Елена Драгостинова се поддаде лесно на китайския натиск

Китайското правителство използва срещата на високо ниво в София, организирана от премиера Бойко Борисов, за да се опита да забрани провеждането на изложба, организирана от религиозното движение „Фалун гон". В типичен комунистически стил, без да го оповестяват публично, китайците са използвали познати лостове, за да осуетят проявата. Те са приложили най-вероятно натиск, сплашване и други мерки, за да принудят управителите на залата, където трябваше да бъде изложбата, да откажат помещението. Това съобщиха организаторите на международната изложба, озаглавена „Изкуството на Джън, Шан, Жен". Всичко това се е случило точно преди срещата 16+1 в София, на която Китай събра част от страните в Европейския съюз и други, които не влизат в организацията, за да ги примамва с обещания за големи инвестиции. ЕС намекна, че тази среща цели и най-вероятно ще доведе до разцепването на съюза, а Германия директно обяви, че е против китайските инвестиции в Европа. Същата позиция заемат и САЩ, които дори в момента са в търговска война с китайците.

Въпреки това китайският премиер Ли Къцян бе топло посрещнат от г-н Борисов, който - в типичен стил - го обсипа с комплименти и радушно гушкане. На срещата в София присъстваха лидерите на много „непокорни" страни членки на ЕС, като например унгарският министър-председател Виктор Орбан.

Организаторите на изложбата обвиниха директора на музей „Борис Христов" Елена Драгоситнова, че изненадващо е отменила уговорката за наем на зала, без да посочи аргументи за това. Изложбата вече е гостувала в над 900 града в 50 държави по света, също в Европейския парламент, в парламентите на Канада, Австралия, Обединеното кралство и в американския Конгрес. В България тази година тя вече гостува в Балчик, Добрич, Бургас, Пловдив, Варна и Стара Загора.

В София изложбата трябваше да гостува от 2 до 13 юли 2018 г. Броени дни преди 2 юли, планирания ден на откриването, директорът на „Борис Христов" обявила, че отменя предварителната уговорка за залата. „Договорихме се устно с представител на музея през май. С това стартира кампания по промотирането й в медии, изготвиха се информационни материали и т.н. Информация за изложбата бе поставена и в календара на събитията в XIV фестивал на изкуствата „Борис Христов", като събитието присъства на афиша на музея, така както е било популяризирано от директора в различни медии и форуми", разказа Александра Ботева от организационния комитет. Тя допълни, че през юни, след като подписала договора за наем, предплатила 600 лева по сметката на музея. Докато обаче тече организацията по подготовката на изложбата, шефката Драгостинова й звъннала и препредала, че от посолството на Китайската народна република в София поискали среща в музея с организаторите на проявата. Малко след това звъннала пак с точно обратното предложение - никой от организаторите да не присъства на заявената среща. После звъннала пак - вече за да съобщи, че няма да може да проведе изложбата в музея. Драгостинова започнала да твърди, че никаква среща с китайците не се била състояла, а това било нейно лично решение.

Как точно са протекли събитията не е ясно, но от опита, който много българи имат от годините на комунизма, лесно могат да се ориентират с какъв маниер китайците са притиснали музейното ръководство, намесвайки се по този начин във вътрешните работи на суверенна страна. Това се случва в момент, когато китайските инвестиции все още не са навлезли в България. Когато те бъдат факт, възможностите на Китай да управлява по своя си задкулисен начин страната ще бъдат неимоверно повече, обясняват политолози.

Причината за тази огромна раздразнителност на комунистически Китай към една малка изложба в далечна за тях България е, че властите в Пекин изпитват необясним страх от движението „Фалун гон". В Китай и в момента има седем политически партии, но всичките те са приели, че комунистите имат монопол върху властта, а и лидерите им се назначават от самата компартия. Докато „Фалун гон" е хем масово, хем независимо от комунистите движение, в което официален Пекин вижда единствената независима от комунистите сила, способна да ги конкурира за властта. Макар лидерите на „Фалун гон" никога да не са заявявали каквито и да е политически претенции, след като то стана масово в Китай, властите го забраниха, водачите му бяха арестувани и вкарани за дълги години в затвора, а други бяха заточени или изгонени в чужбина. Много последователи на „Фалун гон" са преследвани и в момента, като според непотвърдени източници китайските власти ги умъртвяват и използват за донори на органи.

„Фалун гон" се превежда буквално „духовна енергия на колелото на закона". И е сравнително ново религиозно движение, в основата на което са традиционната китайска гимнастика „цигун" в съчетание с елементи на будизма, даосизма, конфуцианството и китайските народни вярвания. Главните й ценности са конфуцианските принципи „джън, шан, жен" (както е и името на изложбата), които означават „истина, състрадание, търпение". Мнозина в Китай, а и официалната преса сочат „Фалун гон" като секта, което нейните лидери отричат.

Появата на религиозното движение е в началото на 90-те години, а негов основоположник е Ли Хунчжи, наричан още Учителя. В определени характеристики и на движението, и на лидера му то много напомня на възникването и съдбата на Бялото братство и неговия водач Петър Дънов, също именуван Учителя. И макар Дънов да е бил покровителстван от дошлите на власт през 1944 година комунисти, защото в миналото е помагал на Георги Димитров да се укрива от полицията, движението му бе забранено през всичките 45 години, докато управляваше БКП.

Китайската комунистическа партия забрани „Фалун гон" на 22 юли 1999 година. Парадоксално е, че забраната не важи за Хонконг, където китайците продължават да съблюдават договорката с Великобритания там да се запази многопартийната система със свободата на печата и религиите. Но и там, и по целия свят китайците ревниво следят за изявите на „Фалун гон" и се опитват по всякакъв начин да ги осуетяват.

Този път опитът им в България се оказа само наполовина успешен. След като Елена Драгостинова се пречупи пред китайския натиск и затвори музея „Борис Христов" за изложбата, „Изкуството на Джън, Шан, Жен" бе приютена в зала „България" на Софийската филхармония.

Организаторите на изложбата предупредиха, че при следващ опит проявата им да бъде осуетена ще сезират прокуратурата, ДАНС и европейската комисия с молба за проверка на евентуалната намеса на властите в Пекин във вътрешните работи на Република България.