Ограничаване на правомощията на главния прокурор и преминаване на службите изцяло под юрисдикцията на правителството са сред основните акценти в програмата на обединението “Продължаваме промяната” - “Демократична България”, които бяха посочени от представителите на двете формации Кирил Петков и Атанас Атанасов.
Двамата дадоха интервю пред BG VOICE, в което посочиха, че ще работят за пресичане на корупционните практики, така че излишъците да се разпределят за социални плащания.
Да вземем корупционните плащания от малък на брой фирми, и да ги дадем като социални плащания на хората. Излишъците, които имаме в края на годината – от там ще вземем парите, коментира Кирил Петков.
Кирил и Асен не са Бойко Борисов
Сега вече сме структурирана партия и много по-лесно влизаме в общата коалиция. Този път формалните решения се взимат много по-структурирано, каза Кирил Петков.
Той обясни, че всички трябва да имат една кауза – всички българи да имат нормален живот.
Кирил и Асен не са Бойко Борисов, каза Атанас Атанасов. По думите му лидерът на ГЕРБ е “продукт на ъндърграунда”. “Групировките от 90-те години си намериха човек във властта и за това толкова години го крепят. Ако Борисов има някакви притеснения, то са от тези, които са зад него.
Кирил Петков: Ще сменим състава на регулаторите
Самата ни кошница, която определя инфлацията, в нея има много повече храни. Българите, като по-бедни, слагат повече от храните, каза Кирил Петков.
Вие знаете, че една хранителна верига има около 105 млрд. продажби в Европа и само 1 млрд. В България. Това означава, че българският пазар е част от един общ пазар, и няма как цените да са много по-различни тук, каза Кирил Петков.
Той обясни, че 70% от месото у нас е внос, а 50% от доматите също са внос.
Истината е, че и КЗК - контролът на държавата върху потенциалните монополи и всякакви спекуланти на пазара, е още от стария състав на ГЕРБ. Майката на Ненков (депутат от ГЕРБ, бел. ред.) е още в КЗК.
Ще направим така, че да сменим състава на регулаторите.
Атанас Атанасов: Ние се превърнахме в държавата на изтеклите мандати
Ние се превърнахме в държавата на изтеклите мандати. Да си дадем сметка кой има интерес това да продължи – този, който контролира назначените от него хора с изтекли мандати. Това трябва да приключи, за това държавата има нужда от редовна власт, каза Атанас Атанасов.
Негативният ПР има само една цел – да изплаши хората. Икономиката не се движи лошо, но няма как да промениш цените на пазара, след като по-голяма част от продукцията е внос, коментира Кирил Петков.
Според Атанас Атанасов с доклада на финансовото министерство, в което се чертаят черни сценарии за финансовата стабилност, се внушава страх. "Въпросът е кой слага в устата на финансовия министър тези политически внушения. За една седмица имаше две активни мероприятия, организирани срещу нас. Едното беше на Велкова (финансовият министър, бел. ред.) и два дена след това излезе главният прокурор, който каза, че е бил жертва от нашето отношение към него", коментира Атанасов.
Кирил Петков: Стига толкова разправии, стига толкова караници, на българите им трябват решения
Никога няма да спра да се чудя на нахалаството на Борисов. Той си е по природа такъв. Този парламент, който си отиде, се управляваше от ГЕРБ. Да казваш на черното бяло, да си вътре в залата, да не се регистрираш, за да провалиш кворума и да кажеш – ние кворумът не можем да го направим. Други са тези, които бойкотираха заседанията и обслужваха нечии интереси, каза Атанас Атанасов.
Това, което ще стане ясно, е че ние в момента правим това обединение, и този път, човекът, който ще ръководи парламента, ще бъде от нашето управление, каза Кирил Петков. “Стига толкова разправии, стига толкова караници, на българите им трябват решения”, допълни той.
Винаги социолозите до този момент са ни давали поне 5% надолу, отколкото са реалните резултати. За първи път сега ни дават първо място, затова смятам, че ще имаме много повече, каза Кирил Петков и припомни, че има 77 граждански организации, които никога не са заставали зад политиците, но са казали, че не искат повече избори, а искат нормално правителство.
Смятам, че българите са на мнение, че трябва да има радикална промяна, каза Атанас Атанасов. Даваме си сметка, че държавата има нужда от нормална власт.
Не са водени разговори за коалиции
В политиката трябва да се говори с всички, но не на закрити врати и да търсим подкрепа. Пред всички – ето ви програмата, каза Кирил Петков.
Според него ще има сериозни разговори с всички партии. “Но не се говори за коалиция с когото и да било”, обясни той.
Имаше доста сериозни грешки и трябва да ги призная,
каза Кирил Петков.
Първата грешка беше, че направихме коалиция с ИТН. Реално тези хора имаха съвсем различни ценностни виждания, каза Кирил Петков. Той обясни, че от ИТН искали да вземат пари от регионалното министерство “по стария начин”.
Оказа се, че ние носим цялата отговорност, а действията в министерствата са безконтролни, каза Петков.
