Раул Кастро ще напусне поста генерален секретар на Кубинската комунистическа партия по време на партийния конгрес, който се откри в петък. Очаква се той да бъде наследен от Мигел Диас-Канел, който пое поста президент на Куба през 2018 г. Този ход бележи нова стъпка в прехода на властта от семейство Кастро към ново поколение лидери, родени след революцията през 1959 г., пише RFI. http://gty.im/1173439766 Раул Кастро през 2016 г. заяви, че ще се откаже от поста генерален секретар на партията на осмия конгрес на партията, който започва в петък. Отстъпването ще завърши хода за прехвърляне на контрола към по-младо поколение революционери, водени от Мигел Диас-Канел, който пое президентския пост от Кастро през 2018 г. Много кубинци са притеснени от промяната, след като ежедневните им дела се ръководят повече от шест десетилетия от Кастро, а очакваното излизане на Раул Кастро от политическата сцена не може да дойде в по-труден момент.
"Неумолими закони на живота"
На предишния конгрес на комунистическата партия през 2016 г. Кастро обяви, че благодарение на "неумолимите закони на живота", той ще напусне поста първи генерален секретар на комунистическата партия през 2021 г. и ще даде властта на Диас-Канел. Очаква се също да подаде оставка заместникът на Кастро, 90-годишният Хосе Рамон Мачадо. http://gty.im/1005577478 Това би могло да остави 17-членното Политбюро за първи път без ветерани от партизанските бунтове или онова, което много кубинци наричат с любов "историческото поколение". През януари Диас-Канел най-накрая стартира план, одобрен преди два конгреса, за унифициране на двойната валутна система на острова, пораждайки опасения от инфлация. http://gty.im/1005577448 След като икономиката се сви с 11 процента миналата година, Диас-Канел отвори врати и за по-широк кръг частни предприятия, които бяха премахнати от държавното планиране, позволявайки на кубинците законно да управляват почти всеки самостоятелно управляван бизнес от домовете си.
Мизерни заплати
Но властите все още не са се заели с реконструкция на раздути държавни компании и правителствени агенции, от които огромното мнозинство от кубинците зависи за оскъдните си заплати и издръжка.
"Северната империя"
Както винаги в историята на Куба, жокерът в тестето е "Северната империя", както комунистическите ръководители наричаха САЩ. Тазгодишният конгрес, както и двата преди него, съвпадат с годишнината от инвазията през 1961 г. от финансирани от ЦРУ и кубински изгнаници в Залива на прасетата. http://gty.im/911265146 Президентът Джо Байдън проведе кампания с обещанието за частично съживяване на отварянето на администрацията на Обама, при което САЩ издигнаха американското знаме в своето отдавна затворено посолство в Хавана, облекчиха старото и от десетилетия търговско ембарго и засилиха въздушните връзки между двете страни. Повечето от тези политики бяха преустановени от администрацията на Тръмп, която в последния момент дори обяви Куба за държава спонсор на тероризма, въпреки че Хавана помогна да се постигне мирно споразумение между правителството на Колумбия и левите бунтовници.