Назначеният одит на дейността на държавната млекопреработвателна компания "Ел Би Булгарикум" ЕАД е констатирал множество нарушения, съобщиха от Министерството на икономиката. Всички констатации са предоставени на прокуратурата за последващи действия. Паралелно с одита, проверка в дружеството е започнала и от Държавна агенция "Национална сигурност".

През февруари Николай Маринов беше освободен като изпълнителен директор на дружеството, като част от доводите съобщи министърът на икономиката Никола Стоянов и те се припокриват с такива в одита. Тогава Маринов отвърна, че Стоянов е лобирал за фирма, от която да бъде зареждано мляко.

Проверката установява, че веднага след встъпването си в длъжност Николай Маринов сключва два нови договора за доставки на сурово мляко с фирмите "И.С.А.К.-БГ" ЕООД и "Уайт Голд Трейд" ООД, като те започнали да получават над 70% от всички поръчки на държавното дружество.

Според официалната информация заложените цени по договорите им са съответно - "не по-ниска" от 1.50 лв. без ДДС и 1.53 лв. без ДДС за литър. По информация на Министерството на земеделието, в периода октомври 2022 г. - февруари 2023 г., средната изкупна цена на литър сурово мляко в региона на Враца и Монтана е била между 1.02 лв. без ДДС и 1.10 лв. без ДДС. Освен, че се съмняват в завишена пазарна цена, от министерството добавят, че в клаузите на двата договора има редица неравноправни клаузи, които не защитават интереса на държавното дружество. Например плащанията са изцяло авансово, не са предвидени санкции при забавено или лошо изпълнение и др.

От проверката прави впечатление още, че фирмата "Уайт Голд Трейд" ООД е основана една седмица преди сключването на договора с държавната млекопреработвателна компания. От наличните документи става известно, че на 24 януари "И.С.А.К.-БГ" ЕООД извършва доставка на 4 000 л. овче сурово мляко на ед. цена 2.60 лв. без ДДС на стойност 10 400 лв. Съгласно проформа фактура от 5 януари обаче е извършено плащане на стойност 39 хил. лв. без ДДС за 15 000 л. овче мляко. Освен значителното разминаване между сумите и документите е установено също, че по договор изобщо не е предвидено доставянето на овче мляко и в този смисъл са извършени плащания без договорни условия за това.

В двата договора не било предвидено условие продавачът да декларира, че е вписан в публичния регистър на първи изкупвачи на сурово краве, овче, козе и биволско мляко. Подобно условие е вписано в други договори на дружеството и е нормална практика. Не е предвидено също изискване за представяне на сключен договор за доставка на сурово мляко между първи изкупвач и производител, включително от други държави - членки на Европейския съюз, съгласно законовите изисквания.

Договорите с двете фирми са подписани единствено от изпълнителния директор на дружеството Николай Маринов и по този начин са нарушени правилата за финансово управление и контрол на дружеството.

Според информацията от министерството след обявяване свикването на заседание на Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания за обсъждане промяна в ръководството на "Ел Би Булгарикум",
Николай Маринов в спешен порядък (на 17 февруари) поръчва 75 тона мляко от "И.С.А.К.-БГ" ЕООД на обща стойност 132 000 лв. Цялата сума е платена авансово на същия ден. Към момента нито един литър от поръчаните не е доставен в дружеството.

Част от констатираните притеснителни обстоятелства са свързани с процедурата за купуване на нови превозни средства

за дружеството на стойност 850 000 лв. Проверката на предоставените документи показва, че датата на доклада за купуване на транспортните средства съвпада с деня на заседанието на Съвета на директорите, на което той е бил одобрен.

Одитът показва, че липсват каквито и да е документи за извършено пазарно проучване и как държавната компания е стигнала до избора на фирмите, от които е поискала оферти.

За доставка на превозните средства е избрана фирма "Мипи Ауто" ООД. Стойността на договора е малко над 1 млн. лева с ДДС, които са били платени 100% авансово. Проверка на фирмата в Търговския регистър показва, че стойността на активите и нетните приходи от продажби са в пъти по-малко (съответно 348 000 лв. и 220 000 лв) спрямо авансово платената сума по договора. От друга страна, в договора не е предвидена клауза за гаранция за преведената авансова сума. Тези обстоятелства, според министерството показват, че не са взети никакви мерки за защита интереса на дружеството.

Проверката показва още, че предишният изпълнителен директор е променил своя договор, като е

предвидил изплащане на три пъти по-голямо обезщетение

в сравнение с договорите на предходни изпълнителни директори - или над 70 000 лв. Тези условия в трудовия договор на изпълнителния директор Николай Маринов са били разписани еднолично от председателя на Съвета на директорите Невена Петрова и за тях не са били уведомени нито Съвета на директорите на "Ел Би Булгарикум", нито Държавната консолидационна компания. Нещо повече - ДКК е изпратила писмени указания подобни практики в дъщерните ѝ дружества да бъдат прекратени.

Констатират се и факти, свързани с раздаване на необосновано големи суми на конкретни служители на дружеството под формата на бонуси и възнаграждения.

Още в самото начало на проверката, одиторите са установили липса на голяма част от информацията в дружеството. По-късно става известно, че в момента, в който предишният изпълнителен директор Николай Маринов разбира, че е освободен от поста, служител на дружеството изтрива наличната информация от компютъра му и заличава архива на цялата му електронна кореспонденция.

Същият служител е един от тримата, които през декември получават десетократно по-високи бонуси от останалите работещи в дружеството.