Изненадващата кончина на отец Грую от църквата „Света София“ в Чикаго остави българската общност без своя главен духовен водач, но създава опасност и пред финансите на храма. В момента църквата е в добро финансово състояние заради несъмнените качества на покойния свещеник да бъде и добър стопанин. С търсенето на нов отец обаче приходите от различни поводи в залата на „Св. София“ намаляват, както и потокът от миряни. Наемането на нов свещеник ще донесе нови разходи. А всичко това идва месеци преди ипотеката на църквата да бъде предоговорена. Сега църковното настоятелство, с помощта на BG VOICE, започва кампания по набиране на средства за бързо погасяване на ипотеката, която е в размер на около 840 хиляди долара. „Храмът е отворен както преди, църковните служби продължават. Хората, които се нуждаят от свещеник през седмицата, в огромното си болшинство успяваме да им удовлетворим изискванията, но знаете, че никога няма да бъде същото“, казва в интервю за BG VOICE д-р Михаил Николов, председател на църковното настоятелство на „Света София“.
кастинг за избор на нов свещеник на „Св. София“
По устав нов свещеник се избира, след като е одобрен едновременно от членовете на църквата и митрополит Йосиф, който отговаря за българските храмове в САЩ, Канада и Австралия. „Кандидатите, които са, идват да служат известно време тук и затова ще призова – идвайте на службите да виждате свещениците, които служат, защото всеки един от тях би могъл да бъде потенциално наш свещеник. Сега чакаме кандидатури още от България“, казва д-р Николов. Той припомня, че за избора на отец Грую преди 28 години са били нужни повече от шест месеца.
„Църквата се намира в добро финансово състояние, слава Богу“, казва д-р Николов, но отбелязва два големи разхода, които предстоят в следващите месеци – завършването на вътрешното изографисване на храма и подмяната на отоплителните тела на комплекса, които са повече от 20-годишни. Процесът по изографисване на храма се забави заради пандемията от COVID-19, но скоро ще бъде довършено от екипа художници, които ще дойдат в Чикаго от България.
„Затова ги правим тези фъндрейзъри, за да може да се съберат тези пари и да се сложат към ипотеката и да се изплати колкото се може по-бързо, за да подпомогне това състоянието на храма. А в крайна сметка човек има една сигурност, когато знаеш, че това, което притежаваш, е изплатено“, обяснява д-р Николов. BG VOICE се включва активно в кампаниите за финансиране на храма и призовава всички свои читатели и рекламодатели да помогнат в този момент. А нашият екип ще следи и за харченето на събраните пари, за да сме гарант пред българската общност за прозрачността на процеса.
Важно уточнение е, че храмът не е собственост на едно лице или корпорация – „Храмът се притежава от членовете на църквата. Тя е собственост, по устав, на всички членове“, обяснява д-р Николов. „Искам да се обърна към всички – идва Рождество, да се помолим, да вярваме, че нещата ще бъдат по-добри следващата година. Всички заедно да запретнем ръкави – ако наистина в чикагската общност са 100 хиляди българи, не е никакъв проблем да се изплати една ипотека от около 800 хиляди долара“, призовава д-р Николов. Ако и вие искате да помогнете, може да го направите
тук >>