Тази седмица новоизбраният президент на САЩ извади най-силната си досега оферта да завладее Канада, като предложи на жителите й 60-процентно намаление на данъците, ако се съгласят да се присъединят към САЩ и да станат 51-ия американски щат. Макар че предложението на Тръмп беше теоретично, много канадци, на които им е писнало от левичаря Трюдо, заявиха, че биха го посрещнали с отворени обятия, пише "Мейл онлайн".
Те казват, че биха оценили данъчната отстъпка и други привилегии от присъединяването към най-голямата икономика в света. Максим Берние, основател и лидер на дясната Народна партия на Канада, заяви пред DailyMail.com, че някои канадци гледат към Тръмп след десетилетие на либерално управление.
Доводите на одобряващите идеята са различни - някои предвещават икономически бум за Канада, други харесват 60-прецентното намаление на данъците. Други канадци се стремят към по-малко ограничения върху притежаването на оръжие, по-ниска имиграция и други политики, съгласувани с бъдещата администрация на Тръмп.
Въпреки ентусиазма им, проучването на Leger сред 1520 души установи, че 82% от канадците са против превръщането на САЩ в 51-ва държава, а 5% са заявили, че не знаят.
Подкрепата за сливането е по-голяма сред мъжете, по-младите канадци и жителите на провинциите Алберта, Манитоба и Саскачеван. Предвид ниската подкрепа за политика, която за много канадци звучи непатриотично, нито една от големите политически партии там не подкрепи плана на Тръмп.
Берние, отцепник консерватор, който създаде своя отцепническа партия през 2018 г., казва, че партията му е твърдо против разделяне с канадската независимост. Но някои негови сънародници гледат към Тръмп след години на либерално лидерство на премиера Джъстин Трюдо, казва той пред DailyMail.com. Хората, които казват „да“ на тази луда идея, идваща от Тръмп, може би е защото са толкова разстроени от правителството на Трюдо, каза той. Те са притеснени от "отворените граници, големия дефицит, огромните данъци и инфлацията". Все пак Берние заяви, че не вярва, че подкрепата за сливането нараства в Канада.
През последните дни Тръмп говори за териториално разширение в Канада, Гренландия и Панама и се подигра на министър-председателя Трюдо, като го нарече „губернатор“. На Коледа той засили кампаниите си срещу правителствата на Панама и Канада. Неотдавна Тръмп публикува, че "канадците искат Канада да стане 51-вия щат", и предложи свое изображение, на което е наложен на планински връх и оглежда околните територии до канадското знаме.
Трюдо предположи, че Тръмп се е шегувал с анексирането на страната му, а двамата се срещнаха наскоро в клуба на Тръмп „Мар-а-Лаго“ във Флорида, за да обсъди заплахите на Тръмп да наложи 25-процентно мито върху всички канадски стоки. Министърът на обществената безопасност Доминик Лебланк, който присъства на вечерята в петък в клуба на Тръмп „Мар-а-Лаго“, заяви, че коментарите на Тръмп са били на майтап.
В неделя вечерта Тръмп направи категоричното изявление, че би искал да закупи Гренландия, докато обявяваше своя избор за посланик в Дания - съоснователя на PayPal Кен Хауъри.
"За целите на националната сигурност и свободата в целия свят Съединените американски щати смятат, че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост" - написа той в платформата Truth Social.
Тръмп изрази интерес към закупуването на Гренландия, автономна територия на Дания, по време на първия си президентски мандат. Преди да се проведат каквито и да било разговори, той получи публичен отказ от датските власти, които повториха, че островът е „отворен за бизнес, а не за продажба“.
През уикенда новоизбраният президент предположи, че САЩ могат да си върнат контрола над Панамския канал, ако не се направи нещо за намаляване на нарастващите разходи за превоз, необходими за използването на водния път, свързващ Атлантическия и Тихия океан. Президентът на Панама Хосе Раул Мулино отговори във видеоклип, че „всеки квадратен метър от канала принадлежи на Панама и ще продължи да принадлежи“, но Тръмп отвърна в социалната си мрежа: "Ще видим това!"
Текст: "Мейл онлайн" (тук със съкрашения)