„Цар Симеон Велики така се пошегувал с туризма на съседите, че направил България на три морета." Това бе една от многото шеги, които разчувстваха българската публика в „Коперникос тиътър" в Чикаго, където „Комиците" дойдоха, за да разсмеят зажаднели за роден хумор българи и в същото време да припомнят, че кръвта вода не става. Патриотичното турне на звездите на bTV в САЩ е подкерепено от магазин и ресторант „Сердика" и с медийното партньорство на BG VOICE и стартиращият тв канал BIT.

„Ако Световното първенство по футбол през 1994 не беше в САЩ, американците нямаше да видят как 11 българи разплакват 80 милиона германци, 40 милиона аржентинци и 120 милиона мексиканци." И тук публиката избухна в бурни аплодисменти.

„Комиците" в състав Любо Нейков, Руслан Мъйнов, Христо Гърбов, Петьо Петков - Шайбата, Васил Драганов и Ненчо Илчев, разсмяха зрителите в залата с типичните български шеги за тъщата, за „мойта жена", за бита. Те включиха в програмата добре познатите образи на премиера Бойко Борисов, новините на „Комиците," комитите, водещия на телевизионната игра „Познай коя е тази дума" и нови герои като побългарен и леко пиян Малкия принц. Сред шегите актьорите изнесоха и урок по българска история, който се оказа полезен.

Студентът Здравко Ахилесов в изпъление на Илчев отговаряше на въпроси свързани със 100-годишнината от Балканската война, която е и поводът за турнето на „Комиците" в България и Чикаго. Ахилесов, разбира се, не успя да отговори вярно на нито един въпрос.

„Кажете, господин Ахилесов, какво знаете за Балканската война?", пита проф. Тазобедрев.

"Аз, такова, знам много за войната", отговаря гордо Ахилесов.

„Кажете поне едно от многото неща, който знаете."

„Аз... такова... може ли да използвам някой от жокерите?"

„Подсказвам. Ако войната е започнала преди 100 години, през коя година е избухнала?", пита проф. Тазобедрев.

„Щом е избухнала преди 100 години, значи е било следобед, защото сега сме вече 4-5 часа следобед", отговори гордо Ахилесов.

Проф. Тазобедрев, имитирайки на моменти смеха на Къци Вапцаров, поправяше студента, като всъщност преподаваше и на публиката.

Според Любо Нейков, който е и продуцент на шоуто, хората успяха да прочетат посланията между редовете, които са скрити и кодирани в образите. „Показахме, че имаме славно минало, въпросът е какво бъдеще ще имаме, каза Нейков. На тези въпроси се опитахме да отговорим и мисля, че бяхме разбрани."

Росица Иванова, която е на 31 години и от осем живее в Чикаго, каза, че е съгласна и че е имало нужда от урока по родолюбие. „Не знаех например, че през 1913 г. е подписан договорът (за края на Балканската война)." За Иванова шоуто показа защо трябва да помним България в сърцата си и да не забравяме, че сме българи. „Хареса ми, че успяха да вкарат факта, че сме българи и въпреки че сме в Америка, трябва да се обединим заедно, каза тя. Във всеки скеч имаше България. Не беше само да се смеем." 

Смешна, но и също така най-сериозна част дойде по средата на представлението, когато Евтим Милошев излезе на сцената. Той беше водещият на операция „Слава" вместо Росен Петров, който изпълняваше тази роля по време на турнето в България. Милошев разказа защо България е там, където има и един българин и защо без нас светът нямаше да бъде същият. „Ако не беше създателят на компютъра Джон Атанасов, американците все още щяха да пишат на пишещи машини и да комуникират с телеграфа." Милошев продължи: „Ако не беше Ралица Василева, американците все още щяха да мислят, че Европа е държава, а Русия - континент. Ако не беше световноизвестният учен от български произход Карл Джераси, създател на хапчето анти-бебе, китайците вместо 4 милиарда щяха да са 40 милиарда." Докато Милошев довърши монолога си, застанал пред голям екран, на който се въртяха кадри от войната, български знамена се вееха в залата и лицата на хората бяха сериозни и замислени. Според Нейков публиката схвана концепцията. „Реагираха и на посланието, и на примерите, каза той. В България щяха да реагират само на примерите."

Неочаквана изненада за публиката беше представлението на Александър Деянов-Скилър и Адриана Николова-Печенката. Световните шампиони по бийтбокс бяха специални гости на шоуто. Бийтбоксът като изкуство не е толкова популярен в САЩ, колкото е в Европа, и след шоуто хора от публиката споделиха, че не са виждали „толкова талантливи хора досега", както се изрази Ивайло Михалев. За други, като Даниел Соколов, „Това беше гениално. Явно навскядъе има бълагрски гении", добави той. Скилъра и Печенката свириха без никакъв музикален съпровод, използвайки единствено устата и тялото си. Печенката заложи повече на известни песни и ритми като песента „Принц Игор," а Скилър предпочете да импровизира повече със звуци, имитирайки различни действия като туптенето на сърцето, разглобяване и сглобяване на предмети.

Друг скеч, който публиката не беше виждала досега, но на който ръкопляскаше най-много, беше героят на Малкия принц. Христо Гърбов се превъплъщава в анимационния герой, които е „пропаднал," както го описва актьорът, „а си е мечтал, че ще бъде герой". По сценарий Малкият принц е пияница и безполезен човек, който е искал да бъде повече от това. „Побългарен вариант е, няма как", каза Гърбов. „Ние сме българско шоу и сме свързани с българската култура и българския начин на разсъждение."

 

Познатите образи на комитите бяха запазени за края на шоуто. Бунтарите, които искат да оправят България и света, но всъщност нищо не правят, както каза Нейков, правят революция всеки път, когато сядат на маса. И тук публиката разбра иронията и не спря да се смее. „Ние сме като едно огледалце, каза Нейков, като шута, който казва истината."

Посланието на „Комиците" и на образите в представлението според Нейков е, че както има път до Чикаго, така има път и назад. „Не трябва да се притеснява никой от това", добави той. България е навсякъде, където има и един българин. Просто да не забравяме, че сме българи независимо къде сме и какви успехи сме постигнали."

Това послание достигна до Пламен Иванов, който от шест години живее в САЩ. „Пак ще се върна", каза той.