Румънците може да пътуват без визи до САЩ, ако Конгресът приеме нов законопроект в тяхна полза. Причината за специалното отношение е военната помощ, която Румъния оказва на САЩ и в подкрепа на Украйна.
Двама конгресмени внесоха през миналата седмица законопроект в подкрепа на включването на Румъния в програмата Visa Waiver, която позволява безвизово пътуване в САЩ за срок до 90 дни.
Инициативата е на председателя на мнозинството в Сената на САЩ Ричард Дърбин и на американския сенатор Джийн Шахин, председател на подкомисията по външни отношения на Сената за Европа и регионално сътрудничество в областта на сигурността. Законодателството идва след посещението на двамата сенатори в Румъния миналия месец.
В момента, за да може една страна да влезе в програмата за безвизово пътуване, трябва да има под 3 процента откази за визи на техни граждани. За Румъния, България, Хърватия и Кипър (единствените държави от ЕС, които не са в тази програма) обаче този процент е двуцифрен и се движи между 11 и 15 на сто. За Румъния отказите миналата година са били още повече – 17%.
„Проектозаконът е най-силният законодателен сигнал, който Румъния получава от Съединените щати по този въпрос. Освен това, законът подчертава необходимостта от ускоряване на усилията и на двете правителства – на САЩ и на Румъния – за предприемане на конкретни стъпки в тази посока. Не на последно място, инициативата на американските сенатори показва подкрепата и доверието, на които се радва Румъния като стратегически партньор и съюзник в Черноморския регион“, заяви Андрей Мурару, румънският посланик в САЩ.
Документът е озаглавен "Закон за премахване на визовия режим на Румъния от 2023 г.“ и изпраща важен политически сигнал до американската изпълнителна власт относно определянето на Румъния като страна по програмата, обясниха от румънското посолство.
В същото време властите в Букурещ се насърчават да засилят усилията си за борба с трафика на хора и да изпълнят техническите критерии за допускане до програмата, както е предвидено в Американския закон за имиграцията и гражданството.
При внасянето на законопроекта в дневния ред на Сената двамата американски сенатори се позоваха на важната и активна роля, която Румъния играе в рамките на НАТО и ЕС. Те подчертаха близките отношения със силен съюзник като Съединените щати и оцениха подкрепата, оказана на украинските бежанци след бруталната агресия на Русия срещу Украйна.
„Съединените щати твърдо подкрепят влизането на Румъния в програмата за премахване на визите", заяви във вторник Дерек Хоган, служител на Държавния департамент на САЩ, който беше в Букурещ на Срещата на стратегическия диалог Румъния – САЩ.
Румъния и България споделят еднакви амбиции за влизане в Шенгенската зона на ЕС. За разлика от България обаче Румъния си осигури вече подкрепа от Нидерландия, докато общо препятствие и за двете държави остава съпротивата на Австрия.