Камарата на представителите на САЩ единодушно гласува за разсекретяване на разузнавателните данни за произхода на пандемията от COVID-19. Гласуването с 419-0 гласа беше окончателното одобрение на законопроекта, което го изпраща на бюрото на президента Джо Байдън, за да бъде подписан като закон.
Дебатът беше кратък и по същество:американците имат въпроси за това как се е появил смъртоносният вирус и какво може да се направи, за да се предотвратят бъдещи епидемии.
"Американската общественост заслужава отговори на всички аспекти на пандемията COVID-19", заяви републиканецът Майкъл Търнър, председател на Комисията по разузнаване към Камарата на представителите.
Това включва, каза той, "как е създаден този вирус и по-специално дали е естествено явление или е резултат от събитие, свързано с лаборатория". Заповедта за разсекретяване се фокусира върху разузнавателна информация, свързана с цитиране на "потенциални връзки" между изследванията, които са били направени там, и епидемията от COVID-19, която Световната здравна организация обяви на 11 март 2020 г.
Разузнавателните служби на САЩ са разделени по въпроса дали вероятният източник на смъртоносния вирус е изтичане от лаборатория или предаване от животни. Експертите твърдят, че истинският произход на коронавирусната пандемия може да остане неизвестен в продължение на много години - ако изобщо някога се изясни.
"Прозрачността е крайъгълен камък на нашата демокрация", заяви по време на дебата републиканецът Джим Хаймс от Кънектикът, водещ демократ в Комисията по разузнаването.
Това е рядък момент на двупартийност, въпреки често разгорещената реторика за произхода на коронавируса и въпросите за реакцията на здравните служители на САЩ, включително на бившия главен здравен съветник относно вируса.
Законопроектът на сенатор Джош Хоули вече беше одобрен от Сената. Ако бъде подписана като закон, мярката ще изисква в срок от 90 дни разсекретяването на "всякаква информация, свързана с потенциалните връзки между Института по вирусология в Ухан и произхода на болестта коронавирус". Това включва информация за изследователските и други дейности в лабораторията и дали някой от изследователите се е разболял.
Епидемията от COVID-19 започна през 2019 г. в източния китайски град Ухан, като според официалните данни досега е довела до почти 7 милиона смъртни случая в световен мащаб, над един милион от които в Съединените щати.