Хубаво е отсега да започнем да си подготвяме бъдещите договори, в това число и с "Газпром". Това заяви членът на Изпълнителното бюро на БСП и енергиен експерт Таско Ерменков в ефира на БНТ. "Икономика без надеждни източници на енергия - няма как да се случва. И поради тази причина ще бъдем още по-категорични от гледна точка защита на интересите на енергийната сигурност като елемент от националната, и на енергийната сигурност като елемент от икономическото развитие, в това число и на социалната политика на България.
"Хубаво е отсега да започнем да си подготвяме бъдещите договори, в това число и с "Газпром".
Говорим, че азерския газ е много евтин в момента, но това е така, защото договорен по формулата, по която имахме договор с "Газпром" преди да преминем към спотовите цени. Ако бяхме останали на тази формула, сега щяхме да имаме цена на "Газпром" - същата като на азерския газ", обясни членът на ИБ на БСП за газовите доставки.
"Нищо неизбежно не виждам.
Преди да се предприеме каквото и да било, трябва да сме сигурни в това как ще се отрази на бъдещия ни арбитражен спор с “Газпром”. Това вече е неизбежно. Арбитраж ще има и той ще е за милиони.
Тук имате договор, а утре нямате.
Формулата на газпромския газ е следната: 70% от цената е свързана към абурдно скъпия газ от борсите и 30% е като азербайджанския. Като съберете 70-те и 30-те процента, ще стане нещо по-евтино от борсовата цена, но много по-скъпо от този от Азербайджан”, коментира още Трайков пред bTV.
"Газпром" е надежден доставчик на газ.
Тяхното решение дойде като отговор на наложениете санкции от Европейския съюз, от който част е и България. Ние предупредихме за това още февруари месец. България е несигурен партньор, не "Газпром"", каза Костадинов. "България няма интерес от скъсване на отношенията с Русия", допълни той пред bTV.
Междувременно от "Продължаваме промяната" излязоха с изявление:
„Беше ни представено едно единствено решение, а именно „Газпром Експорт“. Разговори с „Газпром Експорт“ са водени нееднократно и от предишния кабинет, но това не даде резултат. Най-вероятно няма да даде резултат и сега, а зимният сезон предстои. Сериозно трябва да се разгледат възможностите за алтернативни доставки“, заявява Радослав Рибарски от „Продължаваме Промяната“. Напомняме, че в рамките на настоящия кабинет беше създаден Кризисен щаб по въпросите на енергетиката, още на трети август. Ден по-късно гръцки официални представители, включително говорителят на гръцкия кабинет, Янис Иконому, съобщиха, че капацитетът на терминала в Ревитуса ще бъде почти удвоен до края на август. При наличието на свободен капацитет за разтоварване за нас остава загадка защо договорените количества газ от САЩ бяха отказани. Отказът от договорени количества за нас би означавал, че газовите нужди за есента и зимата са обезпечени, но от днешното съобщение разбираме, че това не е така, а България е тласната към това отново да преговаря с „Газпром“, които едностранно нарушиха действащия си договор с нашата страна.