Бившият говорител на Софийската районна прокуратура Руси Алексиев направи огромен скок в своята съдийска кариера, след като бе избран за председател на едно от най-важните съдилища в държавата - Софийския градски съд (СГС).

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет гласува в полза на Алексиев с мнозинство 9 на 2 гласа. "Против" бяха единствено Атанаска Дишева и Олга Керелска, които често са единствената опозиция сред съдебните кадровици.

Преди седмица Алексиев остана единствен кандидат за позицията след изненадаващия отказ на досегашния председател Алексей Трифонов.

Софийският градски съд е известен още и като съда на политиците, защото по закон той гледа като първа инстанция всички дела срещу лица с имунитет, включително магистрати. Този съд има правомощието да разрешава използването на специални разузнавателни средства срещу хората по върховете на властта.

Досега Руси Алексиев беше заместник-председател на Софийския градски съд. В това си качество той позволи подслушването, което доведе до ареста на близкия до Ахмед Доган политик Джейхан Ибрямов, независимо че по това време той бе под защитата на два имунитета – като действащ депутат и кандидат за депутат.

След извършеното подслушване Ибрямов бе арестуван със 100 хил. лв. белязани пари и обвинен в търговия с влияние. По време на заседанията за задържането му под стража се разбра, че той е бил следен дълго преди да се образува делото срещу него.

Човекът на Доган бе държан в ареста до изборите, на които отново бе избран за депутат от фракцията на Доган. Съдия Руси Алексиев обяви, че имунитетът не пази от подслушване, защото СРС-тата били "извънпроцесуална дейност".

Всичко това се случи седмици преди предсрочните избори на 27 октомври, които бяха критично важни за хода на разцеплението в ДПС, възникнало след опита на съпредседателя му Делян Пеевски да изземе от Доган структурите и електората на партията.

Конкурсът за избор на председател на Софийския градски съд беше открит през 2023 година. Съдиите от Софийския градски съд подкрепиха и двамата кандидати. Алексей Трифонов получи подкрепата на 50 души, а Руси Алексиев – на 44, което означаваше, че и двамата събират над 50% от гласовете на съдиите.

Четири часа въпроси

Изслушването на Руси Алексиев продължи малко над четири часа, като той обеща "да продължи добрите практики" в Софийския градски съд.

"Ще работи за утвърждаване на съдийското самоуправление, ще поддържам добри професионални контакти със съдиите и ще търся тяхното партньорството, включително при избора на заместниците ми, ако бъде избран", каза Алексиев.

Той обясни, че високо досегашната работа с Алексей Трифонов и администрацията.

Софийският градски съд традиционно е свръхнатоварен, защото се произнася по около 40 % от делата на всички окръжни съдилища,

"Това натоварване е нечовешко. То и значително по-голямо в сравнение с останалите окръжни съдилища", каза Алексиев и разказа, че има съдии, които са засегнати от професионално прегаряне (бърнаут.).

Той настоя за назначаването на съдебни помощници, защото увеличаването на броя на съдиите не дава резултат.

Делата на Нотариуса

Членът на ВС Даниела Марчева попита Алексиев дали е разглеждал дела, свързани с Мартин Божанов - Нотариуса или неговото обкръжение. Той отговори, че не познава Нотариуса и никога и никакъв повод не е имал контакт с него като съдия, а като прокурор е разглеждал негови преписки.

В тази връзка съобщи, че за да изчисти името си ще сподели класифицирана информация пред членовете на съвета, а Галина Захарова спря мониторите за широката публика.

По повод медийни публикации Атанаска Дишева го попита дали е предоставял информация на депутат за поискани СРС срещу Нотариуса.

"С удоволстиве ще ви отговоря и с неудоволствие повтарям, че нито познавам това лице, нито съм имал и опосредствен контакт с него", каза той.

"Никога не съм бил в клуб SS преди за убийстово на Божанов. Не бях чувал за този клуб и не съм ходил в него преди убийството му", допълни Алексиев.

Кариерата на Руси Алексиев

Публичната част от кариерата на Руси Алексиев в съдебната система започна, когато той бе назначен от главния прокурор Борис Велчев за говорител на Софийската градска прокуратура. Той бе човекът, който разказваше пред медиите за работата на прокуратурата по делото за самоубийството на "мъжката секретарка" на Ахмед Доган – Ахмед Емин.

През този период Руси Алексиев бе известен с добрия си контакт с медиите и бързата реакция.

Пет години по-късно името на Руси Алексиев бе употребено от мнозинството около Сотир Цацаров във Висшия съдебен съвет при саморазправата му с влиятелния бивш прокурор Камен Ситнилски, бивш заместник-главен прокурор, известен като сивия кардинал на държавното обвинение от мандата на Борис Велчев.

През 2014 година мнозинството около Цацаров незаконно уволни Ситнилски, който почина две години по-късно, докато се опитваше да обърне пред съда решението на ВСС.

Уволнението бе направено с аргумента, че Ситнилски е уронил престижа на съдебна власт, създавайки организация сред прокурорите, за да го вкарат във ВСС.

Мнозинството на Цацаров намери за свидетели четирима прокурори от Софийската районна прокуратура – Антон Ефтимов, Любка Кабзималска, Светломир Хиков и Силвия Соколова. Те твърдяха, че през 2012 година са имали разговори с Руси Алексиев, по онова време зам.-районен прокурор на София, който им "указал" за гласуват за Ситнилски.

Веднага след този случай Руси Алексиев поиска да напусне прокуратурата и бе назначен за съдия в Софийския градски съд.