, казва той. В него е решил да изпее няколко песни на български. Убеден е, че идеята за смесване на алтернативен рок с елементи от българския фолклор ще бъде оценена от публиката по света. Запалва се по красотата на нашия фолклор, когато го чува на концертите си в България през 2018-а. “Знам, че феновете на нашата музика чакат втория ни проект от дълго време и това лято ще излезе нов сингъл”, казва той.
Днес не му остава достатъчно време за албума, тъй като е обхванат от нова страст - продуцирането на изкуство. Той е маркетинг мениджър на CODAworx, една от най-големите компании за публични арт услуги в света. От тази година е и редактор на списанието на компанията CODAmagazine. Помага също в маркетинговите усилия за CODA.market, клон на CODAworx, където художници предлагат изкуството си за продажба. “Изкуството винаги е заемало специално място в живота ми. Вдъхновява ме идеята да помагам в реализацията на творците”, споделя Крис. Добавя, че освен да пише поезия, обича и да рисува. Създал е ново лого на The Racing Pulses.
Красивият и винаги изискано облечен българин е определен и като „Най-добре облеченият музикант“ от списание „Moda“. „Обичам да съм стилно облечен, със сако и вратовръзка, за да подчертая, че всяко излизане пред публика е събитие“, казва Крис. Става модел за прически с фотосесия на легендарната холивудска стилистка Невси Зи, подстригвала Джордж Клуни и Лайънъл Ричи. Музиката му е оценена от компанията за уникални китари Eastwood Guitars и става техен артист. Красавецът е посланик и на KOSS, създали през 1958 г. първите стерео слушалки.
Днес Крис, който на 4 юни е навършил 28, живее в Мадисън с приятелката си Мери Роуз. Семейството му се е преместило във Вирджиния, където сестра му Грета е омъжена.
България все така силно го привлича. Миналото лято е бил на концерта на любимите си Arctic Monkeys на пристанището в Бургас, останал е очарован и от Пловдив. Не е пропуснал да види и любимата си баба в родния си град Пирдоп, който винаги посещава с вълнение.