Сериозен скандал се разгоря в България през последните дни, след като съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов съобщи, че 32-ма политици от „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън“ са били подслушвани от службите за сигурност.
Служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков потвърди информацията и дори хвърли още една бомба – сред подслушваните е и служебният премиер Стефан Янев, който преди да заеме този пост, беше секретар на президента Румен Радев по отбраната.
Означава ли това, че покрай Янев е "прихванат" и държавния глава, не е ясно, нито пък дали цялата афера ще бъде разплетена.
Рашков уточни, че СРС-тата са прилагани от Държавната агенция "Технически операции" (ДАТО) и ДАНС.
В петък Софийска градска прокуратура съобщи, че е възложила на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКCРС) да провери дали са извършени нарушения при прилагането на СРС-та.
Министър Рашков се учуди от хора на прокуратурата, защото Бюрото за контрол на СРС по закон е независим орган, който би могъл да проверява и държавното обвинение.
Рашков, който до края на 2018 г. бе ръководител на Бюрото, припомни, че тези проверки се извършват само при постъпили сигнали, при самосезиране и по препратени документи от други институции.
По информация на БНР подслушването е ставало, като първоначално е била изисквана разпечатка на телефоните на определени публични фигури, а след това на контрол са били поставяни онези техни контакти, с които опозиционните лидери най-често са разговаряли.
Министър Рашков зави в петък, че сваля доверието си от шефа на "Вътрешна сигурност" Стефан Банков. А само два дни по-рано двамата бяха в Пловдив, където Рашков похвали усилията на дирекцията по акцията срещу седмина заподозрени в корупция полицаи.
Пред NOVA сутринта Рашков каза, че няма да уволнява Банков, но в късния следобед беше изпратено съобщение до медиите, в които се казва, че шефът на „Вътрешна сигурност“ е преназначен.
Самият Банков е отказал коментар.
В четвъртък вечерта, потвърждавайки пред БТА твърденията за подслушване на политици, Рашков съобщи че срещу него е образувано дело след публикация, че заедно с зам.-директор на ДАТО са подготвяли "Бръмбаргейт 2" срещу главния прокурор.
Веднага след изявлението му говорителят на главния прокурор Сийка Милева заяви, че в такова дело няма.
От официалното съобщение на държавното обвинение става ясно, че проверка ще бъде извършена и в МВР, както и в ДАНС, но не и в ДАТО.
Политическите реакции:
Трябва да има бърза и независима проверка, заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. Според него поръчката за това следене идва от бившия премиер Бойко Борисов.
"Такава проверка може да се направи само по един-единствен начин – тя трябва да стане бързо. Защото проверката за това подадени ли са искания, унищожени ли са веществени доказателствени средства, какво става с архива? Нашата е информация е, че се твърди, че архивът тук е бил наводнен. Имало ли е такова нещо? Тези проверки се правят за часове. Очакваме в първия работен ден, във вторник, прокуратурата и ДАНС да излязат с пълна информация кои са лицата, които са били обект на проверки, на какви основания се е случвало това, кой е имал достъп до тези материали, унищожавани ли са материали", каза Иванов във видео, излъчено на живо във фейсбук.
Слави Трифонов реагира във Фейсбук.
„Не знам дали разбирате колко чудовищна е тази информация?!...Защото показва, че държавата не е била управлявана от Демокрацията, а от Мафията. Била е овладяна от мафиотски структури, които са използвали държавата за личните си интереси и не са се притеснявали въобще да използват силовите служби на държавата за личните си интереси. По-голямо доказателство за това, че мафията си е имала държава – здраве му кажи! За хората, поръчали и извършили това престъпление, веднага трябва да последва обвинение, съд и присъда. Само така ще покажем, че в България все още има остатъци от демократична и правова държава.“
Никой политик от ГЕРБ не е коментирал случая. Вместо това пресцентъра на партията изпрати съобщение, в което се казва:
„Твърденията за подслушвания без нито едно доказателство са груба манипулация, която можем да сравним с аферата Костинброд. Отказваме да коментираме предизборни компромати. За нас това е спекулация, която цели скандал, който да отвлече общественото внимание от едноличния произвол на президента Радев и служебното му правителство. Призоваваме Атанас Атанасов, като първоизточник на твърденията, незабавно да изнесе доказателства за думите си. Настояваме и за незабавни проверки от всички компетентни институции и публично оповестяване на резултатите от тях“.
Мая Манолова от "Изправи се! Мутри вън!" също коментира:
"Знаел ли е Борисов, че незаконно са подслушвани политици от трите формации, които са опозиционни спрямо неговото управление? Имал ли е информация за разговорите, които тези политици са водили? С негово съгласие и под негово ръководство ли се е случило това?", попита тя.
Обяви, че е в контакт с "Демократична България", а ще се свърже и с "Има такъв народ" за общи действия по случая. Настоя още сега, под егидата на президента, да бъде създадена комисия със служебния вътрешен министър, омбудсмана, правозащитни организации, разследващи журналисти, която да направи пълно разследване за това подслушвани ли са политици, кои са те, на какво основание, от кои органи, колко време.
"Ако е вярно, това е изключително скандално. Всичко трябва да се провери и да се изнесе истината. В демократична държава да се подслушват политици преди избори е абсолютно недопустимо", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова на брифинг по повод обединение на "леви" партии.
Лидерът на останалата извън парламента на последните избори партия НФСБ Валери Симеонов също потвърди за такива практики.
"Имам познати в службите, които използват термина "Да те кача на бобслея", което означава да те подслушват незаконно", обясни бившият вицепремиер.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.