По думите му първото нещо, което ще бъде направено, е службите да работят за правителството. Правителството няма контрол над прокуратурата и тя не работи, но се оказва, че и службите не могат да бъдат реформирани.
Научихме много уроци, заключи Петков.
За службите
ПП и ДБ ще внесат законопроекти за промени в службите, с които президентът да не назначава началниците в тях.
Атанас Атанасов цитира конституцията, според която МС отговаря за сигурността в страната. В момента шефовете на служби се назначават с указ на президента, който не носи отговорност. Получава се дисонанс – тези, които трябва да вършат работа, но ги контролира някой, който не носи отговорност, обясни Атанасов.
По думите му руските служби необезпокоявани работят в България. След 2001 година българската държава не противодейства на това. И компроматите, които се появяват, идват от там, обясни Атанасов.
Ветото за Македония не е паднало.
То е поставено под условие, че българите ще влязат в Македонската конституция, каза Кирил Петков. Много се радвам, че европейската позиция стана българската позиция. Нашата задача ще бъде е да направим повече икономически връзки, повече културни връзки, но това ще бъде по-дълъг процес, обясни Петков.
Трябва да има много по-активна политика на държавата за българите в чужбина, каза Атанас Атанасов. Имаме навън 2 млн. българи, за които българската държава не полага достатъчно грижи, смята той.
Моето семейство, както много български семейства, е дало кръв за Македония. Но ние българите сме длъжни да направим всичко необходимо, Македония да стане част от европейската общност.
Службите трябва да направят добра оценка на българите в чужбина и да ги привлече обратно. По думите му трябва политика, която да връща “мозъците” обратно, смята Кирил Петков.
Помощ за Украйна
Не бива да се отсича по този въпрос, ще трябва да се съобразим с експертното мнение на специалистите в отбраната – така Атанас Атанасов отговори на въпрос защо България не може да даде изтребители като помощ за Украйна.
Той обясни, че по реда на парламентарния контрол трябва да се провери как се изпълнява решението на Народното събрание за даване на боеприпаси за Украйна.
Песен за Лена
Всички инструменти на мръсната машина работят, за да оцапат всеки, който се опитва да направи нещо, каза Кирил Петков. Той обясни, че има един много малък брой координирани хора, които ограбват голям брой хора. По думите му “този голям брой може да бъде координиран”. “Слави е един човек със свободно падане. Трети път влизаш в една коалиция, опитваш се да вземеш някакви пари и не успяваш. Какво правиш след това – с една песничка опитваш да удариш шамар на една жена. Само че се оказа, че това е силна жена, а обществото показа имунитет и върна този шамар. Сега този човек е една опаковка, която се опитва да стане отново. Но не се получава така”, обясни Петков.
По думите му сега има смели жени, които не ги е страх и продължават битката си. Калина Константинова и Лена Бориславова казаха – няма да се изплашим, няма да покажем, че сме по-слабия пол. Аз имам надежда, че такъв тип примери, ще предвижи обществото напред, каза той.
Ще имаме правителство, решение кой да е премиер - няма
Решение за премиер не е взето, има много сериозен кръг от хора, които могат да заемат този пост. Но нека първо видим резултатите от изборите, каза Атанас Атанасов.
Кирил Петков коментира, че с влизането си в политиката последното нещо, което го интересува, е дали ще бъде премиер. “Която и да е позиция, в която се чувствам, че допринасям за тази промяна, е това, което ме движи. България ще се промени, когато много хора от нас, кажат – личното го слагам на втори план. Няма спасител – зависи от нас”, каза той.
Кирил Петков: Работим над законопрект, в който няма главен прокурор
Кога му дойде на Борисов акъла за съдебната реформа? Защо преди това бойкотираха? Този човек има поведението на променливия ток, нека да не го обсъждаме.
Важното е да получим такава подкрепа, която да ни даде основание да създадем правителство, трябва да пресечем тази служебна власт. Пред скоби изваждаме законът да се прилага еднакво спрямо всички. Това изглежда някак си чува се доста абстрактно, коментира Атанасов.
Главният прокурор Гешев е прав за едно – ние ще бързаме да направим реформата, в която дори може би не трябва да има главен прокурор. Всяка една институция трява да бъде подложена на контрол, каза Кирил Петков.
Той поясни: “Както нямаме главен съдия, така няма да имаме и главен прокурор, с такива правомощия.”
Атанасов коментира, че двете партии имат подготвени предложения за това как да има главен прокурор, но той да не бъде с тези правомощия, които има сега.
Трябва да поставим приоритетите, с които в следващите 4 години България да стане нормална държава, а не да се разправяме с тази или онази политическа сила. Надявам се, че ще видите това след изборите на 2 април, каза Кирил Петков.
Имах една баба, която, когато бях съвсем малък, ми казаше: Страхът е най-лошият съветник. Това е мантра, която аз изповядвам и трябва да ви кажа – от нищо не ме е страх. Единственото, за което се надявам, е да не отнеме толкова време, за да променим страната, каза Кирил Петков.
Еднистеният страх, който имам е от Господ. Когато човек върши праведните неща, няма от какво да се страхува, каза Атанас Атанасов.