Дълголетие  

Елизабет Втора става кралица след смъртта на баща си крал Джордж VI на 6 февруари 1952 година. Тя е на престола 67 години и 74 дни, което представлява най-дългото царуване в историята на британската монархия. Това е позволило на кралската особа да контактува с 14 последователни британски премиери, от Уинстън Чърчил до Тереза Мей, и да подпише над 3500 закона, гласувани от парламента. Според официалните британски статистики 83 процента от жителите на Обединеното кралство не познават друг монарх освен Елизабет Втора.

Годишнини

Елизабет Втора е родена на 21 април 1926 година в лондонска къща на Бонд стрийт № 17. Понастоящем там се помещава луксозен китайски ресторант. Нейният рожден ден всяка година се отбелязва с топовни салюти в Хайд парк, в лондонския замък Тауър и в кралския парк в Уиндзор. Но официалното честване на рождения ден на кралицата се прави по-късно през годината – обикновено това във втората събота на юни. Тогава към Нейно Величество се присъединяват членовете на кралското семейство за военния парад и за традиционния поздрав от балкона на Бъкингамския дворец. Крал Джордж II, роден на 9 ноември 1683 година, въвежда през 1748 година традицията за двойното честване на рождения ден, за да се възползва от по-добрите метеорологични условия през юни.

Данъци

Британската кралица не е задължена да плаща подоходен данък, но Елизабет Втора го плаща от 1993 година. Тя не плаща данък и върху субсидията, която получава от държавата, за да изпълнява официалните си задължения. За финансовата 2019-2020 година получената сума от монарха възлезе на 95 милиона евро.

Животни

Нейно Величество е известна с голямото си увлечение по кучетата и конете. Тя е била горд стопанин на тридесетина коргита, нейната любима порода. Кралицата е родоначалник на нова порода – дорги, която е кръстоска между дакел и корги. Елизабет Втора притежава и състезателни коне, които през годините са спечелила 1600 надбягвания. По време на дългия си престой на престола тя е получавала като подарък много животни, сред които фигурират жребци, понита, хипопотамчета, ягуари, ленивци, бобри, кенгурута и крокодил. По-голямата част от тях впоследствие са били предоставени на Лондонския зоопарк.