Големи концерни са спонсори на подобни приеми и в други посолства на европейски държави в САЩ като Германия, Италия, Австрия

ВМРО изкара нова порция детайли около скандалното спонсорство на енергийния гигант „Шеврон" за приема по случай 3 март във Вашингтон. Според тяхна, нова информация има различия между превода и оригинала на английски на договора за спонсорство, в който българското посолство се било ангажирало да осведоми компанията за вътрешната икономическа обстановка. ВМРО видяха нещо нередно в това, а преди седмица и във факта, че „Шеврон" са дали 4 хиляди долара за наем на залата, където посолството ни във Вашингтон да посрещне гости по повод националния ни празник.

Самият факт, че около компанията има скандал в България (за лиценза на „Шеврон" да проучва за шистов газ), веднага трябва да подскаже на дипломатите, че не е ОК да търсят точно тази фирма за спонсор. Хората от посолството тук и политиците в България обаче очевидно живеят в два паралелни свята.

От години „Шеврон" и други компании имат интерес към проучвания за шистов газ у нас. Водят се преговори, нашите представители тук се срещат с шефове на фирмите и това не е тайна. Специално в BG VOICE сме писали няколко пъти за тези разговори, преди „Шеврон" да получи лиценз. Правителството в България обаче държеше всичко това в тайна от обществото. Хората се събудиха един ден и разбраха, че лиценз за проучване е даден на „Шеврон", и естествено това предизвика паника в малката ни и гъсто населена родина.

Няколко седмици след това Бойко Борисов обяви, че лицензът е стопиран, а малко по-късно с половин уста обеща на Хилъри Клинтън, че „Шеврон" ще могат да дълбаят, когато доставят най-последната технология, която да гарантира запазване на околната среда. Чиста политическа шизофрения. Как изглежда страната ни в очите на голям инвеститор, който в рамките на месец-два получава ту одобрение, ту отказ, ту пак полуодобрение да инвестира в проучване за нови енергийни ресурси.

Да, извличането на шистов газ е много противоречива технология с доста примери, при които е причинило сериозни екологични щети. Но тук става въпрос за проучване дали въобще имаме такива находища. Рискът съществува като при всеки друг тип извличане на енергийни източници, но в САЩ хората плащат 4 пъти по-малко за газ от тези в България. Очевидно е, че рискът трябва да бъде добре премерен и обяснен на хората. И тук е сериозният гаф на правителството на Бойко Борисов, което явно добре комуникира с хората само когато стане въпрос за строеж на магистрали и пълнене на дупки. За по-глобални въпроси явно липсва лексикон.

Гневът на ВМРО обаче е малко преигран. Уж са националистическа партийна организация, а пък от шума, който вдигат, може да останем с впечатлението, че искат страната ни да остане 100% зависима от Русия в областта на енергийната политика. Малко диверсификация (любима дума на американските политици) няма да е никак излишна. Дори и да е само за да имаме по-добра изходна позиция за преговорите с руснаците.

Така че протестът на ВМРО изглежда в унисон с нечии интереси, но май не са точно български. Защото майсторската игра на силните националистически партии в малки държави като България е не да изолират страната от големите, а да ги поставят в постоянен конфликт на интереси, от които да печели страната. Това обаче е присъщо наистина на големи политици, които в България явно не са се раждали скоро.