Изкуственият интелект е като „цунами“, което удря световния пазар на труда, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд /МВФ/ Кристалина Георгиева. Тя посочи, че 60% от работните места в развитите икономики могат да бъдат засегнати, трансформирани или премахнати поради усвояването на новата технология. Процентът може да достигне 40 в развиващите се пазари и 26 в страните с ниски доходи.
В речта си на световната среща на върха в Дубай Георгиева разкри сътресенията и обещанията, които ИИ дава в глобален мащаб, реагира на заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита и говори за икономическите предизвикателства в един многополюсен свят. По отношение на ИИ тя изтъкна как неговата сила вече изпраща сигнали за трансформация към света.
„Това може да бъде една велика история, един свят, който става по-продуктивен. Или тъжна история - свят, който е по-разделен. Имащите да имат повече, а нямащите да бъдат напълно изгубени“, заяви Георгиева.
Директорът на МВФ предупреди срещу теориите, че държавите с по-ниски доходи са в по-добра позиция да се справят с настъплението на ИИ. В по-широк план тя подчерта, че е от решаващо значение да се признае, че сега съществува „многополюсен свят“, като някои икономики от нововъзникващите пазари се движат напред „много по-бързо“, обикновено поради три фактора - дерегулация, цифровизация и диверсификация. Предизвикателствата и възможностите, свързани с изкуствения интелект, са в центъра на вниманието не само в Дубай, но и по целия свят.
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс предупредисрещу прекомерното регулиране на ИИ. В речта си на световната среща на върха за ИИ в Париж, Франция, той заяви:
„САЩ вярват, че ИИ ще направи нашите работници по-продуктивни“.
„Очакваме, че те ще пожънат плодовете с по-високи заплати, по-добри придобивки и по-безопасни и проспериращи общности“, каза още той.
В доклад от 2023 г. на Goldman Sachs се казва, че ИИ може да замени еквивалента на 300 млн. работни места на пълно работно време. Потенциалното въздействие обаче е трудно да се определи количествено.
Георгиева коментира и плана на президента на САЩ Доналд Тръмп за налагане на 25-процентни мита върху целия внос на алуминий и стомана, като заяви, че е твърде рано да се оцени въздействието им.
„Това е една развиваща се история. Има много, много неизвестни“, каза тя.
„Има и други елементи на политиката - данъци, публични разходи, реформа на имиграцията, дерегулация, изкуствен интелект и криптовалути. И най-важното, което не знаем, е каква ще бъде реакцията - реакцията на потребителите и бизнеса. Как ще реагират държавите?“, продължи Георгиева.